lek zobojętniający kwas żołądkowy w chorobach przebiegających ze zgagą, w zapaleniu błony śluzowej żołądka, pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy
wspinaczka (zapobiega ślizganiu się rąk po chwytach)
Właściwości
Fizyczne:
ciało stałe,
bezbarwny,
nie rozpuszcza się w wodzie.
Chemiczne:
Właściwości
Węglan wapnia
Węglan
wapnia
Wzór sumaryczny
CaCO3
Wzór strukturalny
Zastosowanie
Używany jako materiał budowlany. W postaci wapienia stosowany jako kamień budowlany, zaś w formie sproszkowanych skał wapiennych, jako surowiec do otrzymywania wapna palonego. Bardzo drobno zmielony, może być także wykorzystywany jako biały barwnik, w postaci farby wodnej (tzw. biel wiedeńska).
Jest chemicznym dodatkiem do żywności, oznaczonym jako E170. Używany jako utwardzacz, a także biały barwnik spożywczy, w produktach takich jak: pieczywo, herbatniki, wyroby cukiernicze, lody, cukierki oraz konserwowe owoce i warzywa.
Węglan wapnia można znaleźć również w kosmetykach (np. w pudrze do twarzy), a także w wybielaczach, tabletkach z witaminami oraz w papierosach. W technologii oczyszczania wody wykorzystywany do wzrostu zasadowości oraz związania agresywnego dwutlenku węgla. Stopień zasadowości bywa podawany jako [g CaCO3/m³], im więcej gramów CaCO3 na jednostkę objętości, tym wyższa zasadowość.
Zastosowanie
Właściwości
Fizyczne:
ciało stałe,
biały,
drobnokrystaliczny proszek.
Chemiczne:
bezwonny.
Węglan sodu
Wzór sumaryczny
Wzór
sumaryczny
Na2CO3
Wzór strukturalny
Wzór
strukturalny
Zastosowanie
Stosuje się go do wyrobu szkła oraz papieru. Wykorzystuje się go również w produkcji mydła i środków piorących. Jest stosowany do zmiękczania wody. Ponadto jest wykorzystywany w garbarstwie, papiernictwie, w syntezach chemicznych i w laboratoriach jako odczynnik chemiczny. 5–6% roztwór sody służy do odżywiczania drewna metodą zmydlania.