Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Total cost

For our total cost we added $4.00+$4.92+$2.80+$4.52+$14.52+$11.94=39.18 in all.

Thanksgiving

Dinner

by:Caroline and Chase

Apples

For our thanksgiving dinner we bought red delicious apples. Our apples were $1.00 per pound we needed 4 pounds so we multiplied $1.00 X 4 and we got $4.00 in all.

Carrots

We bought whole carrots they cost $0.82 per pound we needed 6 pounds so we multiplied $0.82 x 6 and we got $4.92 in all.

Carrots

Potatoes

We bought russet baking potatoes. They $0.35 per pound. We needed 8 pounds, so we multiplied $0.35 X 8 and we got $2.80 in all.

Potatoes

Turkey

For our turkey we bought a butter ball turkey it cost $13.68 per pound we needed 24 pounds so we multiplied $13.68 x 24 and we got $14.68 in all.

Cooking

How long to cook

To find find out how long to cook it we multiplied 24 X 15 then we got hrs.

Pie's

For our pie's we bought sweet pumpkin pie, cherry pie, and apple pie they all cost $3.98 per pound we needed 3 pounds so we multiplied $3.98 x 3 and we got $11.94 in all.

Pies

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi