Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
By Hudson and Jayden
Cost
The total cost of our Thanksgiving feast was $48.94
how long to cook
You have to cook the
24 lbs turkey for 360 minutes which is 6 hours because 360 divided by 60=6.
Pie
The turkey costs $. 90 per pound. We had to buy 24 pounds of it. We used the multiplication sentence 90 x 24 =2160. That meant the total cost was $21.60.
2019
The potatoes were $.80 a pound. We needed to buy 8 pounds of it. The multiplication sentence we used was 80 x 8 = 640. that meant the total was it was $6.40.
The pie costs $.4.16 we needed 3 pounds of apples. The multiplication problem we used was 4.16 x 3 = 12.48 that meant the total cost was $12.48.
The Honey Crisp Apples cost $1.99 per pound and we needed to buy 4 pounds of it. The multiplication sentence we was 1.99 x 4 = 7.96 used was that meant are total cost was $7.96.
The baby carrots cost $1.75 per pound and we needed 6 pounds. We used the multiplication problem 1.75 x 6 = 10.50. So that meant the total cost was $10.50.