Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Prezentare la disciplina Ştiinţe ale naturii.

Creată de:

Popescu Stanca

Proiect didactic

Clasa a -IV-a

Subiectul lectiei: PĂDUREA

Titlul proiectului

Obiective operationale

• să definească corespunzător pădurea;

• să descrie cele trei tipuri de păduri, ţinand cont de tipurile de copaci din care sunt alcătuite;

• să prezinte fauna şi vegetaţia din pădurile din zona de munte, deal, câmpie;

• să alcătuiască lanţuri trofice;

• să exemplifice importanţa pădurii, realizând îndemnuri cu tematică ecologică;

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, „diagrama Venn”, „hârtia de un minut”, „ metoda inteligenţelor multiple”

Material didactic: videoproiector, materiale PPT, coli albe, markere, carioci, şabloane, machetă şi elemente de faună şi vegetaţie din păduri.

Scenariul didactic

I. Moment organizatoric

II. Verificarea cunoştinţelor anterioare

III. Captarea atenţiei

Joc didactic: ,,Jocul numelui’’: Solicit elevilor să scrie o plantă/un animal care poate fi întâlnit în pădure şi să înceapă cu prima literă din prenumele său. (ex. Viorica-vulpe)

IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Dirijarea învăţării

V. Dirijarea învăţării.

Au loc discutii pe baza materialuluiPPT prezentat.

Se stabilesc tipurile de paduri din tara noastra, vegetatia si fauna specifica.

Se dau exemple de lanturi trofice.

Se noteaza la tabla si in caiete schema lectiei( anexa 1)

Se scoate in evidenta importanta padurii prin analiza poeziei Glasul Padurii( anexa 2).

Anexa 1

(schema lectiei)

Pădurea

Pădurea = mediu de viaţă natural

Clasificare:

- păduri de foioase → pierd frunzele toamna;

- păduri de conifere → florile sunt conuri;

- păduri mixte → de foioase şi conifere.

1. Pădurile de foioase → în zonele de deal şi de câmpie.

- arbori: stejari, mesteceni, fagi, tei, frasini, arţari, aluni;

- vieţuitoare → insecte: fluturi, albine, gândaci;

→ reptile: şerpi, şipârle;

→ păsări: privighetori, ciocârlii, bufniţe;

→ mamifere: iepuri, cerbi, lupi, căprioare, vulpi.

2. Pădurile de conifere → în zona de munte

- arbori: brazi, molizi, pini, zada, larice;

- plante: feriga, ciuperci, muşchi de copac, arbuşti (coacăzul, afinul);

- vieţuitoare → păsări: cocoşul de munte, şoimul, vulturul pleşuv;

→ mamifere: ursul, capra neagră, cerbul, râsul, jderul, veveriţa;

3. Importanţa pădurii

• împrospătează aerul → oxigen;

• oferă loc de agrement → recreere;

• lemnul → foc, hârtie, mobilă, construcţii;

• oferă adăpost plantelor şi animalelor;

• susţin solul.

Anexa 2

„Glasul pădurii-i vrăjitor;

N-ai să-l auzi de nu-l iubeşti;

De treci prin ea răuvoitor

Şi n-o înţelegi şi n-o-ngrijeşti.

Cu brazii mici, fii cumpǎtat,

Nu face în pădure foc,

Copacul dacă l-ai tǎiat,

Sădeşte iute altu-n loc“.

(Passionaria Stoicescu – „Glasul pădurii“)

Obţinerea performantei

VI.Obtinerea performantei

Activitate pe grupe( potrivit teoriei inteligentelor multiple).

Inteligenţa verbal – lingvistică

Citiţi curiozităţile despre pădure, apoi comentaţi proverbul:„Pădurea, aurul verde al planetei”

Inteligenţa logico – matematică

Calculaţi operaţiile scrise pe fiecare ramură şi veţi afla câţi copaci au plantat elevii clasei a- IV-a.

Inteligenţa naturalistă

Prezentaţi câteva aspecte din viata plantelor si animalelor din padure in anotimpul primavara.

Inteligenţa corporal - kinestezică

Mimarea unor acţiuni de protejare a pădurii sau actiuni negative ale acţiunii omului asupra mediului:

• plantarea de copaci în pădure

• braconaj - vânarea de animale

• adunarea deşeurilor din pădure

• tăierea copacilor

Inteligenta spatiala

Realizarea unei machete reprezentând principalele etaje de pădure, fauna şi vegetaţia specifică fiecarui etaj.

Asigurarea feed -back-ului

VII. Asigurarea feed-backului

Metoda „diagrama Venn- Euler”

Completează diagrama Venn cu asemănări şi deosebiri între pădure şi grădină.

VIII. Încheierea activităţii

Fac aprecieri asupra desfăşurării lecţiei şi le propun să devină membrii unui cerc al naturii şi le voi da un ecuson cu inscripţia „Prietenii pădurii”.

Multumesc pentMumulumultumesc lru atentie!

MULTUMESC PENTRU ATENTIE !

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi