Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Ewolucja Słońca

No description
by

Magda Rosa

on 14 June 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Ewolucja Słońca

SŁOŃCA
EWOLUCJA
Gwiazda „ciągu głównego”
Faza czerwonego olbrzyma
Przypuszcza się, że Słońce powstało 4,6mld lat temu. Od tego czasu zwiększyło swój promień od 8 do 12%, oraz jasność o ok. 27%. Zawartość wodoru w jądrze młodego Słońca wynosiła ok. 73%, obecnie jest go już tylko 40%.
Materia międzygwiazdowa – obłok pyłowo – molekularny


Protogwiazda (Protosłońce)


Gwiazda „ciągu głównego”Faza czerwonego olbrzyma
Utrata znacznej części masy, przejście do fazy białego karła i jego stygnięcie.
Materia międzygwiazdowa, która stanowiła materiał budulcowy Słońca zawierała już atomy pierwiastków ciężkich o liczbach masowych większych od 12. Powstawały one w wyniku reakcji termojądrowych zachodzących wewnątrz gwiazd wówczas już istniejących i generujących swoją energię właśnie w tych procesach. Obłok gwiazdowo-pyłowy zagęszcza się, by wkrótce zacząć zapadać się pod wpływem grawitacji.
Kurcząc się, gaz zwiększa swoją temperaturę i emituje promieniowanie z zakresu podczerwieni.
Gdy temperatura wnętrza tego obłoku doszła do około 100 K, rozpoczęło się formowanie odrębnego, kulistego obiektu. Obiekt ten nazwano Protosłońcem. Protogwiazda (Protosłońce)
Cały czas zachodził proces zmniejszania objętości Protosłońca i wzrostu jego temperatury. Kiedy powierzchnia protogwiazdy osiągnęła temperaturę około 1000 - 10000 K, zaczęła świecić. Jednak niemalże w niczym nie przypominało to dzisiejszego Słońca. Przede wszystkim miało dużo większe rozmiary. Gdy temperatura Protosłońca osiągnęła pułap 1mln K we wnętrzu zostały zapoczątkowane reakcje jądrowe.
W pewnym momencie energia jądrowa zaczęła dominować nad innymi źródłami energii. Wówczas został zahamowany proces kurczenia się Protosłońca. Po kilkudziesięciu milionach lat od powstania zagęszczenia w mgławicy doszło do ustabilizowania Słońca. Stało się ono gwiazdą „ciągu głównego”.
Czas od powstania Słońca: 10 mld –12 mld lat Dramatycznie wzrośnie jasność Słońca (do 2700 razy), promień (250-krotnie), a przy tym nastąpi ochłodzenie (do 2600 K).
Jasność Słońca będzie stopniowo spadać do wartości 50 razy większej niż obecnie.
Skały na Ziemi znów będą ciałem stałym – temperatura spadnie do kilkuset stopnie Celsjusza.
Magdalena Rosa
3 TCPG

Słońce przez cały czas ulega zmianom. Jego ewolucję można podzielić na następujące fazy:
Protogwiazda (Protosłońce) Czas od powstania Słońca: 10 tys.–50 mln lat
Czas od powstania Słońca: 50 mln - 7 mld lat Obecnie (4,6 mld lat od powstania) Słońce pozostaje gwiazdą ciągu głównego. Stopniowo staje się cieplejsze i jaśniejsze o około 10% na 1 mld lat.
Temperatura w środku Słońca wynosi ok. 16 mln K.
Jest gwiazdą ciągu głównego już od około 5 mld lat
i będzie na nim przebywać jeszcze drugie tyle. W tym czasie Słońce stanie się prawie 2 razy jaśniejsze.
Merkury, Wenus i Ziemia ulegną wchłonięciu. Faza czerwonego olbrzyma trwa kilka milionów lat i jest znacznie krótsza od czasu życia gwiazdy na ciągu głównym. Kończy się ona wówczas, gdy gwiazda odrzuca otoczkę w postaci mgławicy planetarnej, wewnątrz której pozostaje zdegenerowane jądro - biały karzeł.

Czas od powstania Słońca: ok. 12 mld lat W fazach po ciągu głównym Słońce łącznie traci ~30% masy. Następuje wyrzucenie warstw zewnętrznych, powstaje mgławica planetarna. Pozostaje jądro, które stopniowo ochładza się – Słońce staje się białym karłem. Czas od powstania Słońca: ponad 12 mld lat Słońce jako biały karzeł nie będzie wytwarzało już energii, jego temperatura obniży się, a jasność zmaleje aż do osiągnięcia stanu czarnego karła.
Czarny Karzeł
Hipotetyczna gwiazda zdegenerowana powstająca, kiedy biały karzeł wypala się już całkowicie i nie może emitować światła.
Ewolucja Słońca
Full transcript