Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Termy

Budowano je głównie z pieniędzy państwowych, jednak często ich budowę zlecały prywatne osobistości. Termy występowały zarówno przy willach arystokracji i w obozach rzymskich. Tym samym wyróżniało się łaźnie publiczne oraz prywatne.

Literatura

OSIĄGNIĘCIA RZYMIAN

Literatura rzymska zawdzięcza swój rozwój wzorcom zaczerpniętym z Grecji. Pierwsze utwory w języku łacińskim zaczęły powstawać w III wieku p.n.e.

Najwybitniejszym dziejopisarzem był filozof i retoryk z wykształcenia Tytus Liwiusz.

Kolejnym wybitnym historykiem był Tacyt, wykształcony prawnik i historyk. Według Tacyta wydarzenia historyczne należy opisywać zgodnie z zasadą „bez niechęci i bez sympatii”.

Religia

Religia Rzymian była bardzo podobna do religii greckiej. Również posiadała formę politeistyczną,

kult 12 najważniejszych bogów: Jowisz, Junon, Neptun, Minerwa, Mars, Wenus, Apollo, Diana, Wulkan, Westa, Merkury, Ceres.

Gdy Rzym znalazł się pod wpływem prądów hellenistycznych zaszły duże zmiany w życiu religijnym Rzymian. Zanikała religia tradycyjna, a pojawiły się kulty bóstw wschodnich

rozpowszechniła się astrologia i praktyki magiczne.

Prawo

Akwedukty

Kodeks Justyniana

Prawo XII tablic

Pierwszy zbiór praw. Powstał w Rzymie w połowie V w. p.n.e. Tekst został wyryty na 12 tablicach z brązu, które wystawiano na widok publiczny.Opierało się ono na stosowanym od tego czasu prawie zwyczajowym.

Kodeks Justyniana – jedna z trzech części wielkiej kompilacji prawa rzymskiego podjętej w latach 528–534 przez cesarza Justyniana I Wielkiego.

Kodeks Justyniana składa się z 12 ksiąg podzielonych na tytuły. Zawierają one szereg konstytucji wydawanych przez cesarzy rzymskich.

W większości napisane są po łacinie, około 150 po grecku.

Treścią są przepisy prawa kościelnego, ustrojowego, cywilnego, karnego, administracyjnego i finansowego.

Według znanych rekonstrukcji, ustawa XII tablic miała następujący porządek:

• Tablice I, II, III – prawo procesowe, jeśli zostałeś wezwany na sąd, to się staw.

• Tablice IV i część V – organizacja wewnętrzna rodziny rzymskiej (np. ojciec nie może sprzedać syna więcej niż 3 razy)

• Część tablicy V – spadkobranie (np. zasady dziedziczenia testamentowego)

• Tablica VI stosunki gospodarcze między rodzinami rzymskimi (np. obowiązek wykonywania oświadczeń złożonych uroczyście podczas aktu mancypacji)

• Tablica VII – prawa sąsiedzkie (np. zakaz zmiany biegu wody deszczowej na niekorzyść sąsiada)

• Tablica VIII – przestępstwa naruszające prawa obywatela rzymskiego

• Tablice IX i X – prawa sakralne i publiczne (np. zakaz pochówku i spalania zwłok na terenie Rzymu, ograniczenie wystawności pogrzebów)

• Tablice XI i XII – różne przepisy (m.in. zakaz małżeństw patrycjuszy z plebejuszami)

Akwedukty wynaleźli Asyryjczycy ale to Rzymianie specjalizowali się w ich budowie. Stworzyli wodociągi o łacznej długości 400km rury odprowadzające wodę były wykonane z terakoty lub z marmuru. Wysokie arkadowe wiadukty umożliwiały pokonywanie wąwozów i rzek.

Medycyna

Materiały budowlane

Beton

Cement

Sztuka

Rzymianie produkowali cement z mieszaniny wapna i skał wulkanicznych. Gatunek stosowany do struktur podwodnych składał się z wapna i popiołu wulkanicznego, a tak uzyskaną zaprawę mieszano z tufem i umieszczano w drewnianych formach. Po zanurzeniu w wodzie dochodziło do natychmiastowej gorącej reakcji. Wapno ulegało uwodnieniu i reagowało z popiołem. Powstawał wyjątkowo odporny cement.

Koloseum

(cementu naturalny), który w użyciu był już w państwie asyryjskim. Pierwszy raz Rzymianie użyli betonu w 150 roku p.n.e. Ten wynalazek starożytności był zapomniany przez cały okres średniowiecza. Beton rzymski charakteryzował się niezwykłą trwałością i wodoodpornością. Wiele zabytków starożytnego Rzymu w całym basenie Morza Śródziemnego zostało wykonanych z betonu. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego. Najwspanialszym przykładem jest kopuła Panteonu z lanego betonu.

Lekarzami byli najczęściej cudzoziemscy niewolnicy lub wyzwoleńcy. Przy odrobinie umiejętności i przy dużej dawce szczęścia, lekarze-niewolnicy dorabiali się majątku, osiągali wyzwolenie, a nawet obywatelstwo.

Najczęściej zalecanymi lekarstwami były różne mieszanki ziołowe i ćwiczenia fizyczne zgodnie z powiedzeniem, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Z kolei kapusta i wino służyły jako panaceum na wszystkie dolegliwości.

Galen w II w.n.e. Wynalazł podstawy medycyny z których medycy z bliskiego wschodu i z Europy korzystali przez kolejne 1000 lat.

Mozaiki

Malarstwo

Koloseum, znane także jako Amfiteratr Flawiuszów. Został wzniesiony w latach 70-82 n.e przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.Jest to duża, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 50 tysiącami widzów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. Tradycja mówi, że w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. W 445 r n.e Koloseum zostało poważnie uszkodzone przez trzęsienie ziemi.W 528 r n.e odbyły się tu ostatnie igrzyska.W 1744 r. Od II poł. XVIII wieku w Wielki Piątek odbywa się tutaj droga krzyżowa pod przewodnictwem papieża. 7 lipca 2007 r obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudow świata.

Mozaiki tworzono z róznokolorowych kwadracików układano na podłogach lub ścianach rożne kolory, zazwyczaj przedstawiały zwierzęta, sceny z życia mieszkańców imperium lub ważne wydarzenia historyczne.

Na przykład malarstwo ścienne znane jest jedynie z nielicznych zachowanych przykładów oraz przekazów pisemnych. Malarstwo sztalugowe, które choć jak wiemy z tekstów źródłowych było popularne, nie przetrwało do dziś zupełnie.

O malarstwie rzymskim mówi się, że ukształtowało się ono pod dużym wpływem greckim.

Drogi

Łuki triumfalne

Dobrze wyszkolona i wyposażona armia

Rzymianie budowali także drogi z Rzymu

do podbitych prowincji z tąd przysłowie

"wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"

Używane do dziciaj

Fortyfikacje

Machiny wojenne

Zwyczaj budowania łuków triumfalnych przejęto od Etrusków. Budowla stawiana była zwykle dla upamiętnienia ważnej osoby lub uczczenia ważnego wydarzenia, zwykle zwycięstwa wojennego

Łuk, inaczej łęk, jest to element konstrukcyjny lub dekoracyjny, zakrzywiony i podparty na obu końcach.

Rzymskie umocnienia oraz fortyfikacje na granicach były częścią wielkiej strategii obronnej Imperium Rzymskiego.

Granice rzymskiego imperium, zmieniające się na przestrzeni dziejów, złożone były z naturalnych granic oraz fortyfikacji stworzonych przez Rzymian, aby oddzielić świat cywilizowany od barbarzyńców.

W starożytnym Rzymie bardzo ważną pozycję w czasie walk posiadały machiny oblężnicze, miotajace i polowe. Dzięki nim można było zdobywać fortyfikacje, oraz razić wroga na duża odległość.

Kalendarz Juliański

Alfabet łaciński

Alfabet łaciński wywodzi się z alfabetu etruskiego

i powszechnie stosowany był przez Rzymian. Początkowo składał się z 21 znaków, a potem miał 23 znaki.

Sozyges obliczył, że każdy rok składa się z 365,25 dni. Określił on liczbę dni dla poszczególnych miesięcy, a luty uczynił rokiem przestępnym raz na cztery lata. Zmiana jednak nie polegała na dodaniu do lutego jednego dnia, jak się to robi obecnie, lecz na powtórzeniu tego samego dnia. Tak więc co cztery lata każdy Rzymianin przeżywał dwa razy ten sam dzień.

Ustalono go na 24 lutego.

Dziękujemy za uwagę!

Wykonały:

Amelia Serówka

Emilia Walaszek

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi