Wir stellen vor: 

Prezi AI.

Ihr neuer Präsentationsassistent.

Verfeinern, verbessern und passen Sie Ihre Inhalte an, finden Sie relevante Bilder und bearbeiten Sie Bildmaterial schneller als je zuvor.

Wird geladen...
Transkript

Kedves Látogatónk!

A Petőfi Irodalmi Múzeum – Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet 2019-ben nagyszabású kiállítással ünnepelte a huszadik századi magyar színháztörténet két nagyformátumú művészegyéniségét, a 100 éve született Bessenyei Ferencet és Gábor Miklóst.

Most digitális formában szeretnénk visszaidézni Hősök tere című kiállításunkat, és egyúttal ízelítőt adni Két út, egy pálya, 100 év címmel megjelent albumunkból.

Kötetünk megörökíti a két színészlegenda ikonikus szerepeit, és bemutatja páratlanul gazdag és sokszínű pályafutásukat. A fotókat Bessenyei Ferenc és Gábor Miklós gondolatai kísérik, de kortársaik is szóhoz jutnak. A sokszólamú elbeszélésből kirajzolódik a színházi műhelymunka gyötrelme, a szerepformálás öröme és nehézsége, a közönség ízlésének változása és a két művész magánélete.

Kellemes időtöltést kívánunk!

Belépés

A kiállítás oldalai között a lap bal alján látható kis nyíl segítségével lapozhat.

A fotók kattintásra nagyításban tekinthetők meg.

Bessenyei Ferenc

Bessenyei Ferenc

A magyar színpad karizmatikus alakja volt. Érzékeny ember és szerepein sokat töprengő tudatos művész. Pályáját olyan hősi alakok megformálása jellemezte, akik az igazságért, a szabadságért bátran, sokszor kockázatot vállalva küzdöttek. S bár a világ idővel megváltozott körülötte, ő haláláig azt a szellemiséget képviselte, amit e szerepekben hirdetett és magánemberként is vallott. Hű maradt az általa életre keltett figurákhoz, végső soron önmagához:

„Kossuth, Görgey, Széchenyi, Bánk, itt élnek bennem. Ők tartanak lábon, ők tartanak szellemi frissességben.”

Kossuth Lajos szerepében

Illyés Gyula: Fáklyaláng

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1952

Magyar Fotó - Farkas Tamás felvétele

1. Egy vándorszínész reményei

1. Egy vándorszínész reményei

Bessenyei Ferenc színpadi pályája apja tragikus halálával indult. Egyik pillanatról a másikra az öt fős család fenntartójává kellett válnia. Szerencsére a hódmezővásárhelyi nyári színkörben vendégszereplő szegedi Városi Színház társulatában munkát talált: kórustag lett. Ezzel a játékok és álmodozások ideje lejárt, a gyerekkor véget ért. Új világba került, sajátos társadalmi és erkölcsi törvények közé. Egy évvel később, 1940-ben már a szegedi társulat tagja. Ezt követően Miskolc, egy ideig ismét Szeged majd Pécs voltak főbb állomáshelyei. Közben, 1944-ben, a budapesti Nemzeti Színház szerződtette. A vidéken játszó fiatalember tehetségének híre eljutott az ország első számú teátrumába. Ekkor mindössze huszonöt éves. A háborút követően azonban nem hosszabbították meg szerződését, így ismét Miskolcra került. A vidéken töltött évtizedet művészi pályájának meghatározó időszakaként tartotta számon. Játszott népszínműben, operettben, drámában – mindent, amit színész eljátszhat. Kárpótolta a sors a kimaradt főiskolai évekért, hisz az utolsó nagy komédiásgenerációtól tanulhatta a mesterséget.

Károly szerepében

Hermann Heyermanns: Remény

Budai színház, 1945

Bojár Sándor felvétele

Barna írnok szerepében | Csiky Gergely: Cifra nyomorúság

Keresztesi Sándor, Bodor Tibor és Bessenyei Ferenc

Szegedi Városi Színház, 1941

Tartuffe szerepében

Szatmári Istvánnal és Bakos Gyulával

Molière: Tartuffe

Szegedi Nemzeti Színház, 1949

Szerepképek

[…] az esti figyeléseimnél, az előadások alatt éreztem, hogy amit én könyvekből tanulok, és az, amit a primadonnák, bonvivánok és a hozzájuk hasonló nagy színészek csinálnak, más. A kettő között valami ellentmondás van… például, hogy van az, hogy az egyik színész sír a színpadon, és sír a közönség is, és a másik nem sír, de a közönség igen. Hogy van az, hogy az egyik színész már színpadon kívül elkezd valami feltűnőt csinálni, majd bejön, ezt a lázas tevékenységet folytatja, és a közönség még mindig nem veszi észre. Ezzel szemben bejön egy másik színész, nem csinál semmit, a színpadon mégis egy csomó dolog történik. Minden értelmet kap a puszta jelenléte által. Az egyéniség ereje dönti el ezt a kérdést…

Deák Attila: Bessenyei Ferenc. Budapest, Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó, 1989. 61

Metternich szerepében Fülöp Katóval

Edmond Rostand: A sasfiók

Miskolci Nemzeti Színház, 1943

George, a félvér munkás szerepében

Alekszandra Brustein: Tamás bátya kunyhója

Pécsi Nemzeti Színház, 1950

Pogány Fotó

Straker Henry, a sofőr szerepében Kenessey Ferenccel

George Bernard Shaw: Tanner John házassága

Szegedi Nemzeti Színház, 1948

Szabó Imre asztalosmester szerepében

Partnerek: Földessy Géza, Szabó Béla, Komlós Juci, Mátrai Mária

Kerecsendi Kiss Márton: Az első | Miskolci Nemzeti Színház, 1944

Frisch Oszkár felvétele

2. Fényben, dicsőségben

2. Fényben, dicsőségben

Bessenyei Ferenc legragyogóbb művészi időszakát a Nemzeti Színházban élte, az 1950-es években. A tapasztalatokban gazdag vidéki éveknek köszönhetően rövid időn belül a színház egyik vezető színészévé vált. A nagy kiugrás sem váratott sokáig magára. A forradalmár Svángya matróz szerepében tűnt föl a korra jellemző szovjet darabban. Egy legendás népi hős jelent meg a színen, az igazság bajnoka. Színpadi diadalával azt is bizonyította, hogy teljes fegyverzettel készen áll a hősi jellemek megformálására. Az 1950-es években nagyszerű szerepeket kapott, és kimagasló alakításokkal lepte meg a közönséget. Ezzel magyarázható, hogy mindkét Kossuth-díját e korszaknak köszönhette.

