Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

KIŞ DAĞCILIĞI

No description
by

ömer özden keskin

on 29 September 2018

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of KIŞ DAĞCILIĞI

KIŞ DAĞCILIĞI 1 •KAMP YER SEÇIMI
•ÇADIR KURUMU
•BESLENME
•GIYIM
•BARINMA VE BIVAK ÇADIRIN (VARSA) KAR ETEKLERİNİN ÜZERLERİ KARDAN TEMİZLENMELİ, HAVA SİRKÜLASYONU SAĞLANMALI,
İÇ VE DIŞ TENTENİN BİRBİRİNE DEĞMEMESİNE ÖZEN GÖSTERİLMELİ, ÇADIRIN KAPASİTESİ KADAR KİŞİ BARINMALI (ACİL DURUMLAR HARİÇ)
ÇADIRIN İÇİNDE MUM YA DA OCAK YAKILACAKSA, OCAĞIN ALTINA İZOLASYON MADDESİ, ÇEVRESİNE REFLEKTÖR KONULMALI. MUM İSE MUMUM BOYUNDAN DAHA UZUN YANMAZ BİR MALZEMENİN İÇİNDE YAKILMALI, DEVRİLMEMESİ İÇİN GENİŞ TABANLI OLMALI.
OCAK YAKILIRKEN OKSİJEN TÜKENECEĞİNDEN, ZEHİRLİ - BOĞUCU GAZLAR ÇIKACAĞINDAN VE ORTAMDA BUHARLAŞMA OLACAĞINDAN ÇADIRIN İÇİNDE HAVALANDIRMANIN ÇOK İYİ YAPILMASI GEREKLİDİR.
GECE YATMADAN ÖNCE BOTLARIN İÇİ EĞER NEMLİYSE İÇLERİNE GAZETE KAĞIDI KOYULARAK POŞETLENMELİ VE BAGAJDA SAKLANMALI.
ÇOK ISLAK GİYSİLER POŞETLENEREK GÜNEŞ ÇIKANA KADAR SAKLANMALI, AZ ISLAK GİYSİLER (TERCİHE GÖRE) GECE YATARKEN TULUMUN İÇİNE ALINARAK KURUTULMALI. DİKKAT..! KIS ETKINLIGI
21 ARALIK – 21 MART TARIHLERI ARASINDA YAPILAN ETKINLIKLERE KIS ETKINLIGI DENIR . IKI GRUPTA TOPLANMAKTADIR.
TIRMANMA
EGITIM TIRMANMA
21 ARALIK - 21 MART TARIHLERI ARASINDA YAPILAN 3000 MT. VE ÜZERINDEKI RAKIMLI DAGLARA YAPILAN ZIRVE TIRMANISLARINA DENIR. EGITIM
21 ARALIK - 21 MART TARIHLERI ARASINDA YAPILAN VE IÇERIGINDE KIS EGITIMLERINI BARINDIRAN UYGULAMALI EGITIMLERE DENIR. KIS DAGCILIGINDA KULLANILAN MALZEMELER IKI KISMA AYRILMAKTADIR.
KAMP MALZEMELER
ORTAK MALZEMELER
TEKNIK MALZEMELER KAMP MALZEMELERI
KAMP KURULDUKTAN SONRA KAMPIN BITIMINE KADAR GENELLIKLE KAMPTAN ALINMAYAN MALZEMELERDIR.
4 VEYA 5 MEVSIMLIK ÇADIR
EN AZ –15 C KONFOR DERECELI UYKU TULUMU
MAT
KAFA FENERI VE YEDEK PIL
MUMLUK VE MUM (! UYGUN KOSULLARDA !)
TERMOS
YEMEK PISIRME TAKIMI
OCAK VE YEDEK BENZIN BAZI MALZEMELER HEM KAMP HEMDE TEKNIK MALZEME OLARAK KULANILMAKTADIR.

