Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

THANKS GIVING

BY LINKYN AND DYLAN

THANK YOU!

apples

we picked granny smith apples They were 99 cents we needed 4 pounds we did 99 x6= $5.94

apples

carrots

we picked organic whole carrots witch were 99 cents we needed 6 pounds so we did 99 x 6 = 5.94 cents.

carrots

potatoes

potates

we picked jumbo russet witch were $3.48 cents we needed 8 pounds of potatoes so we did 348 x 8=$24.84 cents.

TURKEY

we picked whole turkey and it was 59 cents a pound but we needed 24 pounds so we did 59 x 24= $14.16 cents it takes 325 15 min. per pound 6 hours.We are having dinner at 5:00 you need to start the turkey at 11:00.

TURKEY

tPPIES

PIES

WE PICKED VILLAGE BAKERY PECAN PIE WITCH WAS 4 DOLLARS 99 CENTS WE NEEDED 3 LARGE PIES SO WE DID 499 X 3= 149.

HOLE PRICE

ARE HOLE PRICE IS $63.87 CENTS SO WE STARTED PUTTING THE TURKEY AT 11:00 AND WE CAN HAVE DINNER AT 5:00PM.

total cost

Movie

movie

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi