Kisközösségek Átalakulásban:
KOZOSSEGEK.ATALAKULO.HU
Hulladék: az átalakuló
közösségek kincses ládája
Helyi Élelmiszer
Az energiaszegénység sok embernek nehezíti meg az életét, főként a vidéki Magyarországon.
A közösségi alapon működő ablakszigetelés és hőoszlop építés egyszerű és olcsó megoldást biztosít az energiában szűkölködőknek.
Közösségi ablakszigetelés
Itt a közösségek bio-brikett program keretében igyekeznek szilárd fűtőanyagot előállítani fűtésükhöz.
Kisközösségek Átalakulásban: Hösők tere munkacsoport, Pécs
A "termeld meg magadnak" projektek felvirágzóban vannak, akár a városi közösségi kertek növekvő számát nézzük, akár a vidéki konyhakerteket vagy a közösség által támogatott mezőgazdaságban létrejövő, termelő és vevő közötti közvetlen kapcsolatokat.
A szövetkezeti és kézműves pékségek, a helyben megtermelt élelmiszereket felhasználó éttermek, iskolai menzák is egyre népszerűbbek.
low-tech napkollektor
Átalakuló helyi
gazdaság minta?
- közösségi bolha piacok
- használtruha csere-berék
- online "turkáló"
- garázs vásár fesztiválok
- közösségi külcsönző
- zöld hulladékből érték
- közösségi gazdaság: ajándékozni, csereberézni, eladni, egymással közösen használni.
- egyszerre teremtenek közösséget és lehetőséget erőforrásaink hatékonyabb megosztására.
- átgondolt rendszerek
- kapcsolatok, bizalom
- szükségletek, kreativitás, szervezési tapasztalat
- identitás, új kulturális minták
Ami lehetővé tesz
mind ezt...
Biobrikett mezőgazdasági hulladékból
Komposztkazán készítés kalákában
Helyi piacok - Helyi gazdaság
Szükséglet ellátó helyi
gazdasági rendszer?
- téli tuzelőanyag -szotyihéj, dióhéj
- közösség alapu energetikai felújitások
- "időbank"
- filléres börze (300huf/kg), csereberek
- közösségi tér kialakitások
- raklap butor, kályha, gumiabroncs ládák,
- PET palack kuckó
- erőforrások bisztosít közösséget teremtő munkára
- felújítási 'alap'.
- közösségi gazdaság: családban elajándékozni, csereberézni, egymással közösen használni, közös munkát teremteni.
- átgondolt rendszerek
- kapcsolatok, bizalom
- szükségletek, kreativitás, szervezési tapasztalat
- identitás, új kulturális minták
A termelői piacok a mindennapi élet részévé váltak és a "nénikék" megfizethető áron árulnak otthon, a külvárosi kiskertjeikben termesztett élelmiszereket.
A közösségek újszerű módokon támogatják ezeket a piacokat, hogy újra keresettek és elérhetők legyenek az eltűnő félben lévő kistermelők árui; a közösségek erre bio zöldség doboz rendszereket, piacünnepeket kezdeményeztek, bevezettek helyi hűségkártyát, mint például a "Tessék csak!" helyi gazdaság támogató rendszer.
Ami lehetővé tesz
mind ezt...
Befőzés valaki?
Egy kis lekvár?
Vegyen helyben termeltet!
A chutney-jáért
szeretem...
Szabadon nevelt tyúktojás? Van virtuális tyúkunk a YouTyúkon!
A biciklis mozgalom sikere megmutatja, hogy mennyi változás történhet akár rövid idő alatt is. Mára a biciklis mozgalom ereje már nem csupán alternatív és fenntartható közlekedési lehetőséget nyújt, hanem praktikus lehetőség az energia előállításra, étel kiszállításra és az együttműködés új módjának az elterjesztésére.
Nagy az érdeklődés
manapság
a fészek megosztás
körül...
Mindez a nagyim kertjéből van...
Vályogház felújítás Ágon
Vályog kemence beépített vízmelegítővel
Cséplés
Nagyszékelyen
A hagyományos kézművesség ma is sok közösségnek jelent plusz jövedelmet. Még fontosabb, hogy a népi mesterségek gazdag tárháza ma is használatban van, ami hosszú távon is biztosíthatja a fenntarthatóságot.
Hol tartunk most?
Ez csupán egy áttekintés, színes, szubjektív, és rövid, a teljesség igénye nélkül.
Nem mondtuk el az összes fantasztikus történetet, nem meséltünk a sok csodálatos emberről, akik részt vesznek a programban.
Nem állítjuk, hogy mindenre tudjuk a választ. De ha most nekikezdünk a munkának, arra számítunk, hogy idővel mindenre találunk megoldást...
Átalakulást 'csinálni'
azt jelenti, hogy megértjük, hogyan működik a közösségünk, mik a szükségletei, a vágyai, mi az, ami inspirálja és változtatásra készteti. Ez aktív 'fellépést' kíván, a változás katalizását jelenti...
A magyarországi tapasztalatok azt mutatják, hogy megosztásra érdemes a tudásunk és tapasztalataink. A fő kihívás számunkra az, hogy fenntartsuk, amit sikerült elérnünk, valamint szélesebb körben megosszuk és hatékonyan elterjesszük.
Az általunk vágyott, igazságos
és fenntartható társadalommá történő átalakulás érdekében támogatjuk és ösztönözzük a különböző közösségek által irányított fejlesztéseket a klímaváltozás által szabott sürgető időkeretben.
Rövid történet a magyarországi Átalakulásról
A Transition Network támogatja és részt vesz e folyamatban.
A közösségi katalizátorok kulcsfigurák a kezdeményezésben és a kezdeti lendület megtartásában, közösségük mentorálásában, és a tapasztalatok megosztásában olyanokkal, akik hasonló úton járnak.
A Kisközösségek Átalakulásban program összehozza ezeket a közösségeket.
Az Átalakuló Közösségeket Támogató Csoport egy keretet ad számukra, hogy munkájukat könnyebben, megbecsültebben és eredményesebben végezhessék.
Ez csupán egy kis része volt történetünknek,
itt a folytatás...
A helyi élelmiszerre, energiára és gazdaságra fókuszálunk.
Saját közösségeinkre, egymásra, a mentorokra és képzett szakemberekre támaszkodunk, valamint olyan "útitársakra", akik hasonló nézeteket vallanak a környezeti és társadalmi igazságosságról.
Időnként pedig jót nevetünk, hogy kiegyensúlyozottak maradjunk.
Hogyan folyik az Átalakulás Magyarországon?
Kapcsolódási pontunk az Átalakuló Közösségeket Támogató Csoport (ÁKT Csoport), mely teret és erőforrásokat biztosít a kölcsönös segítségnyújtó hálózatnak, mely hosszú távon támogatni fogja az átalakulás folyamatát Magyarországon. Ehhez a jogi keretet a Védegylet biztosítja, mely bejegyzett civil szervezetként az alulról jövő kezdeményezések megerősítésén munkálkodik. Két Átalakulás tréner is tagja az ÁKT Csoportnak.
- 5 Átalakulás kezdeményezés eltérő fejlettségi szinten áll: Átalakuló Wekerle, Mozgalom az Átalakuló Kecskemétért (MÁK), Mozgalom az Átalakuló Debrecenért, Átalakuló Duna-part, Átalakuló Hosszúhetény.
- 17 közösség vesz részt a Kisközösségek Átalakulásban programban, ami az átalakulás által inspirált vizsgálódás az alacsony széndioxid kibocsátású jövőt célzó, közösség által irányított, működőképes fejlesztések iránt. Ez a program a Profilantroppal közösen működik, akik az alacsony jövedelmű közösségek számára megfelelő technológiák fejlesztésének úttörői. A programot a Norvég Civil Alap finanszírozza 2013 és 2015 között.
És milyen csodálatos dolgok történnek?
Aktív helyi közösségek alapvető változásokat hoznak Magyarországon: erősítjük a részvételt a helyi demokráciában, csökkentjük az ökológiai lábnyomunkat, közben megismerjük az együttműködés és szolidaritás új formáit.
Megosztjuk egymással szakértelmünket, tapasztalatainkat, gyakorlati tudásunkat, álmainkat és víziónkat, így támogatjuk és ösztönözzük egymást a munkában.
Egy közösség sem tud egyedül igazán sikeres lenni; egymás támogatása és a kölcsönös segítség alapvető ennek elérésében.