A színművészek részéről az egyik legaktívabb szereplője és elkötelezett híve volt az 1956-os forradalomnak. Október 23-án délután a Bem szobornál a Szózatot szavalta, Major Tamás leváltását követően a Nemzeti Színház háromtagú vezetőségének tagjává választották, majd a Nemzeti Színház Forradalmi Bizottságának elnöke lett. November végén a Kodály Zoltán elnökletével megalakult Magyar Értelmiség Forradalmi Tanácsa elnökségi tagjaként ő képviselte a színésztársadalmat.

Svángya, matróz szerepében

Konsztantyin Trenyov: Ljubov Jarovaja

Nemzeti Színház, 1950

Wellesz Ella felvétele

Ádám szerepében

a párizsi színben

Madách Imre: Az ember tragédiája

Nemzeti Színház, 1955

Wellesz Ella felvétele

Ádám szerepében

Szörényi Évával és Ungvári Lászlóval

Madách Imre: Az ember tragédiája

Nemzeti Színház, 1955

Magyar Fotó - Farkas Tamás felvétele

Svángya, matróz szerepében Máthé Erzsivel

Konsztantyin Trenyov: Ljubov Jarovaja

Nemzeti Színház, 1950

MTI - Keleti Éva felvétele

Szerepképek

Bizonyos fokú méltóságérzet vagy talán inkább felelősségérzet volt bennünk, hiszen Major Tamás, Várkonyi Zoltán, Gellért Endre, Nádasdy Kálmán nevével fémjelzett korszak óriási szellemi energiákat képviselt, nekünk pedig meg kellett felelni a magunkkal szemben támasztott elvárásoknak is, nem lehetett linkeskedni.

Borzák Tibor: Színarany-Beszélgetés a Nemzet Színészeivel. Budapest, Editoriál Kft, 2006. 221.

Galilei szerepében

Németh László: Galilei

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1956

Wellesz Ella felvétele

Galilei szerepében Kállai Ferenccel

Németh László: Galilei

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1956

MTI - Keleti Éva felvétele

Ca Thie Cu szerepében

Galamb Zoltánnal és Szatmári Istvánnal

Fu-Ko: Harcban nőtt fel

Nemzeti Színház, 1951

Wellesz Ella felvétele

3. Bánk bán

3. Bánk bán

Bessenyei Ferencet Katona József Bánk bán című drámája végig kísérte pályáján. Kevesen tudják, hogy a Nemzeti Színházban 1951-ben bemutatott előadás előtt néhány évvel már játszotta Bánkot Miskolcon. Erre a szerepre való felkészülés egy életen át tartó küzdelmet hozott számára. Sokszor hangoztatta, hogy a harminc év alatt több mint ötszázszor lépett színre benne, és annyiszor meg is bukott. Bánkról gondolkodom címmel szereptanulmányt írt, melyben sorra vette a dráma dramaturgiai buktatóit, majd igyekezett ezekre megoldást találni. Élénk vitát váltott ki az a megállapítása, mely szerint a Bánk bánt egy évszázada a kegyelet tartja össze, és ha az utókor nem igazít a darabon, ez is fogja megölni. Nem véletlen ez a heves kirohanás, hisz nincs nagyobb csapás a színész számára, mint az, ha kudarcnak éli meg játékát. Amikor rosszabb színésznek látszik, mint amilyen valójában.

Bánk bán szerepében Máthé Erzsivel

Katona József: Bánk bán

Nemzeti Színház, 1970

Bánk bán szerepében

Katona József: Bánk bán

Nemzeti Színház, 1951

Magyar Fotó - Farkas Tamás

Bánk bán szerepében Tőkés Annával

Katona József: Bánk bán

Nemzeti Színház, 1951

Magyar Fotó - Farkas Tamás

Bánk bán szerepében

Moór Mariannával

Katona József: Bánk bán

Nemzeti Színház, 1970

MTI - Keleti Éva felvétele

Bessenyei érvelése azért érdemel megkülönböztető figyelmet, mert a költőesztéták, irodalomtörténész-kritikusok véleménye mellé odahelyezi a nem kevésbé illetékesét: a Bánkot játszó színészét. És nem mentséget keres maga vagy mások számára. Ellenkezőleg: a bevallott sikertelenség okát kutatja. Megelégelte, hogy minden színész – ő maga is – menekül a szereptől.

Koltai Tamás: A Bánk bán megvívott csatája. Egy előadás és két tanulmány vallatása. In: Színház, 1970/6. 1.

Szerepképek

Bánk bán szerepében Horváth Sándorral

Katona József: Bánk bán

Gyulai Várszínház, 1967

Bánk bán szerepében Őze Lajossal

Katona József: Bánk bán

Nemzeti Színház, 1970

MTI - Keleti Éva felvétele

Bánk bán szerepében Kállai Ferenccel

Katona József: Bánk bán

Szegedi Szabadtéri Játékok, 1978

MTI - Ilovszky Béla felvétele

4. Othello

Othello

Színészek áldott, isten közeli színpadi jelenetekről mesélnek, melyek ritka kincsek az életükben. Bessenyei Ferenc számára az Othello ez a pillanat volt. A világirodalom legcsodálatosabb szerepeként emlegette, kortársai pedig pályája talán legnagyobb sikereként értékelték az 1954-es bemutatót. Vallomása szerint szívét-lelkét beleöntötte alakításába. Othello a mindene lett. Sokat köszönhetett az előadás rendezőjének, Nádasdy Kálmánnak. A színész őt tartotta a korszak legzseniálisabb egyéniségének, akitől művészete szárnyakat kapott. Bessenyei Ferenc ezért az alakításáért méltán kapta meg 1955-ben a második Kossuth-díját. Másfél évtizeddel később, amikor 1973-ban a Madách Színházban ismét eljátszotta, már senkit nem érdekelt a velencei mór.

Egy új színész- és rendezőgeneráció emblematikussá vált előadásában Jagó alakja vált főszereplővé, érte rajongott a közönség.

Othello szerepében

William Shakespeare: Othello

Madách Színház, 1973

MTI - Keleti Éva felvétele

Othello szerepében Major Tamással

William Shakespeare: Othello

Nemzeti Színház, 1958

MTI - Keleti Éva felvétele

Othello szerepében Szörényi Évával

William Shakespeare: Othello

Nemzeti Színház, 1954

Magyar Fotó - Farkas Tamás

Othello szerepében Kohut Magdával

William Shakespeare: Othello

Nemzeti Színház, 1958

MTI - Keleti Éva felvétele

Az Othello olyan szerep, amely egy színésznek az egész férfiéltét betölti. Nekem rengeteg örömet, sikert, boldogságot és kétséget hozott. Ami mindig izgatott benne: két embernek egymáshoz való tiszta viszonya.

Bessenyei Ferenc visszaemlékezése. In: Deák Attila: Bessenyei Ferenc. Budapest, Ifjúsági Lap- és Könyvkiadó, 1989. 113.

Othello szerepében Piros Ildikóval

William Shakespeare: Othello

Madách Színház, 1973

Szerepképek

Othello szerepében Huszti Péterrel

William Shakespeare: Othello

Madách Színház, 1973

Ikládi László felvétele

Othello szerepében Huszti Péterrel

William Shakespeare: Othello

Madách Színház, 1973

MTI - Keleti Éva felvétele

Görgey Artúr szerepében

Németh László: Az áruló

Madách Színház, 1966

Wellesz Ella felvétele

A történelem sodrában

Bessenyei Ferenc pályája során a történelem kimagasló alakjait formálta meg: Kossuth Lajost, Széchenyi Istvánt, Görgey Artúrt és Galileit. Ezeket a hősöket hasonló lélekállapot, temperamentum jellemezte, s a kiélezett helyzetekben sokszor hasonlóan cselekedtek. A művész e szerepek megformálása során nagy csatákat vívott önmagával. Vigyáznia kellett, hogy a jellemben, gondolkodásban egymáshoz közel álló alakok ritmusban, modorban ne hasonlítsanak. Ezek a hősi szerepek álltak hozzá a legközelebb. Ezekben tudta saját érzéseit és gondolatait a leghitelesebben megjeleníteni.

Különösen Kossuth Lajos személyisége érdekelte. Izgalmas színháztörténeti pillanat volt, amikor Kossuth és Görgey szerepével egyszerre viaskodott. Kossuthot Illyés Gyula Fáklyalángjában a Nemzeti Színházban alakította, míg Görgeyt Németh László Az áruló című művében a Madách Színházban formálta meg. Hősszerepei közül kiemelkedik Galilei; ennek köszönhette, hogy megismerkedett Németh Lászlóval, akit szellemi vezetőjének tartott.

5. A történelem sodrában

Kossuth Lajos szerepében Máthé Erzsivel

Illyés Gyula: Fáklyaláng

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1952

Magyar Fotó - Farkas Tamás felvétele

Görgey Artúr szerepében

Béres Ilonával

Németh László: Az áruló

Madách Színház, 1966

MTI - Keleti Éva felvétele

Görgey Artúr szerepében Horváth Jenővel

Németh László: Az áruló

Madách Színház, 1966

MTI - Keleti Éva felvétele

[…] mennyire nem tudta „használni” a magyar színház ezt a hatalmas tehetséget. Mert a művészetet kizárólag példaadó erkölcsi imperatívuszként kezelő, az előadást morális mintaként a tiszta szépség áttetsző fényébe állító fölfogását tarthatjuk korszerűtlennek, ám a színészetét semmiképp sem. Épp ellenkezőleg, a személyiség, a jelenlét súlya – minden színészet alfája és omegája – a legkorszerűbb színészek egyikévé tette, akit valaha láttam. Az angol és az orosz színészekkel egyenrangúvá. A klasszikus típusba tartozott, aki a szavak révén, beszédhelyzetben tudott jellemezni. Nem szaltózott, nem cigánykerekezett, a hatalmas lélek hatalmas testbe volt zárva…, de téved, aki azt hiszi, hogy játéka nélkülözte a könnyedséget és a mozgékonyságot. A szó akrobatája, a beszéd zsonglőre, a verbális gondolat kötéltáncosa volt.

Koltai Tamás: Bessenyei. In: 168 óra, 2005/1. 30-31.

Szerepképek

Széchenyi István szerepében

Németh László: Széchenyi

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1968

Wellesz Ella felvétele

Kossuth Lajos szerepében Ungvári Lászlóval

Illyés Gyula: Fáklyaláng

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1952

MTI - Keleti Éva felvétele

Széchenyi István szerepében Őze Lajossal

Németh László: Széchenyi

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1968

Wellesz Ella felvétele

6. A nép forradalma

A nép forradalma

Bessenyei Ferenc pályáján a plebejus hősszerepek sorozata 1950-ben a Nemzeti Színházban kezdődött a Ljubov Jarovaja című előadás Svángya matrózával. A színész tiszta lelkű, bátor és rendíthetetlen embereket formált e karakterekből, akik a történelem sorsdöntő pillanataiban, akár életük árán is, mindig helyt álltak. Ezeket a figurákat a Bessenyeiből áradó őserő és a magával ragadó szenvedély hitelesítette. Összhangban a művész küldetéstudatával, Bessenyei ugyanis azt vallotta, hogy pozitív hősöket kell ábrázolni a színpadon. Ilyen feladatnak bizonyult Dózsa György megszemélyesítése is. A szerepet első ízben, legintenzívebb művészi időszakában, az 1950-es évek közepén játszotta. Illyés Gyula darabja parabolisztikusan szólt a legendás parasztvezérről. A művet 1956 januárjában mutatta be a Nemzeti Színház, erre az előadásra is utalt Bessenyei, amikor kijelentette, hogy már az októberi események előtt forradalmat csináltak a színpadon. Dózsa alakját évtizedekkel később, Székely János monodrá-májában is megformálta.

Dózsa György szerepében

Illyés Gyula: Dózsa György

Nemzeti Színház, 1956

Magyar Fotó - Farkas Tamás felvétele

Börcsök József szerepében Mészáros Ágival

Illyés Gyula: Az ozorai példa

Nemzeti Színház, 1952

Magyar Fotó - Farkas Tamás felvétele

Börcsök József szerepében

Illyés Gyula: Az ozorai példa

Nemzeti Színház, 1952

Magyar Fotó - Farkas Tamás felvétele

Én egy kicsit barbár maradtam. Az a talajjavító módszer a társadalomban, ami körülvett volna engem, amely egy nyakkendős, mandzsettás fiút csinál belőlem, az nem jött be. Én nagyon jól éreztem magam ezekben az emberfölötti szerepekben.

Ablonczy László: Nemzeti lélekharang. Jászai Maritól Bubik Istvánig.

Budapest, Codex Print Kiadó és Nyomda, 2007. 587.

Szerepképek

Dózsa György szerepében Mészáros Ágival

Illyés Gyula: Dózsa György

Nemzeti Színház, 1956

Magyar Fotó - Farkas Tamás felvétele

Dózsa György szerepében

Illyés Gyula: Dózsa György

Nemzeti Színház, 1956

Wellesz Ella felvétele

Székely János Dózsa című monodrámájában

Magyar Színkör a Kossuth Klubban, 1983

Budai Nagy Antal szerepében Berek Katival

Kós Károly: Budai Nagy Antal

Szegedi Szabadtéri Játékok, 1959

7. A lélek húrjai

A lélek húrjai

Bessenyei Ferenc a nagy történelmi korszakokat megidéző előadások mellett olyan művekben is játszott, amelyek magánéleti drámákat jelenítettek meg. E színjátékok finoman megrajzolt alakjai éppen olyan jól álltak a színésznek, mint a történelem robosztus karakterei. A különleges találkozások során új arcát tárta a világ elé. A célratörő, bátor és igazságkereső hősök helyett érző, esendő emberekét, akik rendre alulmaradtak a világgal vívott csatában. A Nemzeti Színház 1952-ben színre vitte Csehov Ványa bácsi című darabját. A nevezetes előadásban Bessenyei Asztrov doktort alakította. E félresiklott életű, célját vesztett férfi szerepében a művész ismét remekelt. Véleménye szerint az a színész, aki Csehovot nem játszott, nem is tudja, mi az igazi színjátszás. A darabot a Nemzeti Színház legendás rendezője, több, egymást követő színészgeneráció által csodált Gellért Endre vitte színre, akiről Bessenyei egész életében úgy nyilatkozott, hogy rendezőként ő volt rá a legnagyobb hatással. Nem véletlen, hogy a rendező tragikus halálig a művészt Gellért-színészként tartották számon. Gellért halála után sokak szerint Bessenyei nem is talált többé igazán magára.

Tyetyerev, a kántor szerepében

Makszim Gorkij: Kispolgárok

Madách Színház, 1964

Wellesz Ella felvétele

Asztrov doktor szerepében

Makláry Zoltánnal és Vízváry Mariskával

Anton Pavlovics Csehov: Ványa bácsi

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1952

Magyar Fotó - Várkonyi László felvétele

Asztrov doktor szerepében Lukács Margittal

Anton Pavlovics Csehov: Ványa bácsi

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1952

Magyar Fotó - Várkonyi László felvétele

Lear király szerepében Gábor Miklóssal

William Shakespeare: Lear király

Szegedi Szabadtéri Játékok, 1977

MTI - Ilovszky Béla felvétele

Asztrov doktor szerepében Mészáros Ágival

Anton Pavlovics Csehov: Ványa bácsi

Nemzeti Színház a Katona József Színházban, 1952

Magyar Fotó - Várkonyi László felvétele

A legbiztosabb és leghatékonyabb erő a színházban – ez nemcsak véleményem, de hitvallásom is – a színészi egyéniség. Annak hatékonysága, vivőereje dönti el, hogy az előadás elérte-e célját. Ezzel, azt hiszem, bezárult a kör. Mert az egyéniség nem egyszerűen adottság, hanem kondíció is, frissen tartott készség az állandó befogadásra. Örökös szellemi készenlét.

Illés Jenő: A Pál utcától a Nemzeti Színházig. Bessenyei Ferenc életregénye.

In: Pesti Műsor, 1980/35. 14.

Szerepképek

Leontes, Szicília királya szerepében

William Shakespeare: Téli rege

Madách Színház, 1965

Wellesz Ella felvétele

Rembrandt szerepében Gyurkovics Zsuzsával

Gosztonyi János: Rembrandt

Nemzeti Színház, 1958

MTI - Keleti Éva felvétele

8. A komédiázás ideje

A komédiázás ideje

Bessenyei Ferenc életművében legalább olyan fontosak azok a darabok, melyekben muzikalitásáról és komédiázó hajlamáról tehetett bizonyságot. Bár igen ritkán kérték fel, mindig szívesen vállalt zenés színházi feladatot. Két előadást, két kimagasló alakítást, két színpadi alakot kell kiemelni. Az egyik Sir John Falstaff, aki életerejével, áradó, vaskos humorával William Shakespeare egyik legsokoldalúbban ábrázolt teremtménye. Falstaffot a Nemzeti Színház A windsori víg nők című előadásában, 1959-ben személyesítette meg Bessenyei. Vérbő játékkal, ravasz bölcsességgel életre keltett iszákos lovagja a komédiázás igazi mesterévé avatta. A másik fontos szerep, az életmű egyik ikonikus alakja, Tevje, az anatevkai tejesember Jerry Bock, Sheldon Harnick és Joseph Stein Hegedűs a háztetőn című musicalből. Az óriási sikerszériában játszott előadás hihetetlen népszerűséget hozott a művésznek. A felfokozott hangulatot az a tény is befolyásolta, hogy az 1973-as bemutatót az évad végén betiltották, a színház csak 1985-ben tűzhette ismét műsorra. Fölmerülhet a kérdés: hogyan jut el valaki a Nemzeti Színház színpadától az Operettszínházig? Maga Bessenyei adta meg a választ. Azt nyilatkozta, hogy ebben a kisemberben benne rejlik az összes történelmi hős, akiket egykor eljátszott.

Sir John Falstaff szerepében

William Shakespeare: A windsori víg nők

Nemzeti Színház, 1959

MTI - Keleti Éva felvétele

Tevje, a tejesember szerepében

Jerry Bock – Joseph Stein: Hegedűs a háztetőn

Fővárosi Operettszínház, 1973

MTI -Földi Imre

Tevje, a tejesember szerepében

Jerry Bock – Joseph Stein: Hegedűs a háztetőn

Fővárosi Operettszínház, 1973

MTI - Keleti Éva

A szakma vége felé az isten valahogy bekeverte az életembe a Hegedűs a háztetőn című csodálatos musicalt.

Tevje szerepe rengeteg örömet adott. Mindazok a hősök, akiket addig játszottam, benne vannak ebben a nagyszerű tejesemberben.

Fantasztikus a hite, rémes a megcsalatása. Azzal ajándékozott meg a sors, hogy őt öregségemre eljátszhattam.

Bóta Gábor: „Lassan minden szépség elhagy”. Beszélgetés Bessenyei Ferenccel.

In: Kritika, 2000/7. 22.

Tevje, a tejesember szerepében Benkóczy Zoltánnal

Jerry Bock – Joseph Stein: Hegedűs a háztetőn

Fővárosi Operettszínház, 1973

MTI - Benkő Imre

Szerepképek

Tevje, a tejesember szerepében

Jerry Bock – Joseph Stein: Hegedűs a háztetőn

Fővárosi Operettszínház, 1973

MTI - Benkő Imre

Gábor Miklós

Gábor Miklós

Intellektuális színésznek tartották. Alakításait hosszas elemző folyamat előzte meg, de amikor színpadra lépett, a szó ősi értelmében vett játékossá vált. Alakjait folyamatosan megújuló, gazdag képzelete formálta tökéletessé. Tudatosság és ösztönösség – színészetének egyik legszebb paradoxona ez.

Játszott, írt, rajzolt, rendezett és játszott... hősöket, zsarnokokat, lázadókat, kisembereket.

„A színész állandóan váltogatja szerepeit, oly módon, hogy minden szerepe beivódik pórusaiba.”

Hamlet szerepében

William Shakespeare: Hamlet

Madách Színház, 1962

1. A siker kapujában

A siker kapujában

Gábor Miklóst 1945-ben az ország legrangosabb társulata, a Nemzeti Színház szerződtette. Első sikerét mégsem itt, hanem Várkonyi Zoltán Művész Színházában aratta: a direktor jó szemmel ráosztotta Cocteau Rettenetes szülők című darabjának Micheljét. Ennek a francia fiatalembernek a viselkedését és modorát a moziban felnövő Gábor jól ismerte, és élethűen jelenítette meg. Nem csoda, hogy alakítását a szakma, a kritika és a közönség egyöntetű elismerése övezte. A vendégjáték jó befektetésnek bizonyult, hiszen a Nemzeti Színházba visszatérve egyre rangosabb szerepeket kapott. A Nemzeti társulata ekkor még őrizte a két világháború közötti színjátszás hagyományát, ezért ez az időszak Gábor Miklós számára a szakma mesteriskoláját jelentette. Bár a repertoár főként Shakespeare, Molière, Racine és Shaw műveire korlátozódott, Major Tamás és Gellért Endre rendezéseiben olyan színész-nagyságoktól tanulhatta meg a színjátszás fortélyait, mint Bajor Gizi, Rátkai Márton, Somlay Artúr és Makláry Zoltán.

Richmond szerepében

William Shakespeare: III. Richárd

Nemzeti Színház, 1947

Wellesz Ella felvétele

Octavius szerepében Bajor Gizivel

William Shakespeare: Antonius és Kleopátra

Nemzeti Színház, 1946

Magyar Fotó - Várkonyi László felvétele

Eben szerepében Sulyok Máriával

Eugene O’Neill: Vágy a szilfák alatt

Nemzeti Színház, 1946

Michel szerepében Szörényi Évával

Jean Cocteau: Rettenetes szülők

Művész Színház, 1945

Várkonyi Stúdió felvétele

Szerepképek

Huszonhat éves voltam, és színészként igazán akkor,

1945. szeptember 21-én születtem meg. A szerencse is kedvezett. Mert Cocteau és az egész akkori francia irodalom nekem kamaszkori élményem. És az akkori nagy francia filmek, Jean Gabin, Michèle Morgan… Tudtam, hogy azok az emberek hogyan élnek, milyen a mentalitásuk. [...] Ha nincs akkor az a nagy siker, a Rettenetes szülők és én nem pottyanok bele, ki tudja, hogyan alakul a pályám…

Dalos László: A derű órái – karácsonyi beszélgetés Gábor Miklóssal. In: Film Színház Muzsika, 1981/52. 6.

A Bolond szerepében Somlay Artúrral

William Shakespeare: Lear király

Nemzeti Színház, 1948

Magyar Fotó - Várkonyi László felvétele

Clitandre szerepében

Rátkai Mártonnal és Makláry Zoltánnal

Molière: Dandin György

Nemzeti Színház Kamaraszínháza, 1947

2. Hit és kiábrándulás

Hit és kiábrándulás

Gábor Miklós 1945-től, elkötelezett kommunistaként, elvállalta a párttitkári funkciót a Nemzeti Színházban, 1950-től pedig részt vett a Színház- és Filmművészeti Szövetség vezetőségének munkájában. A Szövetség folyóiratában, a Színház- és Filmművészetben publikált írásainak középpontjában az orosz rendező, Sztanyiszlavszkij nevéhez fűződő lélektani realizmus magyarázata és propagálása állt.

A Magyar Dolgozók Pártjának főtitkárával, Rákosi Mátyással szembeálló Nagy Imre fellépését követően fokozatosan ráébredt, hogy politikai szerepvállalását, hitét nem meggyőződés, hanem a képmutatás működteti. A Nemzeti Színházban folyó hatalmi játszmák egyre mélyebb nyomot hagytak színészi munkáján, ezért 1954-ben úgy döntött, a Madách Színház társulatához szerződik.

Naplójában az 1956-os forradalom eseményeiről minden pátosz nélkül, hol lelkesen és várakozással telten, hol pedig szkeptikusan és kritikusan számolt be. Ezt követően nem lépett többet a politika színpadára.

Sztálin szerepében

V. Visnyevszkij: Feledhetetlen 1919

Nemzeti Színház, 1952

Wellesz Ella felvétele

Sztyepan szerepében

Rajczy Lajossal és Tompa Sándorral

Alekszandr Kornyejcsuk: Ukrajna mezőin

Nemzeti Színház, 1953

Magyar Fotó - Farkas Tamás felvétele

Kazin szerepében Ladányi Ferenccel

V. Mihajlov–L. Szamojlov: Titkos háború

Nemzeti Színház a Magyar Színházban, 1951

Magyar Fotó

Sztálin szerepében

V. Visnyevszkij: Feledhetetlen 1919

Nemzeti Színház, 1952

Wellesz Ella felvétele

Az egyszerű kérdések, melyeket mint Sztálin a többi szereplőnek feltettem a próbákon, napról napra jelenőségteljesebbek lettek azoktól az adott körülményektől, melyeket a könyvekből, a darabból, a rendezőimtől, a filmekből megtudtam. Arra törekedtem, hogy szerepem-nek ne legyen egyetlen olyan részlete sem, mely nincs cselekvéssel kitöltve, és ne legyen egyetlen olyan cselekvésem sem, amelynek indítóokait nem ismerem.

Gábor Miklós: Eszmeiség és cselekvés. In: Színház- és Filmművészet, 1952/10. 450.

Szerepképek

Ruy Blas szerepében Tolnay Klárival

Victor Hugo: Királyasszony lovagja

Madách Színház, 1956

Magyar Fotó - Farkas Tamás felvétele

Jago szerepében

William Shakespeare: Othello

Nemzeti Színház, 1954

Wellesz Ella felvétele

Rómeó szerepében Tolnay Klárival

William Shakespeare: Rómeó és Júlia

Madách Színház, 1954

Hamlet szerepében

William Shakespeare: Hamlet

Madách Színház, 1962

MTI - Bartal Ferenc felvétele

3. Hamletek

Hamletek

Gábor Miklós 1962-ben a Madách Színházban pályájának kimagasló teljesítményét nyújtotta Shakespeare Hamletjének címszerepében. A dán királyfi története – a közönség, a kor, a darab és a színész kivételes összhangjának köszönhetően – a magyar színpadokon addig soha nem tapasztalt sikerszériát futott be. Hamlet alakja ebben az összefüggésben az 1956-os forradalom terhével küzdő, saját felelősségével és lehetőségeivel szembenézni kénytelen nemzedék szimbólumává vált. A Gábor alakításában megszólaló légies, érzékeny, önmagával vívódó lírai hős a Madách Színház kivételes korszakában született. Az 1960-as években a Madách Színház előadásait egyedülálló, korszerű, realista játékmód jellemezte, melyet a kiváló egyéni és együttes teljesítményt nyújtó művészek közös erőfeszítéssel alakítottak ki. A Hamlet ebből a nézőpontból egy olyan láncszem, melyhez szorosan kapcsolódnak azok a darabok, melyek eltérő szituációból kiindulva, de ugyancsak a hamleti – „Lenni vagy nem lenni?” – kérdést járják körül. A Hamlet mellett Gábor Miklós jó néhány alakítása – Lorenzo Medici, a Sarkadi-darabok főhősei, valamint IV. Henrik alakja – ebből a bonyolult kölcsön-hatásból nőtt ki.

Hamlet szerepében

William Shakespeare: Hamlet

Madách Színház, 1962

MTI - Bartal Ferenc felvétele

Zoltán szerepében Horváth Jenővel

Sarkadi Imre: Elveszett paradicsom

Madách Kamaraszínház, 1961

Wellesz Ella felvétele

Lorenzo Medici szerepében

Alfred de Musset: Lorenzaccio

Madách Színház, 1960

Amikor a Hamletet alakítottam, filmeztem a budai hegyek között. Tíz-tizenkét éves gyerekek játszottak ott. Hallottam, azt mondják rólam, hogy én vagyok Hamlet. Akkor ez még ennyire fontos volt.

Bóta Gábor: „Ma már nem álmodom színházról”. Találkozás Gábor Miklóssal. In: Magyar Hírlap, 1993. december 4.

Szerepképek

Negyedik Henrik király szerepében

Domján Edittel

Füst Milán: Negyedik Henrik király

Madách Színház, 1964

MTI - Keleti Éva felvétele

Hamlet szerepében Vass Évával

William Shakespeare: Hamlet

Madách Színház, 1962

MTI - Bartal Ferenc felvétele

Hamlet szerepében

William Shakespeare: Hamlet

Madách Színház, 1962

Negyedik Henrik király szerepében

Füst Milán: Negyedik Henrik király

Madách Színház, 1964

MTI - Keleti Éva felvétele

Kis János, a festő szerepében Kiss Manyival

Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon

Madách Színház Stúdiószínpada, 1967

MTI - Keleti Éva felvétele

Első Sancho szerepében

Szerb Antal: Ex

Madách Kamaraszínház, 1965

Wellesz Ella felvétele

Vígjátéki tökély

Gábor Miklós alig múlt húsz éves, amikor amorózó külsejével, komédiás ösztönével és kitűnő énekhangjával elbűvölte a közönséget. A Nemzeti Színházban játszott klasszikus művek prózai szerepei után a Madách Színházban találtak rá azok a magyar és külföldi vígjátékok és zenés darabok, melyek a komoly drámai szerepek között igazi felüdülést jelentettek számára. Azt szerette volna, ha jobban kihasználják vérbeli komédiás ösztöneit és énektudását, ám csak ritkán nyílt lehetősége, hogy ebben a szerepkörben bizonyítson. Talán ezért is tulajdonított nagy jelentőséget a vígjátékokban és a két világháború között született magyar darabokban aratott sikereinek. Szomory Dezső Hermelinjében ő játszotta a főhőst, Pálfi Tibort. Erről a szerepéről azt vallotta, hogy színészi megoldásaiban a Hamleten is túltett. Ha már színészi életművéből kimaradtak a műfaj klasszikusai, rendezőként igyekezett pótolni: Molnár Ferenc Olympia, Oscar Wilde Bunbury és Georges Feydeau Osztrigás Mici című művének színrevitele arról árulkodik, hogy Gábor Miklós rendezőként is kiválóan értette, mi kell a vígjátéki tökélyhez.

4. Vígjátéki tökély

Figaro szerepében

Pádua Ildikóval és Gombos Katalinnal

P. A. Beaumarchais: Figaro házassága

Madách Színház, 1958

MTI - Bartal Ferenc felvétele

Első Sancho szerepében Csűrös Karolával

Szerb Antal: Ex

Madách Kamaraszínház, 1965

Wellesz Ella felvétele

Szerepképek

Gyermetegen játékos. Vad felelőtlenséggel és intellektuális megfontolások nélkül merítkezik bele szilaj ötletekbe. Aki [...] emlékszik még Szerb Antal vígjátékának az Exnek Pártos Géza rendezte földönfutó bohózati uralkodójára, az tanúsíthatja, mennyivel több Gáborban a vidéki táncos komikusokra jellemző habzó játékkedély, bohókás tréfa, léha teatralitás, mint a papírzörgéses Thália-papsága, amikor a színészetet csupán lábjegyzetnek tekintik Shakespeare-filológusok megállapításaihoz, vagy toldaléknak szociológiai fölfedezésekhez.

Molnár Gál Péter: A színész munkája önmagán. In: Népszabadság, 1989. április 15.

Tanner John szerepében

Vass Évával és Deák B. Ferenccel

George Bernard Shaw: Tanner John házassága

Madách Színház, 1963

MTI - Bartal Ferenc felvétele

Pálfi Tibor szerepében Domján Edittel

Szomory Dezső: Hermelin

Madách Színház, 1969

MTI - Tormai Andor felvétele

Bicska Maxi szerepében Márkus Lászlóval

Bertolt Brecht–Kurt Weill: Koldusopera

Madách Színház, 1965

MTI - Keleti Éva felvétele

5. Tudatosság és ösztönösség

Tudatosság és ösztönösség

Gábor Miklós életműve egyedülálló a magyar színháztörténetben: mintegy százötven színpadi szerepe mellett hét kötete jelent meg. Írásaiban szerepnélküli őszinteséggel beszél a színészi felkészülés legrejtettebb pillanatairól, a szereppel való küzdelemről. Bár az egyes előadásokhoz kapcsolódó szövegek széleskörű tájékozottságáról és páratlan elemzőkészségéről tanúskodnak, mégis cáfolják azt az elképzelést, amely Gábort intellektuális színésznek tartja. Ezek a jegyzetek ugyanis sokszor rögzítik a színész testéből, ösztöneiből kibontakozó „koncepciót”. Gábor ezekben a pillanatokban őszinte kíváncsisággal szemléli önmagát, szinte meglepetésként hat rá, ahogy egy-egy gesztusban sikerül megragadnia az adott figurát. A pályáján mérföldkőnek számító ala-kításaihoz – Robespierre, III. Richárd, Oidipusz király és Alceste figuráihoz – fűzött gondolatai jól szemléltetik színészetének fenti paradoxonát. Szophoklész és Molière drámáinak címszerepére készülve azonban azzal szembesült, hogy az ösztönösen megtalált „koncepció” összeegyeztethetetlen a Madách Színház akkori játékstílusával.

Richárd szerepében

William Shakespeare: III. Richárd

Madách Színház, 1969

MTI - Keleti Éva felvétele

Robespierre szerepében Bessenyei Ferenccel

Georg Büchner: Danton halála

Madách Színház, 1963

MTI - Tormai Andor felvétele

Oidipusz szerepében Huszti Péterrel

Szophoklész: Oidipusz király

Madách Színház, 1970

MTI - Keleti Éva felvétele

Oidipusz szerepében Psota Irénnel

Szophoklész: Oidipusz király

Madách Színház, 1970

Ikládi László felvétele

A Danton halála első próbáin (Robespierre-t játszottam) tartásom érthetetlenül merev, mozdulataim érthetetlenül görcsösek voltak. Hasztalan próbáltam fellazítani könyököm, derekam, testem nem engedelmeskedett. [...] Egy próbán aztán így tettem fel a kérdést: mit akar mondani nekem merev tartásom? Ha elfogadom, nem ellenkezem vele? Abban a pillanatban rájöttem, nem én, a színész vagyok görcsös, hanem Robespierre. Hogy Büchner Robespierre-je alig más, mint feszes, túlságosan is feszes tartás + szó.

Gábor Miklós: Kedves Szatnyiszlavszkij! (1964-1968). In: Uő: Kos a mérlegen. Budapest, Szépirodalmi Könyvkiadó, 1990. 143.

Szerepképek

Alceste szerepében Márkus Lászlóval

Molière: A mizantróp

Madách Kamara, 1971

MTI - Petrovits László felvétele

Alceste szerepében Domján Edittel

Molière: A mizantróp

Madách Kamara, 1971

Richárd szerepében Márkus Lászlóval

William Shakespeare: III. Richárd

Madách Színház, 1969

MTI - Keleti Éva felvétele

6. Mester és tanítvány

Mester és tanítvány

Gábor Miklós 1974-ben Ruszt József hívására csatlakozott a kecskeméti Katona József Színház társulatához. Sokan értetlenül fogadták döntését, önmaga azonban szükségesnek látta ezt a váltást: úgy érezte, a Madách Színház légköre nem kedvez színészi megújulásának. Ruszt kísérletező, képzeletre építő színháza a műhelymunka örömeivel ajándékozta meg. Együttműködésükben a mester és a tanítvány szerep sajátosan egymásba fonódott. A korábban amatőrökkel és vidéki társulatok művészeivel dolgozó Ruszt a Hamlet óta csodált színésszel számottevő rendezővé lépett elő, míg Gábor az alternatív színjátszás módszereivel találkozva a színészi kifejezés új lehetőségeivel ismerkedett meg. A közöttük kialakult baráti, művészi kapcsolat a kecskeméti évek után is megmaradt. Ennek egyik kiemelkedő állomása Madách Imre Az ember tragédiájának 1983-as zalaegerszegi bemutatója. Ruszt új felfogásban a mű játékhagyományától teljesen eltérő szerep jutott Lucifernek – s Gábor Miklósnak. Útjaik legközelebb 1991-ben, a Ruszt vezette Független Színpadon találkoztak. A Nemzeti Színháztól elszerződött művész a függetlenek szegényes körülményei között megtalálta színházi ideálját, azt a színházat, ahol a színházi illúzió egészét a színész testi kifejezőereje teremti meg.

Lucifer szerepében Áron Lászlóval

Madách Imre: Az ember tragédiája

Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg, 1983

MTI - Ilovszky Béla felvétele

II. Fülöp szerepében Farády Istvánnal

Friedrich Schiller: Don Carlos

Katona József Színház, Kecskemét, 1974

Ifj. James Tyrone szerepében Pécsi Ildikóval

Eugene O´Neill: Boldogtalan hold

Katona József Színház, Kecskemét, 1975

MTI - Horvát Éva felvétele

VII. Gergely pápa szerepében Hetényi Pállal

Németh László: VII. Gergely

Katona József Színház, Kecskemét, 1977

MTI - Ilovszky Béla felvétele

Szerepképek

Az biztos, hogy Ruszttal rögtön szót értek, ha mond három mondatot, azonnal tudom, mire gondol. És olyasmikre gondol, amikre érdemes. Elég alaposan átalakult a színészetem attól, hogy vele dolgoztam.

Bóta Gábor: „Ma már nem álmodom színházról”. Találkozás Gábor Miklóssal. In: Magyar Hírlap, 1993. december 4.

Lucifer szerepében

Madách Imre: Az ember tragédiája

Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg, 1983

Ilovszky Béla felvétele

Lucifer szerepében

Madách Imre: Az ember tragédiája

Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg, 1983

MTI - Ilovszky Béla felvétele

Reb Aszriel, a csodarabbi szerepében

Shalom An-Ski: Dybuk

Független Színpad, 1991

Ilovszky Béla felvétele

Kivételes összhangok

A színházban Gábor Miklós a próbafolyamatot szerette leginkább. Rendezői közül azokkal tudott jól együttműködni, akik instrukcióikkal csupán beindították színészi fantáziáját, s hagyták ötleteit kibontakozni. Talán nem véletlen, hogy pályájának három kiemelkedő szakaszát ezekhez a rendezőkhöz kötötte. Az eszményi rendező szerepét a Nemzeti Színházban Major Tamás és Gellért Endre, a Madách Színházban Ádám Ottó, Pártos Géza és Vámos László, Kecskeméten pedig Ruszt József töltötték be számára. A kecskeméti társulat „felrobbantása” után azonban már csak néhány kivételes alkalommal valósult meg ez az összhang. Ezek az előadások, melyek Gábor pályáján egy-egy jutalomjáték jelentőségével értek föl, a magyar színháztörténetben is figyelemre méltóak. A hazai színpadokon jórészt ismeretlen szerző, Adolphe Cormon XIX. századi alkotását, A két árvát a korabeli játékstílus felelevenítésével, bravúros színészi megoldásokkal vitték színre Vámos László rendezésében. William Shakespeare A velencei kalmár című vígjátékát negyvenévnyi hallgatásából szabadította ki az 1986-os nemzeti színházi előadás. Eörsi István Az interjú című drámáját pedig témája és bemutatásának körülményei avatták kivételes színházi eseménnyé.

7. Kivételes összhangok

Shylock szerepében

William Shakespeare: A velencei kalmár

Nemzeti Színház, 1986

Ikládi László felvétele

Shylock szerepében Fülöp Zsigmonddal és Kubik Annával

William Shakespeare: A velencei kalmár

Nemzeti Színház, 1986

Ilovszky Béla felvétele

Shylock szerepében Funtek Frigyessel

William Shakespeare: A velencei kalmár

Nemzeti Színház, 1986

MTI - Tóth István Csaba felvétele

Lukács György szerepében Koltai Róberttel

Eörsi István: Az interjú

Játékszín, 1990

MTI - Rózsahegyi Tibor felvétele

Vámos általában véve nagy veretes drámákat rendezett. Ez a valami teljesen új volt az életművében. Tulajdonképpen mindenféle színpadi túlzásnak, pátosznak, és magának a színpadi drámának az igazi mély paródiája. Nagy merészség volt tőle, hogy egy a 19. században, Párizsban nagy sikert aratott könnyfacsaró, szentimentális nagy drámát úgy játszatott velünk, ahogy ezt annak idején a nézők láthatták a korabeli színpadon. Imádtuk csinálni… Az volt a feladat, hogy az első perctől az utolsóig ripacskodjunk!

Felvidéki Judit interjúja Gábor Miklóssal. In: A Halhatatlanok Társulata. Örökös Tagság. Szerk. Érdi Sándor és Szegvári Katalin. Budapest, Sensus Kiadó, 1996. 62.

Szerepképek

De Linières gróf, Párizs rendőrfőnöke szerepében

Vass Évával és Kalocsay Miklóssal

Eugéne Cormon-Adolphe d´Ennery: A két árva

Népszínház a Várszínházban, 1982

Rendezés közben

Füst Milán: Negyedik Henrik király

Népszínház a Várszínházban, 1979

MTI - Benkő Imre felvétele

Rendezőként is színész

Gábor Miklós először 1970-ben kapott lehetőséget, hogy rendezőként is kipróbálhassa magát: Eszményi gyilkos címmel Agatha Christie-krimit vitt színre a Madách Kamarában. Az előadás nem váltott ki jelentősebb visszhangot, talán ez is közrejátszott abban, hogy csak 1977-ben rendezett ismét. A kecskeméti társulatban szerzett élmények hatására újragondolta és színre vitte korábbi Madách színházi sikereit. Sarkadi Imre Oszlopos Simeonja, Füst Milán IV. Henrikje és Szophoklész Oidipusz királya mégis nagy próbatételt jelentett számára, ugyanis fiatal színészei közreműködésével azokat a gondolatokat igyekezett színpadi nyelven megfogalmazni, amelyeket saját, korábbi szerepformálásaihoz kapcsolódóan felvetett. Johann Wolfgang von Goethe Tasso című drámai költeményét többször megrendezte pályája során. A művészet és a hatalom viszonyát eltérő hangsúlyokkal járta körül a Felvidéki Judittal közösen jegyzett 1984-es tévéjátékban, majd három évvel később, a várszínházi előadásban. Gábor Miklós rendezői működésének egyik legfontosabb ismérve, hogy ebben a szerepkörben is színész maradt – legfőképpen a színészi jelenlét, a színészi munka érdekelte.

8. Rendezőként is színész

Vass Éva és Andorai Péter

Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon

Katona József Színház, Kecskemét, 1977

MTI - Ilovszky Béla felvétele

Vass Éva és Andorai Péter

Füst Milán: Negyedik Henrik király

Népszínház a Várszínházban, 1979

MTI - Benkő Imre felvétele

Én nem tartom magam rendezőnek. Most sem, amikor látszólag azt teszem. Én inkább úgy könyvelem el magam, mint játékmester. Annál is inkább, mert a színpadtechnikai dolgokhoz nem értek. [...] És éppen ezért mondom, hogy noha a helyem, a munkaasztalom most ott van a színpadon, ahol a rendezői asztal szokott lenni, engem változatlanul a színészet érdekel. És hiszem, hogy tulajdonképpen nem is csinálok mást, minthogy tapasztalatokat adok át a kollégáknak.

Körmendi Judit: „Változatlanul a színészet érdekel”. Beszélgetés Gábor Miklóssal. In: Film Színház Muzsika, 1977. szeptember 10. 5.

Szerepképek

II. Alfonz szerepében Trokán Péterrel

Johann Wolfgang von Goethe: Tasso

Nemzeti Színház a Várszínház kamaratermében, 1987

MTI - Ilovszky Béla felvétele

Plata-Ettingen herceg szerepében Vass Évával

Molnár Ferenc: Olympia

Nemzeti Színház, 1982

MTI - Benkő Imre felvétele

Kerekes József és Rátóti Zoltán

Oscar Wilde: Bunbury

Budapesti Kamaraszínház, 1995

Ilovszky Béla felvétele

Olasz Ági, Vass Éva és Kaszás Géza

Szophoklész: Oidipusz király

Független Színpad, 1992

Ilovszky Béla felvétele

Impresszum adatok

Hősök tere

100 éve született Bessenyei Ferenc és Gábor Miklós

Időszaki kiállítás. PIM-Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet

Bajor Gizi Színészmúzeum, 2019. június 15 - 2020. március 1.

Kurátorok: Szebényi Ágnes, Huber Beáta

Főmunkatárs: Sipőcz Mariann

Látvány: Fákó Árpád, Zalavári Tibor, Straub Dezső, Duba Gábor

Bessenyei Ferenc és Gábor Miklós filmes pályafutásának bemutatása a Magyar Nemzeti Filmalap - Filmarchívummal együttműködésben valósult meg.

Kurátor: Kurutz Márton

Két út, egy pálya, 100 év.

Bessenyei Ferenc és Gábor Miklós emlékére című album

Budapest, Petőfi Irodalmi Múzeum, 2019.

Szerk.: Huber Beáta

Szerzők: Szebényi Ágnes, Huber Beáta, Kurutz Márton

A fényképeket gondozta: Sipőcz Mariann

Design, tipográfia, nyomdai előkészítés: Fákó Árpád

A virtuális kiállításban szereplő fotók

az OSZMI Fotótárának gyűjteményéből származnak.

A kiállításról készült fotókat Gál Csaba készítette (Petőfi Irodalmi Múzeum)

Erfahren Sie mehr über das Erstellen von dynamischen und fesselnden Präsentationen mit Prezi