Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Az oktatási anyag alkalmas arra, hogy:
Az oktatás mentén a csoportok tagjai így egymást is jobban megismerik, fejlődik a roma közösségekről alkotott képük (roma közösségek esetében erősödik az identitásuk, javul az önértékelésük, önbizalmuk) fejlődik a kommunikációs és vitakultúrájuk, nyitottabbá válnak eltérő értékekkel, nézőpontokkal szemben, és javulnak az együttműködési készségeik. Mindezek a fejlesztések a résztvevők társadalmi érzékenységét, kulturális ismereteit önérvényesítését és aktív állampolgárságát egyaránt szolgálják.
Az oktatási módszertan elsősorban középiskolás és felsőfokú tanulmányokat folytató roma fiatalok számára került kialakításra, ugyanakkor a tapasztalatok szerint más célcsoportok számára is izgalmas és hasznos lehet.
Az oktatási módszertan rövid összefoglalója az alábbiakban olvasható :
Csoportmunka
A videók megtekintése után érdeklődés alapján négy csoportra bontjuk a résztvevőket. (Amennyiben bizonyos dráma iránt nagyon sokan érdeklődnek, más iránt túl kevesen vagy senki, próbálhatunk vonzó információkat mondani a kevésbé választott színdarabok kapcsán, illetve dönthetünk úgy, hogy eltérő méretű csoportok fognak dolgozni, vagy bizonyos dráma nem kerül megvitatásra, míg mással akár két csoport is dolgozik)
Minden kiscsoport kap kapcsolódó anyagokat (színdarabrészleteket, háttéranyagokat, esetenként fotókat) az adott darabhoz kapcsolódóan. Ezeket közösen feldolgozva kell megfogalmazniuk, miről szól a történet, és választ adni, a főhősökre vonatkozóan az alábbi kérdésekre:
• Milyen nehézségekkel találkozik?
• Hogyan reagál ezekre?
• Milyen hatást gyakorol ezzel a környezetére?
(Itt lehet utalni a hős kapcsán általánosságban összeszedett szempontokra). A fentieken túl 2018-ban a kortárs trénerképzésünk részeként mind a 12 színdarabhoz kapcsolódóan a feldolgozást segítő főbb fókuszokat/ kérdéseket gyűjtöttünk össze.
A csoportmunka után minden csoportnak be kell mutatnia az általuk tanulmányozott színdarabot és hőst, megosztva azokat a kérdéseket, dilemmákat, amelyek a csoportmunka során, a darab kapcsán felmerültek.
Prezentáció, közös feldolgozás
Minden kiscsoport bemutatja az általuk feldolgozott színdarabot, annak társadalmi kontextusát, a drámai hős kapcsán felmerült szempontokat, esetleges kérdéseket, dilemmákat is. A bemutatók után, ha kimaradt valamilyen fontos részlet, vagy valami nem volt érthető, a trénerek erre rákérdeznek, illetve kiegészítik az elmondottakat.
Amennyiben elég idő van rá, gyors reflexiók és kérdések mellett a többi résztvevő hosszabban is reflektálhat a színdarabra, illetve az annak kapcsán felmerült témákra. Itt akár már a saját életben felmerülő hasonló témák, kérdések is behozhatóak.
Ha a csoportban valamilyen kérdés, dilemma sokakat foglalkoztat, akkor erre külön is kitérhetünk. Ha nincs idő mindenkit meghallgatni, akkor a kérdést állítássá fogalmazva megkérhetjük a résztvevőket, hogy álljanak a terem egyik oldalára, ha egyetértenek az adott állítással, és a másik oldalára, ha nem. Így testhelyzetével már mindenki állást foglalhat a vitában, és néhány embert meg is hallgathatunk, a szempontjaira vonatkozóan, amiért egyet ért/nem ért egyet az adott állítással.
Zárás
Az első alkalom zárásaként minden résztvevő visszajelzést ad, a workshopra, az ott megismert színdarabokra, a felvetődött témákra vonatkozóan. „Mit visztek magatokkal? Milyen gondolatok, érzések merültek fel bennetek?”
Egyszer volt hol nem volt, volt egyszer egy átlagos osztály, ahova új fizika tanárnő érkezett. Mikor belépett az osztályba egy magas, egyenes, hosszú hajú, szemüveges és szigorú tekintetű, karakán tanárnőt pillantottunk meg.
Egyik nap felelésre került a sor, és felszólított egy diákot, aki nem helyesen válaszolt a kérdésre, ezért a tanárnő felháborodott és hangot adott a nemtetszésének: „Nem hiszem el, hogy már megint itt tartunk, legközelebb a falhoz fogok beszélni, mert jobban megérti, amit mondok” - és ehhez hasonló megjegyzéseket kaptunk az óráin.
Az osztályban keltett rossz érzéseket többen megosztottuk egymással a folyosón, melyet a tanárnő egy véletlen folytán meghallott.
Ebben a pillanatban a hideg kirázott minket és egyszerűen éreztük a jelenlétét. A következő pillanatban arra lettünk figyelmesek, hogy egy osztályfőnöki órán ülünk az új fizika tanár jelenlétében. A folyosón történtekről kikérte a véleményünket, és érdekelte, hogy miért nem vele beszéltük ezt meg.
Megijedtünk, mert negatív következménye számítottunk, de ennek ellenére olyan történt, amire nem is gondoltunk.
A tanárnő bocsánatot kért tőlünk és innentől kezdve egyre közelebbi viszonyba kerültünk. Minden órán beszélgettünk. Az egyik ilyen beszélgetés alkalmával megosztott velünk egy történetet, hogy már két éve jár minden reggel hozzá egy hajléktalan, aki kopogással jelezte jelenlétét, és mindig ételt adott neki.
Ily módon ismertük félre a tanárnőt, és ily módon szereztünk egy örök barátot.
A Roma hősök workshop keretein belül nyíregyházi egyetemistákkal gondolkoztunk közösen a hagyományokról, családi tradíciókról, a korai házasság előnyeiről és hátrányairól. Arról, hogy ki mit visz magával otthonról az önálló életbe és mit hagy hátra, esetleg mik azok a szokások, amikkel szembe megy. Mindezek a kérdések gazdag táptalajt adtak e történet megalkotásához a fiataloknak.
Túró Vanda ízes, zsigeri, humoros előadásmódban ad elő egy mesét, melyet társaival közösen írtak. A szerelmi háromszög már jól ismert fogalom, de ritkán párosul a hősiességgel. A Lakatos nővérek című love storyban igazi testvériességről hallhattok.
A Roma Hősök workshop salgótarjáni résztvevői jelenetükben arra keresték a választ, hogyan lehet erőszakmentesen helyre rakni egy nőt zaklató férfit. Szerintük ugyanis az erőszak nem vezethet igazi megoldáshoz.
A módszertan kialakításában részt vettek
Balogh Vivien, Boros Tamás, Dömök Edina, Illés Márton, Macher Judit, Szabó Angéla és Szegedi Tamás András;
valamint a kapcsolódó videós anyagok készítői: Jeremy Braverman, Csingun Ádám, Demeter Géza, Komlódi Gábor, Fellegi Dénes, Ignácz Judit, Kiss Norbert, Mayya Kelova, Sadie Luetmer, Frederik Ørskov, Maly Róbert, Bartha Máté és Móna Zsolt;
A workshopokat Vincze Alina fotózta.
Amennyiben a módszertani anyag felkeltette érdeklődését, mert
1. meg szeretné rendelni a kapcsolódó 2 x 120 perces workshopokat;
2. meg szeretné ismerni a kapcsolódó háttéranyagokat, színdarabrészleteket;
3. tanácsadáson, képzésen szeretne részt venni, annak érdekében, hogy hasonló workshopokat Ön is tudjon tartani;
várjuk megkeresését a szinhaz@fuggetlenszinhaz.hu email címen, vagy a 06.20.390.7099-es telefonszámon!
