Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Who we are?

Film Quo Vadis

Wykonała Julia Rzewuska

Paweł Deląg – Marek Winicjusz

Magdalena Mielcarz – Ligia Kallina

Bogusław Linda – Petroniusz

Rafał Kubacki – Neron

Jerzy Trela – Chilon Chilonides

Danuta Stenka – Pomponia Grecyna

Franciszek Pieczka – Piotr Apostoł

Krzysztof Majchrzak – Ofoniusz Tygellinus

Rafał Kubacki – Ursus

Małgorzata Pieczyńska – Akte

Agnieszka Wagner – Poppea Sabina

Małgorzata Foremniak – Chryzotemis

Teresa Marczewska – Miriam

Andrzej Tomecki – Glaukus

Marta Piechowiak – Eunice

Jerzy Nowak – Kryspus

Zbigniew Waleryś – Paweł z Tarsu

Piotr Garlicki – Aulus Plaucjusz

Jerzy Rogalski – Sporus

Andrzej Pieczyński – Fossor

Piotr Mostafa – Pitagoras

Sławomir Holland – Terezjasz

Jerzy Słonka – Witeliusz

Katarzyna Bargiełowska – chrześcijanka na arenie

Krzysztof Łukaszewicz – odźwierny

Wojciech Olszański – Faon

Aktorzy

Paweł Deląg

Znalazł się w obsadzie serialu telewizyjnego Fitness Club (1994). Został zaangażowany do roli Biedrony w filmie sensacyjnym Młode wilki (1995). Wkrótce potem wcielił się w postać antropologa w filmie Andrzeja Żuławskiego Szamanka (1996). W 1997 wystąpił w pięciu produkcjach kinowych: Ciemna strona Wenus Radosława Piwowarskiego, Kiler Juliusza Machulskiego, Królowa złodziei (Marion du Faouët − chef des voleurs), Kochaj i rób co chcesz i Młode wilki . Po udziale w serialu Siedlisko (1998) i filmie Złoto dezerterów (1998), pojawił się w seryjnej komedii Jerzego Gruzy Tygrysy Europy (1999) w roli szofera oraz prawej ręki nowobogackiego biznesmena Nowaka. Zagrał postać Jarka Psikuty w komedii sensacyjnej Chłopaki nie płaczą (2000). Bogusław Linda powierzył mu rolę Kochanego, kochanka Violi w filmie Sezon na leszcza (2000). Kolejnym zawodowym wyzwaniem była postać Marka Winicjusza w kinowej i telewizyjnej ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza Quo Vadis? (2001). W 2006 pojawił się na srebrnym ekranie w roli doktora Stanisława Drzewieckiego, chirurga plastycznego w klinice Weiss-Korzyckiego w serialu TVP2 Na dobre i na złe.W 2001 odebrał nagrodę Teleamor 2001 dla najseksowniejszego aktora, przyznaną przez czytelników „Tele Tygodnia”.

Wystąpił w kilku produkcjach zachodnich, w tym w amerykańskim horrorze Dom (2008) z Leslie Easterbrook i Michaelem Madsenem. Od 2008 regularnie pojawia się w filmach produkowanych za wschodnią granicą (W czerwcu 1941, Snajper. Broń odwetu, Klucz Salamandry). Są to role pierwszoplanowe, grane głównie w widowiskowych filmach akcji, nierzadko u boku gwiazd światowego kina, m.in. w Kluczu Salamandry z Rutgerem Hauerem i Michaelem Madsenem. Jedną z najbardziej znaczących produkcji był film Andrieja Krawczuka Wiking (2016) o początkach chrześcijaństwa na Rusi Kijowskiej, gdzie zagrał postać Anastasa.W 2018 reżyserował i wraz z synem wystąpił w fabularyzowanym historycznym filmie dokumentalnym Zrodzeni do szabli.

Winicjusz

Data i miejsce urodzenia; 29 kwietnia 1970

Kraków

Zawód: aktor, piosenkarz

Lata aktywności: od 1993

Magdalena Mielcarz

Data i miejsce urodzenia ;3 marca 1978

Warszawa

Zawód :aktorka, modelka, piosenkarka, prezenterka telewizyjna

Współmałżonek :Adrian Ashkenazy

(od 2007)

W 2007 poślubiła amerykańskiego prawnika Adriana Ashkenazy’ego. W 2017, po dziesięciu latach, odnowili przysięgę małżeńską. Mają dwie córki: Mayę urodzoną w 2009 i Indirę w 2013.

Ligia

W 2011 wydała swój debiutancki singiel „Drown in Me”, do którego zrealizowała teledysk.

W 2014 wydała singiel „Silver Dream”, a 2015 – „Stormy Wave”. Do obu nagrała teledyski. W 2017 wydała singiel „Sister Army”.

W 2019 przyjęła pseudonim artystyczny Lvma Black, pod którym wydała dwa single: „I C U” i „Summertime Hobby”, których zrealizowała oficjalne teledyski.

Bogusław Linda

Data i miejsce urodzenia: 27 czerwca 1952

Toruń

Zawód: aktor, reżyser, scenarzysta

Współmałżonek :Lidia Popiel

Lata aktywności :od 1973

Petroniusz

Dba o prywatność i rzadko udziela informacji o życiu osobistym. Jest żonaty z modelką i fotografką Lidią Popiel, którą poznał na planie filmu Kroll. Ma z nią córkę Aleksandrę. Z poprzedniego małżeństwa ma dwóch synów: Mikołaja i Michała.

Pasjonuje się jeździectwem i łowiectwem. Uznawany jest za dobrego myśliwego i świetnego strzelca.

Rafał Kubacki

Data i miejsce urodzenia: 13 czerwca 1957

Głuchołazy, Polska

Instrumenty: fortepian

Gatunki :pop, piosenka aktorska, ballada

Zawód :aktor, piosenkarz

Aktywność :od 1970

Neron

Od dzieciństwa związany ze środowiskiem scenicznym w Opolu. Pobierał lekcje tańca oraz gry na fortepianie. Dziecięcy debiut aktorski to rola wilka w Czerwonym Kapturku.

W 1973 wygrał na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze brawurowym wykonaniem piosenki Siemionowna, po czym został zaproszony do udziału w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.

Karierę filmową rozpoczął w 1975 roku u Agnieszki Holland w filmie Wieczór u Abdona razem z gwiazdą Beatą Tyszkiewicz. Został przyjęty na PWST w Warszawie. Podczas studiów w 1979 roku wystąpił w warszawskim Teatrze Ateneum w sztuce Equus Petera Shaffera. Z teatrem tym współpracował do 1994 roku. Studia aktorskie ukończył w 1980 roku. W następnych latach występował w filmach, współpracując z różnymi reżyserami: Filipem Bajonem, Barbarą Sass-Zdort, Edwardem Żebrowskim, Feliksem Falkiem, Krzysztofem Kieślowskim. W 1988 roku wziął udział w nominowanym do Oscara filmie Istvána Szabó Hanussen u boku Klausa-Marii Brandauera.W 1987 roku nagrał swoją pierwszą muzyczną płytę Michał Bajor Live. Wykonał tam utwory m.in. belgijskiego autora Jacques’a Brela, z którym powiązał swoją dalszą sceniczną karierę. W 1993 wystąpił w teatrze Studio Buffo u Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza. W 2000 roku wystąpił w filmie Quo vadis Jerzego Kawalerowicza, grając rolę Nerona.Na scenie muzycznej współpracuje z takimi kompozytorami, jak: Włodzimierz Korcz, Janusz Strobel, Jarosław Kukulski, Jerzy Satanowski, Hadrian Filip Tabęcki, Paweł Stankiewicz, Marcin Nierubiec i Piotr Rubik. Śpiewa teksty m.in.: Władysława Broniewskiego, Juliana Tuwima, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty czy Jonasza Kofty.

Rafał Kubacki

Data i miejsce urodzenia :23 marca 1967

Wrocław

Zawód, zajęcie: judoka, nauczyciel akademicki, samorządowiec

Partia: UD (1994)

UW (1994–2002)

Samoobrona RP (2002–2004)

PSL (od 2006)

Ursus

W trakcie kariery sportowej zdobył szereg tytułów:

siedemnastokrotny mistrz Polski,

mistrz Europy z 1989, dwukrotny srebrny medalista (1994 i 1998) i pięciokrotny brązowy medalista (1991, 1993, 1995, 1996 i 1997),

dwukrotny mistrz świata z 1993 i 1997, brązowy medalista z 1989,

złoty medal w 1995 na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w 1995 w Rzymie w kategorii ciężkiej[1].

Trzykrotnie wystąpił na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w wadzie ciężkiej: Barcelona 1992, Atlanta 1996 i Sydney 2000.

Był zawodnikiem Gwardii Wrocław, Śląska Wrocław i AZS-AWF Wrocław. Został zwycięzcą Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski w 1993. W 2005 otrzymał przyznawane przez Polski Komitet Olimpijski wyróżnienie „Fair Play”.

Franciszek Pieczka

Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1928

Godów

Zawód aktor teatralny i filmowy

Współmałżonek Henryka Pieczka (1954–2004; jej śmierć)

Lata aktywności od 1954

Apostoł Piotr

Urodził się i wychowywał w Godowie, wsi położonej w powiecie wodzisławskim na Górnym Śląsku. Jest synem Walerii (Waleski) i Franciszka (seniora), który brał udział w powstaniach śląskich na ziemi wodzisławskiej. Był najmłodszy z sześciorga rodzeństwa. Aktor przed wybuchem II wojny światowej był organistą w miejscowym kościele i pracował na roli oraz wypasał krowy na łąkach położonych wzdłuż Olzy i jej dopływu Lesznicy. Od najmłodszych lat interesował się kinem. Chodził pieszo na seanse kinowe do oddalonego o kilka kilometrów Wodzisławia, a później (po jej przyłączeniu do Polski w 1938 r.) również do pobliskiej Zawady.

Po II wojnie światowej studiował aktorstwo. Absolwent PWST w Warszawie (1954). Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Potem przeniósł się do prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964. W latach 1974–2015 aktor Teatru Powszechnego w Warszawie.Żoną aktora przez 50 lat była Henryka, która zmarła w 2004.

Jerzy Trela

Data i miejsce urodzenia: 14 marca 1942

Leńcze

Zawód: aktor

Współmałżonek :Georgeta Trela

(† 2015)

Lata aktywności: od 1969

Urodził się i wychował we wsi Leńcze w powiecie wadowickim. Ukończył naukę w liceum plastycznym w Krakowie, po czym podjął studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. (ukończone w 1969). Był jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. Jest na stałe związany z Krakowem. Występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości, od 1969 do stycznia 2014 w Starym Teatrze. Był członkiem podstawowego zespołu Starego Teatru, aktorem wielu przedstawień wyreżyserowanych przez Konrada Swinarskiego. Stworzył wybitne kreacje aktorskie, m.in. w Dziadach, czy Wyzwoleniu. Zespół teatru opuścił na znak protestu przeciw zmianom, jakie wprowadzał nowy dyrektor sceny − Jan Klata. Trela podkreślał, że bezpośrednią przyczyną były dwa performance'y firmowane przez nową dyrekcję, w których wykpiwany był Swinarski. Wraz z Trelą zespół opuściła Anna Polony.

Chilon

Danuta Stenka

Data i miejsce urodzenia :10 października 1961

Sierakowice, Polska

Zawód: aktorka

Współmałżonek: Janusz Grzelak

Lata aktywności :od 1982

Dzieciństwo spędziła w Gowidlinie na Kaszubach. Ukończyła I LO im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach, a następnie Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1984).

Debiutowała w 1982 na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsk. W latach 1984–1988 występowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Następnie przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu, a w 1991 grała na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Obecnie jest aktorką warszawskiego Teatru Narodowego.

Czytuje kaszubskie tłumaczenia Biblii w wejherowskiej kolegiacie – podczas corocznych koncertów w ramach projektu „Verba Sacra”. Wiosną 2015 zasiadała w jury programu Celebrity Splash!, emitowanego przez telewizję Polsat.

Jej mężem jest były aktor Janusz Grzelak, z którym ma dwie córki: Paulinę i Wiktorię.

Pomponia

Ogólnie

Gatunek; historyczny, kostiumowy, melodramat,religijny

Data premiery; Polska 14 września 2001

30 sierpnia 2001

Kraj produkcji ; Polska

Język: polski

Czas trwania :160 min

Reżyseria :Jerzy Kawalerowicz

Scenariusz: Jerzy Kawalerowicz

Główne role :Paweł Deląg, Magdalena Mielcarz, Bogusław Linda

Muzyka: Jan Kaczmarek

Zdjęcia: Andrzej J. Jaroszewicz

Scenografia :Janusz Sosnowski

Kostiumy :Magdalena Biernawska-Tesławska, Paweł Grabarczyk

Montaż: Cezary Grzesiuk, Chuck Bush

Produkcja: Mirosław Słowiński,Jerzy Kajetan Frykowski

Wytwórnia :Chronos Film

koprodukcja:Telewizja Polska Kredyt Bank PBI S. A. HBO Polska Studio Filmowe Kadr

Dystrybucja Syrena Entertainment Group

Budżet 76 140 000zł

Również pokaże wam zwiastun do filmu ,aby Was zachęcić.

https://www.filmweb.pl/Quo.Vadis

Tutaj jest link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=fh_MCdofd0M

Początkowo Kryspusa miał zagrać Michał Pawlicki, jednak śmierć aktora przerwała pracę nad tą rolą.

W scenie zjadania chrześcijan przez lwy wyraźnie widać jak na twarzy jednego z martwych drga odklejona guma. Poza tym, w scenie pożaru Rzymu można zobaczyć płonące jak papier marmury.

Płonący Rzym, Ursus wynosi Ligię. Jeden ze statystów (po prawej stronie) ma na nogach adidasy.

Na dłoniach Kryspusa wiszącego na krzyżu są ślady krwi. Jednak wyraźnie widać, że aktor jest jedynie przywiązany. Ręce swobodnie opadają pod belką, podtrzymuje je jedynie sznur.

Film nakręcono w Kortinie, Monastyrze (Tunezja), okolicach akweduktu Pont du Gard (Francja), Rzymie (Włochy), Piasecznie i w Warszawie (Polska).

To najdroższy Polski film. Budżet filmu wynosi 18 mln USD.

W filmie wystąpiło 1700 statystów z Francji, Polski i Tunezji.

Na planie pojawiło się prawie 50 zwierząt: 15 lwów sprowadzonych z Czech, 30 koni i 3 byki.

Dla filmowego Nerona uszyto 10 różnych szat, dla Winicjusza i Ligii - po 7, dla Poppei 5.

W książce napisane jest, że Ligia ma ciemne włosy, w filmie pokazana jest jako blondynka.

Montaż filmu trwał blisko 1200 godzin.

Do prac nad filmem wykorzystany został najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie. Część z nich zamówiono specjalnie do tego projektu. Są takie same lub nawet nowocześniejsze niż te, których używają zachodnie studia filmowe.

Wszystkie stroje dla aktorów były szyte ręcznie i czesto wykonywano na nich zabiegi "postarzajace".

Finałowa scena w amfiteatrze - Ligia na byku i Ursus wkraczają na arenę. Ligia w książce jest naga, a na filmie, gdy sie wpatrzymy, ujrzymy na jej ciele cielisty trykocik.

Montaż filmu trwał 5 miesięcy. Z kolei zdjęcia zrobiono w 6 miesięcy.

Okres zdjęciowy trwał od 8 maja do 3 listopada 2000 roku.

3 października 2000 roku w podczas kręcenia zdjęć w Piasecznie, w czasie scen pożaru Forum Romanum ogień wymknął się spod kontroli co spowodowało doszczętne spalenie dekoracji Forum Romanum, a także cennych figurek, które miały być jeszcze użyte do kręcenia zdjęć po pożarze.

Ciekawostki

Jerzy Franciszek Kawalerowicz

Reżyser

Urodzony19 stycznia 1922 w Gwoźdźcu, zm. 27 grudnia 2007 w Warszawie – polski reżyser i scenarzysta filmowy, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1966–1978), wykładowca PWSFTViT w Łodzi, poseł na Sejm PRL (1985–1989).

W latach 1946–1949 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako reżyser filmowy zadebiutował w 1951 socrealistycznym filmem Gromada, po okresie realizacji propagandowych filmów fabularnych (m.in. Celulozy z 1953) stał się jednym z czołowych reprezentantów polskiej szkoły filmowej. Sławę zdobył jako reżyser nagradzanych za granicą filmów Pociąg (1959), Matka Joanna od Aniołów (1960) oraz Śmierć prezydenta (1977). Podjął się również adaptacji prozy Bolesława Prusa (Faraon, 1966) i Henryka Sienkiewicza (Quo vadis, 2001). Za reżyserię Faraona otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, jego inna adaptacja – Austeria (1983) na podstawie powieści Juliana Stryjkowskiego – zapewniła mu Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Plakaty

Plakaty

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi