Wakacyjny wypoczynek na łonie
przyrody możemy przypłacić
niebezpiecznymi ukąszeniami
i ukłuciami. Jak powinna
wyglądać pierwsza pomoc
w takich sytuacjach?
Czym się różni
ukąszenie od ukłucia?
Ukąszenia zwierząt jadowitych
Ukąszenie
Ukłucia i oparzenie zwierząt morskich
Ukłucie
PAJĄKI - najbardziej znanymi jadowitymi pająkami są: czarna wdowa, tarantula oraz ptaszniki. Ukąszenia tych pajęczaków powodują zwykle tylko miejscowe objawy zapalne: ból, obrzęki, reakcje alergiczne. Jednakże po kilku godzinach możliwe jest wystąpienie ogólnych objawów, takich jak złe samopoczucie, zaburzenia rytmu serca, trudności w oddychaniu, gorączka, mdłości i śpiączka. Bezpośrednio po ukąszeniu ranę należy przemyć i zdezynfekować oraz bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, który zaleci podanie odpowiedniej surowicy lub antidotum.
-polega na przerwaniu
ciągłości tkanki skórnej zębami
lub innymi narządami
gryzącymi zwierzęcia.
Powstała w ten sposób rana
ma zazwyczaj nieregularny kształt,
a otaczająca ją skóra wykazuje
odczyn zapalny.
WĘŻE - ukąszenia jadowitych węży są bolesne i niebezpieczne. Pozostawiają na ciele dwa krwawiące punkty. Mogą powodować osłabienie, senność, powiększenie węzłów chłonnych, mdłości, wymioty, zamglenie wzroku, osłabienie mięśni,utratę świadomości i śmierci.
W razie ukąszenia ranę należy przemyć wodą i zdezynfekować. Można także założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ugryzienia. Osobę poszkodowaną należy uspokajać i unieruchomić, gdyż przyspieszenie bicia serca oraz ruch sprzyjają rozprzestrzenianiu się trucizny w organizmie. Po przewiezieniu do placówki zdrowia choremu podaje się specyficzną surowicę odpornościową. Jadowite węże występują na całym świecie, wśród nich należy wymienić żmije, grzechotniki, mamby, kobry oraz węże wodne.
MEDUZY
Jest z kolei raną zadaną
wydłużoną częścią układu gębowego,
przez które zwierzę wstrzykuje substancję toksyczną do krwiobiegu człowieka.
W tym wypadku zauważalny jest centralny
punkt, wokół którego toczy się stan zapalny. Ukłucia wywołują swędzenie, ból i nierzadko reakcję alergiczną. Oba typy uszkodzeń skóry mogą spowodować wystąpienie zatrucia lub zakażenia.
- w czułkach meduz znajduje się substancja powodująca po kontakcie ze skórą podrażnienie, bolesność, zaczerwienienie, a także wysypkę. U niektórych ludzi może dochodzić do zawrotów i bólów głowy, wymiotów, zaburzeń krążenia i oddychania. Miejsce uszkodzenia skóry zaleca się przemywać ciepłą wodą z solą lub mydłem oraz smarować środkami łagodzącymi. Stosowanie chłodnych okładów jest w tym przypadku nieskuteczne, gdyż nie rozkładają one jadu meduz.
JEŻOWCE
- ukłucia tych bezkręgowców są bardzo bolesne,
a powstające rany trudno się goją i łatwo ulegają zakażeniom. Ponadto, igły jeżowca ciężko się usuwa, gdyż są bardzo kruche. Dlatego,
w razie takiego ukłucia, igły lepiej pozostawić
w skórze i zwrócić się po pomoc do lekarza.
Ukłucia zwierząt lądowych
SKORPIONY
Ukąszenia
zwierząt
niejadowitych
KLESZCZE
OSY I PSZCZOŁY
- ukłucia występujących w Europie i Ameryce Północnej skorpionów mogą powodować ból i reakcje alergiczne, jednak nie są one szczególnie niebezpieczne dla człowieka. W miejscu ukłucia można przykładać lód w celu zmniejszenia objawów reakcji zapalnej. Ukłucia skorpionów mogą wywołać dreszcze, skurcze, drgawki, gorączkę, porażenia układu oddechowego i w konsekwencji śmierć. Miejsce po ukłuciu skorpiona należy unieruchomić i bezzwłocznie udać się do najbliższego ośrodka zdrowia, gdzie zastosowane zostanie odpowiednie leczenie.
- mogą przenosić bakterie i wirusy,
powodujące poważne choroby zakaźne,
takie jak kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, tularemię czy ehrlichiozę. Dlatego wkłutego w ciało kleszcza należy bezzwłocznie usunąć. W tym celu najpierw najlepiej przyłożyć na kleszcza na 15 minut kłębek waty nasączonej alkoholem lub eterem. Kleszcza nie wolno natłuszczać, kremować, przypalać i zgniatać, gdyż może on wstrzyknąć dodatkową porcję drobnoustrojów. Następnie tuż przy skórze należy uchwycić go pęsetą i zdecydowanym ruchem wyciągnąć, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować. Jeżeli główka kleszcza pozostała w skórze, należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.
- użądlenia tych owadów powodują ostry, piekący ból, obrzęk i zaczerwienienie. U osób uczulonych na jad osy lub pszczoły możliwe jest wystąpienie tzw. wstrząsu anafilaktycznego, charakteryzującego się zaburzeniami oddychania, przyspieszonym biciem serca, obrzękiem gardła
i warg, zawrotami głowy, nudnościami
i wymiotami. W takim wypadku należy bezzwłocznie udać się do lekarza, gdyż pojawiający się obrzęk, zwłaszcza w okolicy gardła lub ust, grozi uduszeniem. W razie użądlenia przez pszczołę należy usunąć paznokciem, tępą częścią noża lub wysterylizowaną igłą żądło, gdyż jego pozostawienie grozi zgrubieniem skóry oraz rozerwaniem przytwierdzonego do żądła zbiorniczka z jadem
Na miejsce użądlenia warto przyłożyć lód
(zimny okład) plaster cebuli lub świeżo przekrojonego ziemniaka. W przypadku
użądlenia przez osę można zastosować
roztwór o słabym kwaśnym odczynie
(np. sok cytrynowy lub ocet), a w razie
ukłucia przez pszczołę - sodę oczyszczoną
o odczynie lekko zasadowym. W obu typach użądleń miejsce ukłucia zaleca się posmarować lekiem przeciwhistaminowym w postaci kremu.
DOMOWE
I DZIKIE ZWIETRZĘTA
KOMARY I MESZKI
ich ukąszenia niosą za sobą głównie ryzyko przeniesienia wścieklizny. Gdy dojdzie do takiego ugryzienia, ranę należy przemyć bieżącą wodą i zdezynfekować spirytusem, a następnie założyć jałowy opatrunek ochronny. W przypadku mocno krwawiącej rany należy położyć na nią zwitek chłonnego materiału i przyciskać palcami nie dłużej niż 10 minut. Jeżeli podejrzewamy, iż mogliśmy zarazić się wścieklizną, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który zaleci wykonanie serii szczepień ochronnych zarówno przeciwko wściekliźnie, jak i tężcowi.
- choć ukłucia tych owadów są bardzo dokuczliwe, zazwyczaj nie powodują poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czasami może jednak dojść do obrzęku płuc, wstrząsu anafilaktycznego, a na skutek ukłuć niektórych tropikalnych komarów - malarii, żółtej febry, filariozy oraz wirusowego zapalenia mózgu. Miejsca ukłuć warto smarować preparatami zmniejszającymi swędzenie i obrzęk.
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ,
Katarzyna Harasim
ZAGROŻENIA LETNIE