Bevezetés
A workshop elején a trénerek bemutatkoznak, bemutatják a fő témákat, eszközöket és célokat, valamint a résztvevőkkel közösen rögzítik az együttműködés kereteit.
Mitől hős, a hős?
Ezután a résztvevők egy-egy szót, kifejezést felírnak egy post it-re, ami eszükbe jut a hősről általában. Mi jellemez egy hőst és környezetét, mit csinál, mitől hős a hős? – hangzik el a kérdés. A résztvevők egyenként bemutatkozva felolvassák az általuk leírt szempontot, amit ráragasztanak egy közös flipchart lapra. A trénerek ezután összefoglalják az elhangzott fő szempontokat, csokorba gyűjtve azokat. A fő szempontok a hősök kapcsán, hogy valamilyen nehézségre, bizonyos értékek mentén választ adnak, döntést hoznak és felelősséget vállalnak, ezáltal változást hoznak saját szűkebb, illetve tágabb környezetük életében. Amennyiben a fő szempontok közül valami nem hangzott el a csoporttagok részéről azt első körben facilitáló kérdésekkel a csoporttagok által fogalmaztatják meg a trénerek, ha azonban erre nem kerül sor, saját meglátásukként teszik hozzá a sorhoz. A közös gondolkodás során felmerülhetnek eltérések (pl.: a hősöknek szuper erejük van – hétköznapi emberek is lehetnek hősök; vagy: a hős sikeres – elbukik) ezeket az ellentmondásokat nem szükséges feloldani, csupán megjegyezni, hogy ezek szerint a hősök kapcsán lehetnek eltérések is.
Drámák és cigány színház jelentősége
A hősök általános megvitatását követően rátérünk a drámai hősökre. Az időkeretektől függően erről hosszabban is lehet beszélgetni, illetve rövidebb frontális közlésekre is sor kerülhet. A legfontosabb információk az alábbiak:
• A színház és a drámairodalom mindig kéz a kézben jár a polgárság fejlődésével.
• Roma színház már 1887 óta létezik Európában, és ma is számos országban dolgoznak professzionális roma színházi alkotók, mégis alig ismerjük őket.
• A Roma Hősök – I. és II. Nemzetközi Roma Storytelling Fesztiválhoz kapcsolódóan 12 alkotás került fordításra, bemutatásra és videós feldolgozásra. Amelyekkel a továbbiakban fogunk megismerkedni.
Felvezetés
Összefoglaljuk az előző alkalmon elemzett drámákat, a felvetődött főbb kérdések, megállapítások a színdarabok, illetve általában a hősök kapcsán. A közös keretek felidézése, majd a mostani fókusznak a felvezetése: saját hőseink, hőstetteink.
Alkotói interjúk
Amennyiben hosszabb idő áll rendelkezésre, akkor hasznos lehet a drámai hősök után az alkotók mint hősök megismerése is. Ehhez felhasználhatóak a velük készült videó interjúk:
A Független Színház Magyarország 2017-ben hozta létre 4 jelenkori roma drámára/előadásra építve, az alkotókkal együttműködve a Roma Hősök oktatási módszertant, mely 2018-ban további 8 alkotással gazdagodott.
Ez az első oktatási anyag, amely nemzetközi szinten foglalkozik a roma drámairodalommal és színházzal.
A módszertan több, mint 20 csoportban, közel 400 résztvevővel valósult meg. Az oktatási anyag nem formális képzések keretében, 2 x 120 perces workshopok keretében, 12-20 fő, legalább 13 éves diák részvételével valósítható meg.
A video elindításához kattints a képre!
Ezután 4 db videot mutatunk, ízelítőket a kollekcióból.
(A színdarabok kiválasztását a felkészülés során készített csoportvezetői interjúra alapozzák a workshopot tartó trénerek. Ezáltal tudjuk a csoport igényeire alakítani a foglalkozást.)
Mindegyik monodráma, amelyekben egy-egy hős szerepel.
A videók megtekintése után pedig majd közösen eldöntjük, ki melyik drámával szeretne kis csoportban foglalkozni.
A video elindításához kattints a képre!
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Az alkotókhoz kapcsolódóan is megkérdezzük, mik voltak a fő kihívásaik? Milyen értékek mentén milyen döntéseket hoztak? Milyen változást hoztak? Kik voltak a hőseik? Milyen gondolatok, érzések merültek fel ezzel kapcsolatban bennük? A kérdések kapcsán moderált beszélgetésre kerül sor.
Én hősöm, és hőstettem felvezetés
Mivel ezután a résztvevők saját történeteivel fogunk dolgozni, fontos, hogy a trénerek is megnyilatkozzanak, saját hőseikre, illetve még inkább hősiességükre vonatkozóan megosszanak egy-egy történetet. Ezzel ösztönözve a résztvevőket arra, hogy ők is ezt tegyék a későbbiekben.
Hőstörténetek kis csoportos megbeszélése
A résztvevőket arra kérjük, hogy rendeződjenek párokba és fogalmazzák meg egymásnak egy hősük történetét, majd saját hőstörténetüket – a lényeg, hogy legyen benne nehézség, döntés, aktivitás, aminek következtében valamilyen – akár apró – változásra sor került.
A történetek megosztása azonban már kiscsoportban történjen. A teljes kör ugyanis egyrészt az időkereteket is túlfeszítheti, másrészt pedig a kisebb csoport bizalmasabb légkört teremthet – illetve ezen csoportok összeállítása során már figyelembe vehetjük, hogy kik azok a csoportban, akik segíthetik, vagy gátolhatják egymás megnyilatkozásait.
A kiscsoportok minden tagja röviden elmeséli a többieknek a párjától kapott történeteket és ezekre a a többiek röviden reflektálhatnak.
Kreatív feldolgozás
A trénerek egyenként megköszönik a kis csoportok tagjainak, hogy megosztották egymással történeteiket. Megkérdezik őket, hogy akár a most hallott történetek közül, akár a múltkori színdarabok vagy az alkotók történetei kapcsán mi az, ami a leginkább érdekli őket, amivel a továbbiakban szívesen foglalkoznának. Amennyiben a csoport döntésképtelen, facilitáló kérdésekkel, illetve szavazás felajánlásával segítheti a tréner a döntéshozásukat. Ha megvan a történet, téma, akkor a tréner felveti, hogy ezt dolgozzák fel valamilyen kreatív eszközökkel (pl.: jelenet, írás, videó) közös létrehozásával, amit utána a teljes csoportnak bemutatnak. A kreatív csoportmunkában a trénerek lehetőség szerint csak kevéssé vesznek részt. Ha pl. valaki kivonódik, akkor jelzi, hogy a közös kreatív alkotás létrehozásában mindenki vegyen részt, ha valahol elakadnak, akkor facilitáló kérdésekkel, végső esetben javaslatokkal segíti a folyamatot.
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Feldolgozó kérdések
A video elindításához kattints a képre!
Kreatív munkák közös bemutatása és reflexiók
A kis csoportok egymás után bemutatják az alkotásaikat (pl.: írások felolvasása, jelenetek bemutatása, filmek levetítése), amelyekre a csoport többi tagjai, illetve a trénerek kérdésekkel, megjegyzésekkel reflektálhatnak. Amennyiben az idő engedi, erre minden produkció után egyenként, ellenkező esetben a bemutatók után egyben kerülhet sor.
Zárás
A zárókörben minden résztvevő megosztja, hogy mit visz magával a workshopról, milyen gondolatok fogalmazódtak meg bennük a workshop során. A trénerek felajánlhatják, hogy az itt elkészült alkotásokat, illetve további kreatív, roma hősöket bemutató produktumokat a romahosok.blog.hu felületen is megosztásra kerülhetnek.
A zárás után lehetőség szerint a résztvevők töltsenek ki visszajelző kérdőívet, ezáltal segítve, hogy a jövőben fejleszteni tudjuk a saját munkánkat, és a hasonló workshopok megtartása még eredményesebb legyen.