KÜREK
BATON
BIÇAK
FIRÇA
HARITA ,PUSULA , GPS , ALTIMETRE , BAROMETRE , RÜZGAR ÖLÇER KAMP YERI SEÇIMI IMKAN VAR ISE YOLA YAKIN OLMALIDIR
ARAZIYE HAKIM OLMALIDIR (2/3)
ÇALISMA ALANINA YAKIN OLMALIDIR
TAS DÜSMELERINE KARSI KAYANIN DIREK ALTINDA,
ÇIG RISKI TASIYAN YERLERDE,
IÇ BÜKEY ALANLAR,
ÇIG AKIS PARKURLARI,
YILDIRIM DÜSME RISKI OLAN YERLER,
KORNIS ALTLARI ( KAR BALKONU ),
ETKILI RÜZGARA KARSI ( IMKAN VAR ISE ),
KURUMUS DERE YATAGI IÇLERINDE OLMAMALIDIR ! ÇADIRLAR IÇIN UYGUN YER
DAG VE VADI RÜZGAR AKIS YÖNÜ TESPIT EDILDIKTEN SONRA KARIN ÜZERINDEKI TOZ KAR TEMIZLENEREK ALTTA KALAN SERT KAR ÜZERİNE ÇADIR KURULDUKTAN SONRA ÇÖKMELER OLUŞMAMASI İÇİN İYİCE EZİLİR YA DA KAR DERİNLİĞİ ÇOK YOKSA KÜREKLE ÇADIR ALANI TAMAMEN TEMİZLENEBİLİR.
ÇADIRLAR KURULDUKTAN SONRA HAVA KOŞULLARI NASIL OLURSA OLSUN ÇADIRIN GERDİRME İPLERİ TAŞLARLA YA DA KAZIKLARLA SABİTLENMELİDİR.
KALIN KAR TABAKASI OLAN ZEMİNLERDE ZEMİNE ULAŞMAK ZOR OLACAĞINDAN KAZIKLAR KULLANILAMAYACAKTIR. BU NEDENLE KAMPA GİTMEDEN ÖNCE, ÇADIR SABİTLEMESİNDE KULLANILACAK OPTİMUM SAYIDA, HAFİF OLMASI İÇİN AĞAÇ YA DA ALUMİNYUM MALZEMEDEN, 20-30 CM UZUNLUĞGUNDA, 3-5 CM GENİSŞLİĞİNDE KAR KAZIKLARI TEMİN EDİLMESİ GEREKEBİLİR.
ÇADIRIN RÜZGARDAN ÇOK ETKILENMEMESI ICIN RÜZGAR YÖNÜNE GÖRE YA DA CADIRIN TAM ÇEVRESINE KAR DUVARI ÖRÜLMESI GEREKEBILIR.
BIR KAÇ ÇADIRIN BIR ARADA KURULMASINDA FAYDA VARDIR . KAR DUVARI YAPARKEN ORTAK ÇALISMA KOLAYLIK SAGLAYACAKTIR. TEKNIK MALZEMELER KAZMA
KRAMPON
BUZ BURGUSU, BUZ VİDASI, T-ÇUBUK, DEADMAN,
KÜREK
ÇIĞ SONDASI
HEDİK ÇADIR KURUMU •Vücut ısısını korumak için daimi olarak sıvı almak gereklidir.
•Su kaynakları donduğundan sıvı alımı için kar eritmek gerekir. Bu sebepten dolayı yanımız bir miktar su taşımakta her zaman fayda vardır.
•Donabilecek yiyecekleri getirmemek gereklidir. ( yumurta, konserve vs. )
•Kullandığımız kaşık ve çatalın tahtadan olması, bardağın ise plastikten olması dudağımıza yapışmasını engelleyecektir. BESLENME MALZEMELERİ YERLEŞTİRİRKEN;
ÇADIR İÇİ
BAĞAJ
OLMAK ÜZERE İKİ KISMA AYRILMAKTADIR. ÇADIR IÇ DÜZENI ÇADIR IÇI 1 . ACİL MALZEMELER HER ORTAMDA KOLAYLIKLA ULAŞILACAK YERDE MUHAFAZA EDİLMELİDİR.
2 . HER MALZEMENİN BELİRLİ BİR YERİ OLMALIDIR . İSTENİLEN MALZEME İSTENİLDİĞİ ANDA KOLAYCA BULUNMALIDIR.
3 . KIYAFETLER ÇADIRIN BELİRLİ BİR BÖLGESİNDE TOPLANMALI , İSTENİLDİĞİNDE YASTIK OLARAK KULLANILABİLİNİR .
4 . MALZEME VE TEÇHİZAT ÇADIRIN İÇ VE DIŞ TENTESİNİ BİRBİRİNE YAPIŞTIRMAMALIDIR. KIŞ DAĞCILIĞINDA / EĞİTİMLERİNDE KARLI ORTAMDA ÇALIŞILACAĞINDAN VE BÜTÜN EŞYALAR ÇADIRIN İÇİNDE BULUNDURULAMAYACAĞINDAN BİR KISIM EŞYA DIŞARIDA VEYA BAĞAJ / BAĞAJLARDA KALACAKTIR . MALZEMELERİN KARLA ISLANMASINI VE DONMASINI ÖNLEMEK İÇİN TEKNİK MALZEMELER HARİÇ DİĞER BÜTÜN EŞYALAR BÜYÜK BOY NAYLON TORBALARA DOLDURULARAK AĞIZLARI SIKICA BAĞLANMALIDIR. SIRT ÇANTASI , AYAKABILAR , YİYECEKLER , SU YAPMAK İÇİN TOPLANAN İÇİNDE KAR BİRİKTİRİLEN TORBA .FIRÇA VS . BAGAJ Kış dağcılığında hayatın idame edilebilmesinde en önemli etken vücut ısısının muhafaza edilmesidir. Vücut 2 değişik şekilde 5 yoldan ısı kaybetmektedir. GİYİM ISI KAYBETMENİN YOLLARI1 . VÜCUT ISI KAYBEDERKEN İSTEMİMİZİN DIŞINDA İKİ YOL KULLANBMAKTADIR .
1 . Radyasyon ( Radıatıon )
2 . Solunum ( Respıratıon )

2 . VÜCUT KENDİ İSTEĞİ İÇİNDE AYRICA 3 YOLDAN ISI KAYBI YAPMAKTADIR.
1 . Temas ( Conductıon )
2 . Transfer ( Convectıon )
3 . Buharlaşma ( Evaporatıon ) Vücudun ısı kaybetmede en önemli uvuzları uç noktalarıdır (eller , ayaklar ve baş) boyun kısmı yalınız başına vücut ısısının % 40 ’ nı harcamaktadır . Beyine giden , dönen kanı taşıyan atar ve toplar damarlar bu bölgeden ve dış deriye yakın geçer vücut kanı kendi ısısında tutmak için enerji harcar. 1 . RADYASYON :Vücut tarafından üretilen ısı kendi isteimiz dıında radyasyon olarak dıarıya itmektedir . Giyisilerle radyasyonu tutmak imkansızdır . Radyasyonu tutmanın tek yolu alüminyum folyoya sarmaktır .
2 . SOLUNUM : Cierlerdeki havanın dıarı atılması sonucu vücut ısı kaybetmektedir . Bu yolla vücut aynı anda; radyasyon, buharlama ve solunum yoluyla ısı kaybetmektedir . Kıın çok souk havalarda souk havanın solunum yollarına gitmesini önlemek için aız ve buruna maske takılmaktadır .
3 . TEMAS : Temas ; ısı moleküllerinin bir nesneden dier nesneye aktarılmasıdır . Souk veya sıcak bir nesneye dokununca vücut nesnelerin ısısını / souunu kendi ısı seviyesiyle eitleyene kadar ısı kaybeder. 4 . TRANSFER : Vücudun bir nesneden ısı alıp ısı vermesidir . Her zaman vücudun etrafını saran sıcak hava perdesi vardır . Bu sıcak hava perdesinin ısısı vücut sıcaklııyla eittir. . Rüzgar bu ısı perdesini daıttıı zaman vücut ısı kaybeder .

5 . TERLEME : Vücut kendi ısısını muhafaza etmek fazla ısıyı dıarı atmak için terleme yapar . Terleme sıcak havanın dıarı atılması olayıdır . Sıcak hava souk havadan daha hafif olduundan yükselecektir . Yükselen havanın yerini alacak olan souk hava vücudun soumasını salayacaktır . KIŞ DAĞCILIĞINDA KORUYUCU KIYAFETLER
Kış dağcılığında vücudu korumanın en etkin yollarından biriside uygun kıyafet seçimidir . Kıyafetler iki ana bölümde incelenmektedir.

1 . Dış kıyafetler
2 . İç kıyafetler DIŞ KIYAFETLER
Dış kıyafetler 4 bölüm altında incelenmektedir .

1 . GÖVDE : Üst ( mont ) alt (salopet ) gore – tex kıyafet. Kıyafetler fazla dar veya fazla geniş olmamalıdır.

2 . BAŞ : Uygun bir külah veya balaklava +gözlük . Gözlük karın kör edici etkisine karşı etrafı kapalı olmalıdır .

3 . AYAK : Koruyucu 4 x 4 deri veya plastik ayakkabı+yün çorap plastik ayakkabının içinde çoraplar terleyeceğinden yedek çorap mutlaka bulundurulmalıdır . Ayakkabılar ayağın numarasından
EN AZ 1 VEYA 2 NUMARA BÜYÜK OLMALIDIR . DAR AYAKKABILARDA DONMA RİSKİ DAHA YÜKSEKTİR .

4 . ELLER : 1 ,2 veya 5 parmak iç eldiven . Gore – tex veya su geçirmeyen dış eldiven .

** 1-2 parmaklı eldivenler daha fazla sıcak tutar fakat çalışmayı zorlaştırır . Çalışmak için 5 parmaklı – korumak için 2 parmaklı eldiven bulundurmak yaşamı kolaylaştıracaktır . İÇ KIYAFETLER
İçimize giydiğimiz kıyafetler 4 değişik malzemeden yapılmaktadır .
1 . Pamuklu .
2 . Yünlü .
3 . Sentetik ( Likra ) .
4 . Karışık Kıyafetler ( Yün + Sentetik ) .

1 . PAMUKLU GİYECEKLER : pamuklu giyecekler ıslandığında % 95 oranında su tuttuğundan dolayı kış dağcılığında tercih edilmez .
Not : 1 . Islak nesnelerin iletkenliği % 25 artar .
2 . Üşütme oranı kuru nesnelere göre % 9 daha fazladır .

2 . YÜNLÜ GİYECEKLER : Yünlü giyecekler kış için birinci öncelikli olarak tercih edilebilir . Isıyı koruma özelliği diğer malzemelere kıyas edilemeyecek derecede yüksektir . Islanmama süresi çok uzundur . Tek dezavantajı ıslanınca kuruma süresi uzun zaman almaktadır .

3 . LİKRA ( SENTETİK ) GİYECEKLER : Likra giyecekler kış için tercih edilebilir kıyafetlerdir . Islanmama süresi uzundur .ıslanınca kısa zamanda kururlar . Isıyı koruma özelliği yünlü kıyafetlere oranla daha düşüktür .

4 . KARIŞIK KIYAFETLER : Yün ve sentetik kumaşların ortak kullanılması sonucu dağcılık sporu yapanlar için ideal bir kumaş üretilmiştir . Isıyı tutma ve kısa sürede kuruma avantajı artırmıştır . T O Z L U K L A R

TOZLUK : Kışın karda etkinlik yaparken karın ayakkabıların içine girmesini ve paçaların ıslanmasını önleyen değişik malzemelerden yapılmış ( gore tex , kordura , muşamba vs . ) bir malzemedir .

FERMUAR : Tozlukların fermuarı değişik firmalar tarafından önde yanda veya arkada kısımda yapılmıştır . Çeşitleri : karın durumuna göre ; uzun, orta ve kısa çeşitleri vardır .

EMNİYET ŞERİDİ : Karın yaptığı baskıyla tozluğun yukarıya doğru çıkmasını önlemek için ayakkabının altından geçen emniyet şeritleri vardır . Bu şeritler : perlon ,deri veya metaldan ( tel )yapılmıştır .
NOT : Tozluk giyildikten sonra üst kısımda bulunan sıkıştırma ipi kan dolaşımını kesmeyecek durumda bağlanmalıdır . Aksi taktirde farkında olmadan donmaya sebep olur . KIŞ DAĞCILIĞINDA ARA KIYAFETLER VE GİYİNME

Kış dağcılığında tüm koruyucu kıyafetlerin giyilmediği zaman ara kıyafetler
giyilir . Bu tip kıyafetler genellikle polar tipi kıyafetlerdir .polarlar uzun süre ıslanmama, ıslansa bile kısa sürede kuruma özelliğine sahiptir . Polarların rüzgarı tutma özelliği yoktur .

Kışın kıyafetler ince kumaştan seçilir bir kaç kat üst üste giyilir .

Bu tip giyim tarzına dağcılıkta lahana tip giyinme denir . Her kıyafetin arasında hava kalacağından termos görevi görür .

Islanan kıyafet çıkarılıp en dışa giyilir veya sırt çantasının üzerine serilip hava akımıyla kuruması sağlanır .kurumayan kıyafetler ; çadırın içine serilerek veya uyku tulumunun içine konularak kurutulabilir . GORE – TEX KUMAŞLAR VE ÖZELLİKLERİ
Su , rüzgar geçirmezliği ve nefes alabilme özelliği sayesinde dış giyisiler için en uygun kumaştır .
Gore – tex zarının her cm karesinde yaklaşık 1 ,5 milyar gözenek bulunmaktadır . Her bir gözeneğin boyutu bir yağmur damlasından20 000 kere daha küçüktür .
Gore – tex teki her bir gözeneğin boyutu su buharı molekülünden 700 kat daha büyük olduğundan zar rahatlıkla nefes alır .

Z-LINER : Zar astara monte edilmemiştir .
LIGHT : Zar astara monte edilmiştir.
2 - KAT : Zar dış kumaşa lamıne edilmiştir .
3 – KAT : Zar dış kumaşa ve astara lamine edilmiştir . KAR MAĞARASI
KAR TÜNELİ
KAR KUBBESİ
KAR ÇUKURU
KAR MEZARI
İGLO
BİVAKLAMAK BARINMA VE BİVAK KAR KESİLECEK BÖLGE KAZMA İLE ÇİZİLİR . KÜREKLE KESİLDİKTEN SONRA PARÇALAR HALİNDE ALINARAK ÇADIRIN EN AZ 50 CM. UZAĞINDAN BAŞLAYARAK ÇADIRIN BOYUNU GECENE KADAR DUVAR ÖRÜLÜR . DUVAR ÖRÜLÜRKEN BAĞLANTI NOKTALARININ BİR BİRİLERİNİN ÜZERİNE GELMEMESİNE DİKKAT EDİLMELİDİR. KAR DUVARI YAPIMI Dikkat...!
Mümkünse çadırın etrafını çevreleyecek şekilde örülmeli.
Giriş için kapı aralığı bırakılmalı.
Kar duvarında kullanılacak blokların sert kardan oluşmalı.
Kar duvarını oluştururken tuğla örme mantığıyla duvar oluşturmalı.
Kar duvarını oluşturduktan sonra aradaki boşlukları karla kapatılmalı.
Kar duvarı devrildiği halde çadırınıza zarar vermeyecek uzaklıkta olmalı. Kar mağarası, rüzgara ve soğuğa karşı dayanıklı iyi bir barınaktır. Çadırın kurulamadığı ya da acil durumlar karşısında her dağcının kar mağarası yapmayı bilmesi gerekir.
Yer seçimi: Çığ riski olmayan karın yığıldığı küçük ve dik yamaçlardır. kar orta sertlikte ve en az 2m. derinlikte olmalıdır.
Yapımı: 1m. uzunluğunda ve en az bir eğimle ykarıya doğru giriş tüneli kazılır. Giriş tünelinin tavanından 15-20cm ykarda kalacak şekilde ykarı dönülerek kazı sürdürülür. tavan kalınlığı en az 30cm olmalıdır. Tavan düz ve pürürzsüz olmalıdır aksi taktirde oluşan damlalar üzerinize akar. KAR MAĞARASI Sert ve orta sert karda büyük ve düzgün kar blokları çıkartılır ve en az 2 m. boyunda 70-80 cm. genişliğinde bir alan açılır ve düzeltilir. Çıkarılan bloklar birbirine catılarak bir tünel oluşturulur. KAR TÜNELİ KAR KUBBESİ KAR ÇUKURU Kayak , baton ve benzeri malzemeler kullanılarak oluşturulan sığınaklardır. KAR MEZARI İGLO Planlı ve planlanmamış olarak iki tür bivaklama vardır.
Planlı bivaklama: Daha hafif malzeme taşınmasının gerektiği bazı tırmanışlarda, çadır kurmaya elverişli alan bulunmadığı etkinliklerde ve bazı alpin stil tırmanışlarda yapılır.
Planlanmamış bivaklama: Bazı acil durumlarda, çadır kurulamadığı yerlerde yaşamı sürdürebilmek için zorunlu olarak yapılan bivaklamalardır.
** Her iki durumda tek başına bivak torbası yeterli değildir. Mat, uyku tulumu, ocak, fener, yemek takımı ve yiyecek bulunması şarttır. BİVAKLAMAK
Full transcript