Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych

Po stronie kolonii opowiedziała się Francja - 6 lutego 1778 i Hiszpania od 1779. Do wojny przeciw Wielkiej Brytanii przyłączyła się także Holandia, której okręty, uprawiające kontrabandę, zostały zaatakowane przez Brytyjczyków.

Jak do tego doszło?

Wojna była wynikiem narastające konfliktu pomiędzy parlamentem brytyjskim a 13 koloniami.

Jednym z czynników wybuchnięcia wojny było wprowadzenie przez Angilków nowych ceł na import wielu artykułów do kolonii. Stało się to przyczyną kolejnych niepokojów, w których na czoło wysunął się Boston stolica Massachusetts. W 1770 r. oddzia brytyjskich żołnierzy atakowany przez tłum mieszkańców miasta, stracił cierpliwośc i otworzył ogień, zabijając kilku obywateli. Wieść o tym szybko się roznosła po całym Antlaktyku. W wyniku tego, rząd angielski zniósł cła na wszelkie towary, za wyjątkiem herbaty. I tak wzrosło jeszcze bardziej napiępie pomiedzy kolonistami a Wielka Brytanią. Kiedy w grudniu 1773 r. gubernator Bostonu próbował doprowadzić do rozładunku, grupa kolonistów, przebranych za Indian z plemieni Mohawk, wyrzuciłą cały transport herbaty do morza. Incydent ten preszedł do historii jako "bostońskie picie herbaty". Władze szybko zaregowały i zamkneły port w Bostonie dopóki mieszkańcy nie uregują spłaty odszkodowania.

Pomoc z Europy

Do obrony nowej republiki przybyło wielu ochotników z Europy, m.in.:

zwołany 5 września 1774 w Filadelfii I Kongres Kontynentalny podjął decyzję o stowarzyszeniu kolonii w celu wzmocnienia ich oporu wobec Wielkiej Brytanii oraz przygotowania do walki zbrojnej z metropolią, jednocześnie podejmowano próby szukania kompromisu. Starcia 19 kwietnia 1775 pod Lexington i Concord dały początek wojnie.

Marie Joseph de La Fayette

Kazimierz Pułaski

Tadeusz Kościuszko

Friedrich Wilhelm von Steuben

W tym roku Kongres Kontynentalny również mianował naczelnym dowódcą sił amerykańskich generała G. Washingtona, który zreorganizował siły kolonistów. 4 lipca 1776 Kongres proklamował zerwanie z metropolią oraz uchwalił Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych, a w listopadzie 1776 przyjął projekt konstytucji nowego państwa.

Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską to konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej.

Po ewakuowaniu Filadelfii w czerwiec 1778 główne siły brytyjskie na północy znajdowały się w Nowym Jorku. Na południu Anglicy 29 grudnia 1778 zajęli Savannah bronione przez Legion Pułaskiego.

Oraz Charleston operacje przeprowadzone przez amerykańskiego generała Horatio Gatesa i Kościuszkę przywróciły panowanie powstańców na południu. Ostatecznie wojska brytyjskie generała Cornwallisa poddały się 19 października 1781 pod Yorktown w stanie Wirginia.

Zakończenie wojny pomiedzy UK a USA

Dwa lata poźniej po bitwie w Yorktown został podpisany pokój w Paryżu na mocy, którego oficjalnie zakońyła się wojna, a Wielka Brytania uznała niepodległośc Stanow Zjednoczonych.

Flaga Stanów Zjednoczonych

Trzynaście gwiazd oraz trzynaście pasów na pierwotj fladze amerykańskiej symbolizuje pierwsze 13 kolonii amerykańskich. Biel na fladze miała oznaczać czystość i niewinność, czerwień - niezłomność i męstwo zaś bękit czujnosć, wytrwałość i sprawiedliwość. Faga amerykańska nazywa się potocznie Stars and stripes. Jej forma wielokrotnie ulega zmianie.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi