Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
In an eighth grade class, there are 14 boys for every 16 girls. What is the ratio of girls to boys?
TP: I will be able to complete questions 3-4 (6th graders) and 4-6 (7th graders) of the Blackline Masters
Homework: Continue to watch videos and take notes.
In an eighth grade class, there are 14 boys for every 16 girls. What is the ratio of girls to boys?
Angel bought 8 boxes of cookies and 2 cans of soda for $27. If the cans of soda are $1.50 each, how much does each box of cookies cost?
The eighth grade class is trying to raise money for a field trip by selling chocolate bars. Each bar costs $1.50.
A.) Complete the table below.
B.) Write an equation that can be used to represent the relationship between the total amount of money collected and the total number of chocolate bars sold.
C.) How much money would be collected in 25 chocolate bars were sold?
The table below shows the rate at which comic books are sold and their cost. What is the cost of one comic book?
Determine whether the following four expressions are equivalent to 8 + 4c. Explain your reasoning.
A.) 2 (4 + 4c) B.) 12c
D.) 8 + 2 D.) 2 (4 + 2c)
Danniel bought four videos games on sale. Each game cost $12. If the sales tax is 7%, how much did he end up paying?