Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Transcript

HISTORIA I ROZWÓJ INFORMATYKI

WPROWADZENIE

Historia informatyki, w dzisiejszym znaczeniu tego słowa, rozpoczyna się w latach 40. XX wieku, kiedy pojawiają się pierwsze kalkulatory służące m.in. do mechanizacji procesu dekryptażu szyfrogramów niemieckiej maszyny szyfrowej Enigma. Są jednakże autorzy, sięgający w przeszłość aż do początków cywilizacji i upatrujący pierwocin informatyki (rozumianej po prostu jako dział techniki, zajmujący się sprzętowym przetwarzaniem informacji, zwłaszcza wyrażonej liczbowo) już w nacinaniu karbów na kości czy gałęzi, za pomocą której to czynności pierwotny człowiek odwzorowywał liczebność stada czy oddziałów wroga.

Bardzo wielu historyków informatyki rozpoczyna jej dzieje od wzmianki o abaku; tak też i my czynimy w tym miejscu, dzieje tej dyscypliny traktując z biegiem lat coraz bardziej szczegółowo - zgodnie z wyrażonym na początku tego omówienia poglądem najszczegółowiej od roku 1940. Od roku 1600 dzielimy historię informatyki na stulecia, od roku 1900 na dekady, od roku 1940 staramy się uchwycić fakty co rok.

Historia Informatyki sięga czasów znacznie bardziej odległych niż mogłoby się wydawać. Ludzie jeszcze nie znali komputerów, ale już wprowadzali metody liczenia i przetwarzania danych, które do dziś pozostały bez zmian lub zmieniły się w niewielkim stopniu. Poniżej wybór najciekawszych wydarzeń związanych z komputerami i informatyką. Z oczywistych przyczyn jest to wielki skrót, bowiem długo by można pisać na temat każdego wydarzenia...

Metodą sita Eratostenesa udaje się ustalić liczby pierwsze. Metoda poszukiwania liczb pierwszych polega na usuwaniu z ciągu liczb naturalnych liczb będących iloczynami liczb naturalnych.

250-230 p.n.e.

Blaise Pascal konstruuje arytmometr - mechaniczną maszynę, która potrafi dodawać liczby. Formułuje też prawa podzielności liczb całkowitych wykorzystujące sumowanie cyfr. Opracowywuje metodę wyznaczania współczynników dwumianu dowolnego stopnia (trójkąt Pascala).

1666 - Samuel Morland konstruuje w Anglii mechaniczny kalkulator, który potrafi dodawać i odejmować.

1642-1643

Charles Babbage, matematyk angielski nazywany pionierem informatyki, projektuje pierwszą maszynę analityczną, działającą na zasadzie zbliżonej do zasady działania komputerów cyfrowych, nazwaną "młynem arytmetycznym". Maszyna ta miała wykonywać podstawowe działania matematyczne, zapamiętywać dane wejściowe, pośrednie oraz wyniki obliczeń końcowych. Wprowadzanie i wyprowadzanie danych miało przebiegać na kartach dziurkowanych. Projekt nie został zrealizowany z powodu istniejącego wówczas niskiego poziomu techniki.

1833

w Science Museum w Londynie wykonano wg oryginalnych planów fragment (arytmometr) Drugiej Maszyny Różnicowej, udowadniając poprawność konstrukcji.

1844 - Samuel Morse przesyła informację za pomocą telegrafu z Waszyngtonu do Baltimore.

1991

1844

Samuel Morse przesyła informację za pomocą telegrafu z Waszyngtonu do Baltimore.

1858

Linia telegraficzna przeprowadzona zostaje przez Ocean Atlantycki.

Firma Herman Holleriths Electric Tabulating System wykonuje spis ludności w USA za pomocą maszyn liczących. Jest to pierwszy spis ludności wykonany w rekordowo krótkim czasie.

1889

Eccles i Jordan, Amerykańscy fizycy wymyślają przekaźnik

1911

1876

Aleksander Graham Bell otrzymuje patent na telefon.

1895

Guglielmo Marconi transmituje pierwsze sygnały radiowe.

Twarz Herberta Hoovera pokazuje się podczas pierwszej, czarnobiałej transmisji telewizyjnej w USA.

1927

1943

31 maja w Moore School of Electrical Engineering w Filadelfi powstaje ENIAC (Electronic Numerical Interpreter And Calculator), pierwszy na świecie komputer, konstruowany przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly\'ego na Uniwersytecie Pensylwanii, dla potrzeb obliczeń balistycznych Marynarki Wojennej USA.

4000-1200 p.n.e

Sumerowie zaczynają zapisywać transakcje handlowe na glinianych tabliczkach.

23 grudnia pracownicy Bell Telephone Laboratories, William Bradford Shockley, J. Bardeenem i W.H. Brattainem wynajdują tranzystor, za co otrzymują Nagrodę Nobla w 1956 r.

1947

Ustalony zostaje standard RS-232-C umożliwiający wymianę danych pomiędzy komputerami i urządzeniami zewnętrznymi.

1969

1973

Naukowcy z Xerox PARC opracowują eksperymentalny komputer PC. Używa on myszy, sieci Ethernet i GUI.

1974

W kwietniu powstaje 8 bitowy procesor 8080 (2 Mhz). Składa się z 6 tys. tranzystorów.

1976

IBM opracowuje drukarkę atramentową.

1990

W maju Microsoft przedstawia Windows 3.0.

1996

W październiku powstaje płyta CD-RW (CD-ReWritable).

Microsoft wypuszcza Internet Explorer 5.0.

1999

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi