Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Thanksgiving Feast

By: Bella B. and Bella M.

CAUTION!!

CAUTION!!

This prezi might make you hungry and give thanks!!

Apples

We used Honey Crisp apples.

We needed 4 lbs of apples and they cost $4.94. We did 4.94 multiplyed by 4. The total cost was

$19.76.

Apples

CARROTS

CARROTS

We need 6 lbs of carrots. The cost was $1.88 per pound so we needed to multiply 6 by that price. (6 x 1.88). 0ur total cost came to $11.28.

POTATOES

We need 8 lbs the cost was $3.83.

The total cost was $30.64.. we multipy 3.83 x 8.

POTATOES

Pies

We wanted pumpkin pie. We need 3 large pies and each one cost $3.08. We did 3.08 x 3 and got $9.24.

Pies

when we are making it.

when we are making it.

How long we are cooking our turkey. 5 hours. 24 lbs. we are cooking are trurkey at 1:00pm.

total cost

we added 19.76+11.28+30.64+39.04+9.24=$109.96.

total cost

So. don't forget to eat some turkey and have a happy thanksgiving!!

So. don't forget to eat some turkey and have a hap...

See you later!!!

See you later!!!

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi