Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Skład jądra danego atomu można ustalić analizując układ okresowy pierwiastków. Liczba atomowa (zazwyczaj oznaczana literą Z) wskazuje liczbę protonów w jądrze. Liczba masowa (litera A)- liczbę wszystkich nukleonów.
W układzie okresowym znajdziemy również masę atomu danego pierwiastka wyrażoną w jednostkach masy atomowej czyli unitach. (1u = 1,66 * 10-27kg - przybliżona masa jednego nukleonu). Przykład:
Ek = mv2/2
v=√2Ek/m
Ek- 1,3*10-12 J
m- 1,67*10-27kg
v= √2*1,3*10-12J/1,67*10-27kg~√1,56*10do15 m2/s2=√15,6*10do14 m2/s2~4*10do7 m/s= 40 000 km/s
Liczba nukleonów w jądrze jest zawsze całkowita, ale masa atomowa w większości przypadków już nie- np. dla miedzi wynosi ona 63,546 u.Związane jest to z tym, że w przyrodzie atomy danego pierwiastka mogą się nieco różnić liczbą nukleonów w jądrze. W naszym przykładzie atomy miedzi mogą mieć albo 63 nukleony albo 65. Ponieważ liczba protonów jest określona (dla miedzi wynosi 29), można łatwo obliczyć, że w jądrach atomów miedzi znajdziemy 34 albo 36 neutronów. Mówimy, ze te dwie odmiany atomów to różne izotopy tego samego pierwiastka.
Do izotopów wykorzystywanych w medycynie należą np. izotopy węgla, fosfortu, jodu oraz siarki. Dzięki odkryciu promieniotwórczości tych izotopów
Jądro atomowe to centralna część atomu, zbudowana z protonów o ładunku dodatnim oraz neutronów o ładunku obojętnym (nukleony) powiązanych siłami jądrowymi. Liczba protonów Z (liczba atomowa) określa ładunek jądra i położenie pierwiastka w układzie Mendelejewa. Różna liczba neutronów N powoduje zróżnicowanie mas jąder atomowych - izotopy. Liczba wszystkich nukleonów A=Z+N jest liczbą masową. Jądro atomowe możemy sobie wyobrazić jako malutką kuleczkę, która składa się z bardzo gęsto ułożonych nukleonów.
Podobnie się dzieje z nukleonami w jądrze atomowym. Należy również pamiętać o tym, że energia, która jest niezbędna do oderwania jednego nukleonu od reszty jest nieporównywalnie większa od oderwania nukleonu od jądra jest potrzebna energia, która wynosi ok. 1,3 * 10-12J a prędkość musiałaby wynosić 40 000km/s. Jądra atomowe są strukturami o bardzo dużej trwałości. Istnieją również takie atomy, które same z siebie wyrzucają nukleony. Noszą one nazwę promieniotwórczymi.
W laboratoriach wytwarza się izotopy, które nie występują w przyrodzie, a mają zastosowanie w badaniach naukowych czy medycynie. Do izotopów wykorzystywanych w medycynie należą np. izotopy węgla, fosfortu, jodu oraz siarki. Dzięki odkryciu promieniotwórczości tych izotopów i poznaniu ich własności podjęto walkę z nowotworami. Wysokie dawki promieniowania używa się w radioterapii. Jest to jeden ze sposobów leczenia raka.
Nukleony czyli neutrony i protony przyciągają się siłami jądrowymi. Działają one na bardzo małych odległościach, w zasadzie tylko pomiędzy nukleonami, które się ze sobą bezpośrednio stykają. Oddziaływanie nukleonów ma bardzo podobny charakter do oddziaływania cząsteczek, które tworzą kroplę cieczy. Cząsteczki cieczy przyciągają się wzajemnie, stykając się przy tym.
Gdy pewna cząsteczka z nich wchłonie energię, która będzie dodatkowa, potrzebna do oderwania się, to ,,ucieknie".