Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
W przeszłości geologicznej obszar dzisiejszej Polski ulegał wielu przemianom - ruchom górotwórczym, zjawiskom wulkanicznym, zlodowaceniom.
Geologia to nauka o budowie i dziejach Ziemi. Nauka ta bada procesy, które powodują tworzenie i niszczenie skał. Zajmuje się też tym, kiedy powstały góry i wulkany oraz dlaczego są trzenśienia Ziemi.
Geologowie wyrónili pięć wielkich er:
Archaiczną
Proterozoiczną
Paleozoiczną
Mezozoiczną
Kenozoiczną
Ogromny wpływ na budowę geologiczną miały zjawiska zachodzące w epoce lodowcowej (czwartorzędzie). W czasie jej trwania (ok. 2mln lat) lądolody wielokrotnie narastały na Półwyspie Skandynawskim z kąd kilkakrotnie nasówały się na teren Polski. Spowodowne było to zmianami klimatycznymi w ciągu trwania epoki lodowcowej. Podczas tego procesu ocieplania i ochłodzenia, lądolód wyrywał z podłoża ogromne ilości materiału .
Następnie nie tylko niszczył, ale i budował rzeźbę Polski.
Z powstawaniem gór w Polsce związane są jeszcze inne ciekawe zjawska. Ruchom skorupy ziemskiej towarzyszyły wybuchy wulkanów. Dziś nie ma na ziemiach polskich czynnych wulkanów, ale kiedyś istniały (Góry Świętej Anny)
Całe dzieje Ziemi podzielono w czasie na ery, które trwały wiele milionów lat. Poszczególne ery podzielono na krótsze okresy, a te z kolei na epoki.
Więcej danych: książka strona 20
Skały w skorupie ziemskiej są zazwyczaj ułożone warstwami. Podstawowa zasada jest taka, że skały starsze zalegają głębiej, a skały młodsze płycej. Choć oczywiście zdarzają się tu odstępstwa, np. w fałdach, uskokach, nasunięciach i innych deformacjach warstw skalnych. Na mapach, profilach, schematach i innych rysunkach skały starsze zazwyczaj oznacza się kolorami ciemniejszymi, a skały młodsze jaśniejszymi.
Michał Zdunek,
Geografia,
Polska Szkoła w Manchester
e-mail kontakt:
michal.zdunek@pssm.org.uk