Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

ASAMBLAŻ I INSTALACJA

WSPÓŁCZESNE FORMY WYPOWIEDZI ARTYSTYCZNEJ

Plastyka SP24

Z czego wynika wygląd współczesnych dzieł?

Z CZEGO WYNIKA WYGLĄD WSPÓŁCZESNYCH DZIEŁ?

Dzieła będące przykładami sztuki współczesnej, a więc powstałe w drugiej połowie XX w., często wyróżniają się nietypowymi formami.

Asamblaż i instalacja to formy z pogranicza tradycyjnych dziedzin sztuki – malarstwa, rzeźby, architektury – i nowych mediów, np. nagrań audiowizualnych.

Niezwykły wygląd dzieł wywodzi się z eksperymentów kubistów, dadaistów i surrealistów z początku XX w.

Artyści tych nurtów jako pierwsi wykorzystywali w swoich pracach tworzywa z odpadów, przedmioty codziennego użytku, a czasem nawet zastępowali nimi tradycyjne dzieła sztuki. Powstawały w ten sposób przedmioty gotowe (ready made) – fabrycznie produkowane przedmioty, wybierane przez artystę i nazywane dziełami – oraz przedmioty znalezione, czyli zwykłe obiekty przetwarzane lub włączane do artystycznej kompozycji. Nieznane dotychcza-

sowej sztuce przedmioty po wystawieniu w galerii lub muzeum traciły funkcję użytkową i zyskiwały nowe znaczenia, np. dzięki zagadkowemu tytułowi oraz dzięki temu, że widz patrzy na nie w innej sytuacji niż zazwyczaj.

CZYM JEST ASAMBLAŻ?

Asamblaż to rodzaj trójwymiarowego kolażu złożonego z różnych przedmiotów bądź ich fragmentów połączonych w całość na płaszczyźnie, np. na płycie wiszącej na ścianie jak obraz, lub w postaci obiektu przypominającego rzeźbę. Ta forma sztuki powstała w latach 50. XX w., a jej nazwa pochodzi od francuskiego słowa assemblage [czyt.: asamblaż], oznaczającego ‘łączenie’, ‘spajanie’. Asamblaż różni się od typowego kolażu tym, że przedmioty są w nim najważniejszymi elementami – nie stanowią jedynie uzupełnienia płaskiej kompozycji. Praca jest zbiorem gotowych, znalezionych lub wykonanych przez artystę obiektów.

ASAMBLAŻ

Z czego artysta tworzy asamblaż?

Asamblaże często są wykonane z takich elementów, jak przedmioty codziennego użytku, maszyny, tkaniny, plastik, blachy, materiały naturalne, rzeczy zużyte, zepsute, znalezione czy nawet odpady. Wykorzystywany bywa również sprzęt audiowizualny. Elementy tworzące asamblaż nie są przypadkowym zbiorem odpadków, choć czasem sprawiają takie wrażenie. Zostały staranie dobrane i opracowane zgodnie z pomysłem artysty, który dąży do ukazania nowych wartości plastycznych – np. barw lub faktur – przedmiotów i materiałów, których nie wykorzystano wcześniej w sztuce.

Twórca asamblażu prezentuje wybrane przedmioty w zaskakującym kontekście, pozbawia je praktycznego zastosowania oraz skłania widza do poszukiwania w nich treści i skojarzeń zupełnie innych niż dotąd.

Z CZEGO

MOŻE BYĆ STWORZONY ASAMBLAŻ?

Tadeusz Kantor - Asamblaż - przedmioty, postacie

PRZYKŁADY

Władysław Hasior, „Źródło niebieskiej krwi”, 1988, Muzeum Tatrzańskie Galeria Władysława Hasiora, Zakopane, Polska, pinterest.com, CC BY 3.0

Daniel Spoerri, Fałszywy stół-pułapka – portret J. A. (Faux tableau piège – Porträt J. A.), 2007, asamblaż, 88 × 101 × 31 cm, dzięki uprzejmości D. Spoerri, LEVY Galerie, Hamburg

CZYM JEST INSTALACJA?

INSTALACJA

Instalacja to przestrzenny układ elementów zaprojektowany przez twórcę.

Forma dzieła typowa dla sztuki współczenej (popularna od lat 70. XX w.)

Instalacja składa się zazwyczaj z przedmiotów gotowych lub wytworzonych przez artystę.

Wieloelementowa trójwymiarowa kompozycja artystyczna realizowana jest przez twórcę w konkretnej przestrzeni zastanej (np. w miejcu publicznym, na ulicy, w przestrzeni galerii, muzeum) lub też konstruuje taką przestrzeń.

Dzieła tego rodzaju mogą składać się – podobnie jak asamblaże – z obiektów wykonanych przez artystę, gotowych przedmiotów, konstrukcji technicznych lub materiałów naturalnych. Czasem – dla wzmocnienia wrażeń odbiorców – towarzyszą im nagrania dźwiękowe i efekty wizualne. Niektóre prace są tak duże, że widz może wejść do ich wnętrza – takie obiekty mają formę artystycznie zaaranżowanych miejsc, a odbiorca staje się częścią dzieła.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ INSTALACJA?

450 drewnianych huśtawek zawisło w centrum Luksemburga. W taki sposób ruchliwą okolicę handlowych ulic Rue Philippe II i Avenue de la Porte-Neuve odmienił lokalny artysta Max Mertens.

Filthy Luker, czyli Luke Egan mieszkający w Bristolu to jedna z ciekawszych postaci sceny street art. Jego instalację wzbudzają jednocześnie strach i uśmiech na twarzy. Olbrzymie zielone macki ukrytego potwora wydzierające się z okien kamienic to jego najbardziej znany projekt.

Ogromna instalacja o nazwie „Hyperbolic” oplatająca kamienicę na skrzyżowaniu przy ul. Piotrkowskiej z ul. Więckowskiego w Łodzi to kolejne artystyczne działanie w ramach projektu UNIQA Art Łódź. Niezwykłe dzieło przygotowała amerykańska artystka – Crystal Wagner, a pomagali jej studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Jak sztuka w przestrzeni publicznej może nie tylko przyciągać wzrok, ale także stać się kojącym źródłem cienia? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć meksykańscy architekci ze studia Escobedo Soliz. Za ich sprawą dziedziniec nowojorskiej galerii MoMA PS1 przykryła gęsta sieć pomarańczowych, zielonych, różowych i żółtych linek. Stworzona z nich wielobarwna chmura zaprasza odwiedzających do odpoczynku i interakcji.

PRZYKŁADY

W podcieniach kamienicy przy ul. Legionów 2 w Łodzi pojawiła się ponad 20-metrowa instalacja artystyczna "Wszystko się ułoży". Jej autorką jest studentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Marta Krześlak. Instalacja inspirowana jest wielką rafa koralową.

Globalne ocieplenie jest problemem, który realnie zagraża naszej planecie. W celu podniesienia świadomości na temat tego zjawiska włoski artysta Lorenzo Quinn zbudował monumentalną instalację, która została zatytuowana "Support" czyli "Wsparcie". Przedstawia dwie ręce wynurzające się wprost z jednego z kanałów, które podtrzymują jedną z zabytkowych weneckich kamienic.

Yayoi Kusama

Instalacje japońskiej artystki wprowadzają nas w świat iluzji - wchodzimy w przestrzeń, w której dominują mocne barwy, zagadkowe formy i wszechobecne kropki.

INSTALACJA

- przykłady

STUDIO DRIFT

Przegląd intalacji artystycznych autorstwa Studio Drift.

Celem tej grupy artystycznej jest ponowne połączenie ludzi z naturą za pomocą technologii.

https://www.studiodrift.com/work

TOMAS SARACENO

Portugalski artysta tworzy instalacje inspirowane naturą.

INNE CIEKAWE INSTALACJE - do obejrzenia

Środki wyrazu asamblażu i instalacji to:

ŚRODKI WYRAZU ARTYSTYCZNEGO

- kompozycja

- kształt

- proporcje i skala

- barwa

- faktura

- tworzywo

- technika wykonania

Źródła:

ŹRÓDŁA

https://uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wszystko-sie-ulozy-zobacz-nowa-instalacje-w-lodzi-id16977/2017/12/4/

http://www.decobloog.com/-sztuka-atakuje-384.html

https://www.morizon.pl/blog/sztuka-w-przestrzeni-publicznej/

https://media.uniqa.pl/informacje-prasowe/press/327012/crystal-wagner-stworzyla-instalacje-dla-projektu-uniqa-art-lodz

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-05-18/rece-wynurzajace-sie-z-wody-w-wenecji-maja-zwrocic-uwage-na-globalne-ocieplenie/

https://www.studiodrift.com/work

https://www.youtube.com

https://flipbook.nowaera.pl/dokumenty/Flipbook/Plastyka-Do-dziela-podrecznik[kl_7]/

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi