Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Wstęp
Skrót prezentacji :
1. Ignacy Jan Paderewski
2. Roman Dmowski
3. Ignacy Daszyński
4. Wincenty Witos
5. Józef Piłsudski
Był on polskim pianistą, kompozytorem, działaczem niepodległościowym oraz politykiem
Ignacy Jan Paderewski
Dzięki jego bezpośredniemu wpływowi Stany Zjednoczone podpisały Traktat Wersalski ,w którym punkt 13 mówił o rezurekcji Polski.
Przez to w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.
Otrzymał wiele orderów najważniejsze to :
- Order Orła Białego
- Francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej
- Tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego
Roman Dmowski
Polski polityk, minister spraw zagranicznych, współzałożyciel Narodowej Demokracji, główny ideolog polskiego nacjonalizmu, polski działacz niepodległościowy
Był przeciwnikiem Józefa Piłsudzkiego, który miał projekt zbudowania państwa federacyjnego, mając własną koncepcje państwa narodowego (którego prawie wszyscy mieszkańcy stanowią jeden naród i zdecydowana większość członków tego narodu zamieszkuje to właśnie państwo).
W 1886 r. rozpoczął studia biologii na Uniwersytecie Warszawskim.W ciągu 5 lat od rozpoczęcia studiów uzyskał stopień „kandydata nauk”, a także stypendium na wyjazd naukowy do Paryża.
Kariery naukowej jednak nie zrobił, gdyż, jak wiadomo, zaangażował się w działalność polityczną.
Ignacy Daszyński
polski polityk socjalistyczny, poseł do Izby Posłów Reichsratu Przedlitawii, premier rządu lubelskiego w 1918 r., publicysta, współzałożyciel PPSD (Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej),
W czasie przewrotu majowego w 1926 poparł Józefa Piłsudskiego, później jednak przeszedł do opozycji. Marszałek Sejmu w latach 1928–1930.
W działalności konspiracyjnej i twórczości publicystycznej używał pseudonimów: Daszek, Żegota i Ignis.
polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej.
Wincenty Witos
Poseł do austriackiej Rady Państwa (1911–1918) Od 1919 poseł na polski Sejm. Trzykrotnie sprawował funkcję premiera (od 24 lipca 1920 do 13 września 1921, od 28 maja 1923 do 14 grudnia 1923 i od 10 maja 1926 do 14 maja 1926), jego rząd został obalony w wyniku przewrotu majowego.W 1930 aresztowany przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej
oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu, skazany na 1,5 roku więzienia, udał się na emigrację do Czechosłowacji. Do kraju powrócił tuż przed wybuchem II wojny światowej, po jej rozpoczęciu internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego.
polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk.
Józef Piłsudski
od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju, twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914), kierownik Komisji Wojskowej i Tymczasowej Rady Stanu (1917)[2], od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 naczelnik państwa, pierwszy marszałek Polski (1920); przywódca obozu sanacji po przewrocie majowym (1926), dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930); wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP.
W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej, znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Wśród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach, używano jego przydomków – Komendant, Dziadek, Marszałek oraz Ziuk.
Koniec
Prezentacje wykonał :
- Kacper Suszyński
- Piotrek Wieczorek