Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Thanksgiving

By Hudson and Jayden

Cost

The total cost of our Thanksgiving feast was $48.94

how long to cook

You have to cook the

24 lbs turkey for 360 minutes which is 6 hours because 360 divided by 60=6.

Pie

Turkey

The turkey costs $. 90 per pound. We had to buy 24 pounds of it. We used the multiplication sentence 90 x 24 =2160. That meant the total cost was $21.60.

Turkey

Subtopic 1

Text

Pictures

Subtopic 2

Timeline

2019

Map

Chart

Potatoes

The potatoes were $.80 a pound. We needed to buy 8 pounds of it. The multiplication sentence we used was 80 x 8 = 640. that meant the total was it was $6.40.

Potatoes

Pie

The pie costs $.4.16 we needed 3 pounds of apples. The multiplication problem we used was 4.16 x 3 = 12.48 that meant the total cost was $12.48.

Apples

The Honey Crisp Apples cost $1.99 per pound and we needed to buy 4 pounds of it. The multiplication sentence we was 1.99 x 4 = 7.96 used was that meant are total cost was $7.96.

Apples

Carrots

The baby carrots cost $1.75 per pound and we needed 6 pounds. We used the multiplication problem 1.75 x 6 = 10.50. So that meant the total cost was $10.50.

Carrots

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi