Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Pałac w Wersalu

Maria Klimczak VIb

Pałac Wersalski został wzniesiony na polecenie Ludwika XIII w małej wiosce na południowy zachód od Paryża (Wersal). Początkowo miał on pełnić rolę pałacu myśliwskiego. Za panowania Ludwika XIV zaczęła się jego rozbudowa, która zakończyła się w 1690 r.

Krótka historia Wersalskiego Pałacu

W początkach XVII w. znajdował się tu zameczek myśliwski Ludwika XIII, wystawiony w 1624 r. i skromnie rozbudowywany do 1640 r. W 1661 r. Ludwik XIV postanowił wznieść tu okazałą rezydencję królewską, skutkiem czego od 1678 r. Wersal faktycznie pełnił funkcję stolicy kraju.

21 stycznia 1875 r. w Wersalu przyjęto konstytucję Trzeciej Republiki, a 28 czerwca 1919 r. w Galerii Zwierciadlanej podpisano pokój z Niemcami (nazwany traktatem wersalskim), kończący I wojnę światową.

Ludwik XIV oficjalnie przeprowadził się do Wersalu w 1682 r. W czasach świetności rezydencji mogło przebywać w niej nawet 20 tys. osób. W czasie rewolucji Wersal ucierpiał stosunkowo niewiele. Sporo sprzętów i dzieł sztuki sprzedano na licytacjach, część obrazów trafiła do Luwru.

Trochę o architekturze...

Pałac w Wersalu to jedna z najznakomitszych budowli klasycyzmu barokowego, która była inspiracją dla architektów i artystów późniejszych lat.

Ponadto budowla ta posiada trzy dziedzińce: Dziedziniec Ministrów z konnym posągiem Ludwika XIV, Dziedziniec Królewski i Dziedziniec Marmurowy.

Najsłynniejsza i najpiękniejsza wśród pałacowych fasad ma 560 m długości, i wychodzi na przepięknie rozplanowany ogród.

Słynna Galeria Zwierciadlana

Najpiękniejszym pomieszczeniem pałacu jest Galeria Zwierciadlana, do której wchodzi się przez Salon Wojny. Galeria zbudowana w 1678 r. ma 74 m długości i 10 m szerokości. Jej sklepienie zdobią malowidła, przedstawiające wielkie francuskie zwycięstwa. Swą sławę zawdzięcza siedemnastu ogromnym oknom wychodzącym na park i odbijającym się w takiej samej liczbie luster na przeciwległej ścianie. Całe pomieszczenie tonące w powodzi światła i łagodnej zieleni ogrodu przenika do wnętrza pałacu.

Ogrody Wersalskie

U stóp centralnego tarasu w basenie znajduje się arcydzieło ukazujące boginię z synem i córką, Apollonem, i Dianą. Rzeźba góruje nad koncentrycznymi basenami w kształcie piramidy. Za basenem rozciąga się długa Aleja Tapis-Vert (zielonych dywanów), która prowadzi do basenu Apollina. Rydwan ciągniony przez cztery konie wynurza się władczo z wody. Ta dynamiczna i równocześnie majestatyczna scena stanowi niejako symbol okresu największej świetności Wersalu. Za basenem Apollina rozciąga się obszar zieleni z wielkim kanałem, którego bieg przecina w połowie mały kanał.

Ogród wersalski jest uważany za pierwowzór ogrodu w stylu francuskim, ze względu na swe eleganckie rozplanowanie i dekoracje, które nie są ani przesadne, ani ubogie. Ogród zaprojektowany przez Le Notre`a zajmuje obszar o powierzchni 250 arów. Stanowi on nie tylko integralną część pałacu, ale i jego dopełnienie. Ogród powstał na geometrycznym planie, jednak nie można mówić o jego monotonii.

Ludwik XIV

  • MNIEJ ZNANY FAKT O POWSTANIU PAŁACU

Ludwik XIV był osobowością pełną sprzeczności. Niesłychana pewność siebie mieszała się z wrażliwością, sentymentalizmem i skromnością. Potrafił też być mściwy i wrogów tępił z całą stanowczością. Podobno Wersal - najpiękniejszy, najbardziej kosztowny pałac w Europie - powstał z zawiści. 17 sierpnia 1661 r. Ludwik odwiedził Nicolasa Fouqueta, jednego ze swoich najwyższych rangą urzędników. Ten pochwalił się władcy nowym zamkiem Vaux-le-Vicomte, kolację podał na złotej zastawie i zaprosił na premierowe przedstawienie sztuki Moliera. Król był zachwycony, ale i zazdrosny. Fouquet nie cieszył się zamkiem długo. Już 5 września został aresztowany.

"Ciemna strona" Wersalu

Ówczesny Wersal był zupełnie inny od tego oglądanego dziś przez turystów. Za fasadą przepychu okazywał się ciemny, duszny, brudny, cuchnący. Zamieszkiwały go nie tylko rzesze wystrojonych dworzan, ale również niezliczone populacje insektów, a za kosztownymi boazeriami lęgły się myszy i szczury. Królewskie łoże pełne było pluskiew i pcheł, a kunsztowne peruki dam, i kawalerów - wszy, które elegancko tłuczono małymi młoteczkami na specjalnych kowadełkach.

Śmiała wizja architektoniczna zderzyła się z prozą życia. Tysiące ludzi mieszkało tam, gotowało, jadło, spało i załatwiało potrzeby fizjologiczne. Nie pomagało też sąsiedztwo bagien i to, że w tamtych czasach kąpiele uważano za szkodliwe dla zdrowia. Życie w tym brudzie było nieznośne.

Ciekawostki

3.Przy budowie pałacu pracowało 36000 ludzi oraz 6000 koni.

2. W tamtych czasach wody nie używano do kąpieli, a do pompowania wody do fontann.

1. W Wersalu znajdują się 2143 okna, 1252 kominki, 67 zejść schodowych i ok. 700 komnat. W ogrodzie znajduje się ok. 1400 fontann, używających wodę pompowaną z rzeki Seine.

Ciekawostki

5. W ogrodach brakowało wody. Nie uruchamiano wszystkich fontann jednocześnie. Istniał jednak nakaz, by fontanny, w pobliżu których przechodzi akurat monarcha, były czynne. Za niesubordynację groziła grzywna.

4. Wersal stał się rezydencją Ludwika XIV, a wkrótce potem przeniósł się tam cały dwór francuski. Po śmierci Ludwika XIV wybudowano salon operowy i pałac zwany Petit Trianon. W 1789 roku rewolucja francuska dosięgła Wersalu i pałac został zdobyty.

6. Wielki apartament królowej ochraniało dzień i noc 12 strażników.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi