Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

YURUYUS TEKNIKLERI KIS

No description
by

Omer Ozden KESKIN

on 29 April 2013

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of YURUYUS TEKNIKLERI KIS

Ekipler tek sıra halinde ilerlemelidir.
Önde giden izi açan kisi sık sık degismelidir.
Adım mesafeleri ne çok açık ne de çok kısa olmalıdır.
Bir arkadan gelen izi bozmadan ilerlemeli ve izin dısında ikinci bir iz açmamalıdır.
Adım atılırken çok siddetli basılmamalı ve izin derinlemesini engellemelidir.
Adım atılırken yan taraftan biraz daha kar alınarak atılan adım sayesinde izler daha saglam hale gelir. KAZMA
KRAMPON YÜRÜYÜŞ TEKNİKLERİ (KIŞ) •YÜRÜYÜŞ TEKNİKLERİ
•İZ AÇMA
•TEKNİK MALZEMELER
•KAZMA KULLANIMI
•İNİŞ
•KRAMPON ve KAZMA KULLANIMI KAZMA KULLANIMI IZ AÇMA TEKNİK MALZEMELER ETKINLIGIN ÖZELLIGI VE ARAZININ YAPISINA BAGLI OLARAK 4 TÜRLÜ YÜRÜYÜS VARDIR .
1 . DIK ÇIKIS      
-YOLDAN KAZANDIRIR     
-TIRMANICIYI YORAR
2 . ZIKZAK ( TRAVERS )
     -YOLDAN KAYBETTIRIR    
  -TIRMANICIYI DAHA AZ YORAR
3 . YAN KESME
4 . INIS YÜRÜYÜ SÜRESINCE 30 DERECE VE ÜZERINDEKI EGIMLERDE
TIRMANIS
INIS
YATAY GEÇIS
TEKNIKLERI UYGULANMAKTADIR. INIS Teknikler Yürüyüs
Ördek Yürüyüsü
Fransız teknigi (flat-footing)
Alman Teknigi (Front-pointing) KRAMPON ve KAZMA KULLANIMI YÜRÜYÜŞ DİZ KİTLEME TIRMANIŞ YÖNÜ YÜRÜYÜŞ Yumusak egimde (0-15 derece) ilerlemektir. ÖRDEK YÜRÜYÜŞÜ ÖZELLIKLE 15 – 30 DERECELIK EGIMLER ARASINDA AYAKLAR HAFIF YANA AÇILARAK YÜRÜNÜR . AYAK BURUNLARI DISARIYA BAKAR . FRANSIZ TEKNIGI 30- 50 DERECELİK EĞİMLER ARASINDA VAK VAK İÇİN GEÇ FRONT POINT İÇİN ERKEN OLDUĞUNDAN FRANSIZ TEKNİĞİ KULLANILIR .BU TİP TEKNİK YÜRÜYÜŞLERDE SAĞ VE SOL AYAK TIRMANIŞ ÖNCELİĞİ ARASIRA DEĞİŞTİRİLEREK ÇALIŞAN KAS GRUPLARININ DİNLENDİRİLMESİ SAĞLANIR .ADIM ATARKEN KRANPON UÇLARININ GİYİSİLERE TAKILMAMASINA ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR. ALMAN TEKNİĞİ 45 DERECE VE ÜZERİINDEKIİ EĞİGIMLERDE SADECE AYAK BURNU KULLANILARAK YÜRÜNÜR . ÇOK YORUCU OLDUGĞUNDAN TIRMANIŞSTAN ÖNCE ÖZEL ANTRENMAN YAPILARAK AYAK BİILEKLERIİ GÜÇLENDİIRIİLMELIİDIİR . ANILAN DERECELER KISIİŞİDEN KISIİŞİYE DEĞİŞGISEBİILMEKTEDİIR. TIRMANIŞ TIRMANIŞ SÜRESİNCE AYAKKABININ BURNU İLE KARA KUVVETLİ VURULARAK İZ AÇILIR . ARKADAN GELENLER AÇILMIŞ İZLERE AYAKKABILARININ BURUNLARIYLA VURARAK TIRMANIŞA DEVAM EDERLER İNİŞ İNİŞ SÜRESİNCE AYAKKABILARIN TOPUKLARI İLE KARA KUVVETLİ VURULARAK İZ AÇILIR . ARKADAN GELENLER AÇILMIŞ İZLERE AYAKKABILARININ TOPUKLARIYLA VURARAK İNİŞE DEVAM EDERLER YATAY GEÇİŞ YAN GEÇİŞ SÜRESİNCE İKİ TÜRLÜ YÜRÜYÜŞ VARDIR . SAĞ AYAK VEYA SOL AYAK YAMAÇ TARAFINDA OLABİLİR . HER İKİ DURUMDADA YAMACA BAKAN AYAĞIN DIŞ KISMI VADİYE BAKAN AYAGIN İÇ KISMI İLE ÖNCE KARDA İZ AÇILIR VE TAM TABAN BASMAYA ÇALIŞILIR .GEREKİRİRSE AYAGIN DIŞ VE İÇ KISIMLARIYLA KARA BİRKAÇ KEZ SERT VURULARAK AYAK TABANININ TAM OTURMASINA ÇALIŞILIR . TAM TABAN KARA OTURDUĞU ZAMAN TUTUNMAK İÇİN GENİŞ ZEMİNE SAHİP OLUR Kİ BU DA EMNİYETİ ARTIRIR . Tırmanış ya dik olarak yamacın dik kesilmesiyle gerçekleştirilebilir ya da zigzag lar çizilerek yapılabilir.
Hızlı bir ilerleme için dik tırmanılabilir.
Tempolu ve ağır bir tırmanış için ve enerjinin dengeli kullanılması için zig zag yapılması daha mantıklıdır.
Yumuşak karda zig zag lar daha iyi olabilir ama sert karda zig zaglar bacaklara daha fazla yük bindireceğinden ve uzun süreceğinden dik yükselmek daha iyi olacaktır.
Kazma yanda tırmanış (30-35 derecelik eğimlerde kullanılır)
Çift elle Kazma önde tırmanış(45 ve üzeri eğimlerde kullanılan tırmanış
Kazma yatay tutulan tırmanış (dik sert karın yumuşak kar tabakasıyla kaplı olduğu zeminlerde kullanılan tırmanış tekniğidir) KURALLAR YAZ DAĞCILIĞI YÜRÜYÜŞ KURALLARI GEÇERLİDİR
KARDA İZ AÇMAK SPORCULAR ARASINDA SIRA İLE YAPILIR .
YORULAN EN ARKAYA GEÇER .
ADIM ARALARI KISA ATILMALIDIR ( İNİŞİN TIRMANIŞIDA DÜŞÜNÜLMELİDİR )
AÇILMIŞ OLAN İZLERİN YAN KISIMLARINDAN BİRAZ KAR İLAVE EDİLİP BASILACAK ZEMİN SAĞLAMLAŞTIRILMALIDIR
AYAKKABILARIN ALTINDA KAR BİRİKMESİ DURUMUNDA .BU KAR AYAKKABI TABANININ ZEMİNE İYİ OTURMASINA ENGEL OLABİLİR . EMNİYETLİ ALANLARDA AYAKKABILAR BİR BİRİLERİNE VURULARAK KARIN DÖKÜLMESİ SAĞLANIR .
KRANPON DİŞLERİNİN GİYİSİLERE TAKILIP YIRTMAMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR Uzun ve aynı eğimde devam eden parkurlarda uygulanan bir yöntemdir.
Bacak ve ciğerlerin dinlenmesine ihtiyaç duyulan zamanlarda kullanılır.
Alçak irtifalarda molalar, özellikle bacak kaslarının dinlenmesi için verilirken yüksek irtifalarda ciğerler için verilir.
Her duruş anında ağırlık taşıyan arkada ki bacak dik tutulmalıdır. (dizler kitlenmiş olmalıdır) böylece ağırlığı kaslar değil kemikler taşır. TOPUK İZİ AÇARAK İNMEK
KAYARAK İNMEK
-Oturarak
-Ayakta
-Çömelerek
GERİ GERİ İNMEK BATON KULLANIMI YAPILIŞLARINA GÖRE 53 ,60 , 67 , 75 ,80 VE 85 CM UZUNLUĞUNDADIRLAR .( ÖZEL YAPIM KAZMALAR HARİÇ )
KAZMA UZUNLUĞU KULLANIM BAKIMINDAN ÖNEMLİ BİR FAKTÖRDÜR .
AYAKTA DURAN BİR DAĞCI KAZMAYI ELİ İLE TUTTUĞUNDA KAZMANIN UCU YERE DEĞMELİDİR .
FAZLA UZUN VE KISA KAZMA KULLANICIYI RAHATSIZ EDECEĞİNDEN KAZMA SEÇİMİ YAPILIRKEN KULLANCININ VE KAZMANIN BOYU DİKKATE ALINMALIDIR.
KAZMA KULLANILIRKEN DİK İNİŞ VEYA ÇIKIŞLARDA HER İKİ ELDE OLABİLİR .
YAN GEŞİŞTE SIRT TARAFINDA OLMALIDIR. DAĞCI TARAFINDAN SERT KARDA VE BUZDA EMNİYETLİ ŞEKİLDE YÜRÜMEK VE TIRMANMAK İÇİN ÇELİK , ALİMİNYUM VEYA NİKEL’DEN YAPILMIŞTIR.
NOT ; AYAKKABILARIN ÖLÇÜLERİNE GÖRE AYARLANABİLMEKTEDİR.
BAĞLAMALI KRANPON; ALPINIZM TÜRÜ TREAKINGLEREDE KULLANILAN BİR KRANPONDUR . SERT TABANLI AYAKKABILARDA ( VİBRAM ) KULLANILABİLDİĞİ GİBİ NORMAL TABANLI AYAKKABILARDADA KULLANILABİLİR . AYAKKABIYA SABİTLENMESİ ÜZERİNDEKİ PERLON BANTLARLA SAĞLANMAKTADIR . TABANINDA 8 –10 - 11 –12 ADET ARASINDA DEĞİŞEN SİVRİ DİŞİ VARDIR .
YARI OTOMATİK KRANPON; SERT VEYA DONMUŞ KARLI YÜKSEK RAKIM TIRMANIŞLARINDA KULLANILAN TOPUK KISMI OTOMATİK BURUN KISMI BAĞLAMALI OLARAK YAPILMIŞTIR .SERT TABANLI AYAKKABILARLA KULLANILMASI ZORUNLUDUR . TABANINDA 10 –– 12 ADET ARASINDA DEĞİŞEN SİVRİ DİŞİ VARDIR .
TAM OTOMATIK KRANPON; BUZ VEYA ŞELALE TIRMANIŞLARINDA KULLANILAN TOPUK VE BURUN KISMI OTOMATİK OLARAK OLARAK YAPILMIŞTIR . ÖN KISMINDAKİ ÇELİK TELLE BAĞLAMAYI BİRLEŞTİREN ÇELİK BİR ŞERİT EMNİYETİ ARTIRMIŞTIR .TABANINDA 10 – 11 ADET ARASINDA DEĞİŞEN SİVRİ DİŞİ VARDIR. KAZMA KRAMPON DAĞCININ ;
TIRMANIŞTA
İNİŞTE
YAN GEÇİŞTE
ANA EMNİYET NOKTASI KURMADA
DÜŞMELERDE KENDİNİ VEYA EKİBİNİ EMNİYETE ALDIĞI SERTLEŞTİRİLMİŞ ALÜMİNYUMDAN YAPILMIŞ BİR MALZEMEDİR.
KULLANIM DURUMUNA GÖRE 3 GRUBA AYRILMAKTADIR.
KLASİK KAZMA
YARI TEKNİK
TEKNİK KAZMA Durdurma konumu Emniyete alma konumu Drytooling ve yarışma için Yürüyüşte ve dağcılıkta baton kullanmak zarar görmüş eklemlerin iyileşmesini sağlamasa da bu tip rahatsızlıkların önlenmesine önemli bir katkıda bulunabilir.
Çeşitli araştırmalar, baton kullanımının, her adımda 5 ile 8 kg. arasında bir yükü bacaklarımızdan aldığını göstermektedir. Bu, düz bir zeminde bir saatlik bir yürüyüş sırasında yaklaşık 13 tonluk bir yüke, yokuş aşağı yürürken ise 34 tonluk bir yüke eşittir.
Bunlar batonların tıbbi açıdan sağladığı yararlar. Batonlar ayrıca aşağıdaki durumlarda dengemizi sağlamamıza da yararlar.
- ıslak ve kaygan zeminde
- Kar üzerinde iz açarken
- sırtlarda, rüzgarlı ve fırtınalı havalarda
- çarşak çıkarken
Batonların bir diğer işlevide çığ sondası olarak kullanılabilmeleridir Kendinizi durdurma yöntemleri şunlardır:
Kafa yukarda sırt üstü
Kafa yukarı yüz yere bakar
Kafa aşağı sırt üstü
Kafa aşagı yüz yere bakar
konumda durdurma tekniği Yarı Teknik
Full transcript