Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

DAVİD CARSON KİMDİR ?

No description
by

Esra Klğl

on 8 December 2014

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of DAVİD CARSON KİMDİR ?

Doğum: 8Eylül 1954 (60 yaşında)
Tipografi ve imajların dünyasından sörfe, müzikten yönetmenliğe birçok alanda ürün vermiş ve vermeye devam ediyor. Carson’un çalışmalarında kullandığı sınırsız düşünebilme ve olağanüstü matematiksel düzenlemelerin renk bütünlüğüyle birlikteliği günümüzün tasarım anlayışındaki farklı yönelimlerin başlangıcını oluşturdu diyebiliriz.
DAVİD CARSON
Grafik tasarım tarihinin en yenilikçi ve enerjik tasarımcılarından olan David Carson, deneysel tipografik kullanımı ve imajlarla bezenmiş tasarımlarıyla 1990’lı yıllara damgasını vurmuştur. Onu tanımlarken sadece tasarımcı demek sanırım ustaya büyük saygısızlık olur.
DAVİD CARSON KİMDİR ?
8 Eylül 1954 doğumlu Amerikalı olan Grafik Tasarımcı, birçok alanda kendini göstermiştir. Sanat yönetmenliği ve sörfçü kimliğiyle adından söz ettirmeyi başarmıştır.Onun en bilinen yanı yenilikçi dergi tasarımı ve tipografik denemeleridir. Bu denemelerinden bazıları;
Ancak hayatını değiştiren en önemli unsur Arizona da aldığı iki haftalık grafik tasarım kursu olmuş. Bu kurs grafik tasarım konusunda onu harekete geçiren en önemli dönüm noktası. Kurs bittiğinde Oregon College of Commercial Art’a kaydını yaptırmış usta tasarımcı. Ve tasarım serüveni de böylece başlamış oluyor.
Çalıştığı dergiler arasında onun yaratıcılık hızına yakışan Ray Gun dergisinin sanat yönetmenliği yapması onu dünya çapında tanınan biri haline getirdi.
Bu ifadeleri bir sistem içerisinde düşünürsek tasarım farklılıklarının yaşadığımız hayatla doğrudan bir ilişkisi olduğunu sonucuna da kolayca ulaşırız. Modernist dönem ve Postmodern dönemleri iki başlık altında ele alırsak Postmodern dönemin Carson’un çalışmalarına da yansıdığını söyleyebiliriz.
Tabi Carson’un ünü sadece grafik tasarımla sınırlı değildi. 1970’lerde bir sosyoloji hocası, profesyonel bir sorfçü, müziğin çeşitli alanlarında yöneticilik yapmış bir müzisyen kaykay ve sörf dergilerinde çalışmış bir sanat yönetmeni…
David Carson ayrı zamanda kurumsal kimlik çalısmalarınıda yapmıstır. Bunlardan bazıları ;
Full transcript