Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Видатні миколаївці

No description
by

Елена Ефимова

on 27 November 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Видатні миколаївці

(1788 – 1851)
В 11 років вступив до Морського кадетського корпусу. У 1808 -1813 рр. Служив на Балтійському флоті, брав участь у російсько-шведській війні. У 1813 – 1816 рр. на судні „Суворов,” здійснюючи свою першу навколосвітню подорож з Кронштадта до берегів Аляски, відкрив атол Суворова, як командир судна „Мирний” і помічник Ф.Ф.Беллінсгаузена у 1819 – 1821 рр. відкрив Антарктиду та численні острови.
У 1827 р. брав участь у Наваринській битві і за відзнаку у ній був підвищений до контр-адмірала, нагороджений російським, французьким, англійським та грецьким орденами. Його корабель „Азов” нагороджений Георгіївським прапором. У 1832 р. М.П.Лазарєв призначений до Миколаєва на посаду начальника штабу Чорноморського флоту, а у 1833 р. він головний командир Чорноморського флоту і портів та військовий губернатор Севастополя і Миколаєва.
У Миколаєві мешкав близько 19 років. Нагороджений орденами святого Георгія , св. Володимира І – IV ступенів, св. Олександра Невського; відзнаками св. Апостола Андрія Первозваного, турецькою Золотою медаллю з діамантами, англійським орденом Бані, французьким – св. Людовіка, грецьким командорським хрестом Спасителя.
У Миколаєві на алеї Адміралів М.П.Лазарєву встановлено пам’ятник.

Лазарєв Михайло Павлович
(1874 – 1937)
Популяризатор науково-технічних знань, педагог, літератор, видавець.
Народився у Воронезькій губернії. Після закінчення Лодзинського вищого ремісничого училища , приїхав до Миколаєва у 1891 р. Пізніше навчався у Харківському технологічному інституті, викладав будівельну майстерність і залізничну справу у Миколаївському технічному залізничному училищі. За сумісництвом працював на місцевому ракетному заводі. З 1902 р. викладач фізики, хімії Миколаївського середнього механіко-технічного училища.
Одним із перших Рюмін зміг оцінити значення праць калузького вчителя та винахідника К.Е.Ціолковського і став пропагандистом наукових ідей основоположника космонавтики. Надрукував про нього більше 30 статей, книгу українською мовою. Автор більше 100 книг і 1000 статей. Редактор миколаївських журналів „Фізик – любитель” та „Электричество и жизнь”. Похований Володимир Володимирович Рюмін у Миколаєві, його ім’ям названа одна із вулиць міста.

Рюмін Володимир Володимирович
(1848 – 1904)
Флотоводець, океанограф, полярний дослідник, суднобудівник, віце-адмірал. Народився у Миколаєві у родині прапорщика флоту. У 1865 р. закінчив морехідне училище мічманів. Служив на кораблях ескадри Тихого океану, з 1871 р. – на Балтійському флоті. Під час служби на броненосному човні „Русалочка” досліджував проблеми непотопляємості кораблів. У 1876р. переведений на Чорноморський флот, де розпочав створювання міноносних кораблів і торпедних катерів. В час російсько-турецької війни вперше використовував міни та торпеди.
У 1881 р. – командир пароплава „Тамань”, на якому проводив гідрологічні роботи у протоці Босфор. Написав працю „Про обмін вод Чорного та Середземного морів”.
У 1886 – 1889 рр. – командир корвета „Витязь”, який провів навколишню подорож з океанографічним дослідженням.
У 1894 – 1896 рр. – командир ескадри, провів вдруге навколосвітню подорож: Петербург – Середземне море – Суєцький канал – Тихий океан – Північна Америка – Атлантичний океан. Керував суднобудівельними роботами криголама „Єрмак”. У 1899 р. на „Єрмаку”, перейшов з Ньюкасла до Кронштадту через лід. У важких умовах досліджував Арктику. Після початку російсько-японської війни був призначений командуючим Тихоокеанської ескадри. Керував кораблями під час оборони Порт – Артура, загинув на броненосці „Петропавловський”, який підірвався на міні.
На Адміральській алеї у Миколаєві йому встановлений пам’ятник. Одна з вулиць міста носить ім’я Макарова С.О.

Макаров Степан Осипович
(1801 – 1872)
Письменник, фольклорист, етнограф, лексикограф, автор „Толкового словаря живого великорусского языка”.
Народився у м. Луганську в родині лікаря, його батько датчанин за походженням з 1805 р. – головний лікар на Чорноморському флоті, тому родина переїхала до Миколаєва. В.І.Даль закінчив кадетський корпус у Петербурзі і був направлений на службу мічманом до Миколаєва, він одночасно розпочав роботу над „Толковым словарем” та збором українських слів, 8000 яких віддав для словника Лазаревського. У Миколаєві ним також були написані та поставлені п’єси. У 1826 – 1829 рр. був переведений на Балтійський флот і навчався на медичному факультеті Дерптського університету, потім служив військовим лікарем. Брав участь у російсько-турецькій війні.
В.І.Даль автор книг: „Русские сказки Казака Луганского”, „Повести, сказки и рассказы Казака Луганского», «Пословицы русского народа». Його «Толковый словарь» виховував впродовж кількох років.
У 1868 р. обраний почесним академіком Академії Наук. Помер у м. Москві. Його ім’ям названа одна з вулиць Миколаєва.

Даль Володимир Іванович
Видатні миколаївці
(1798 – 1833)
Віртуальний тур
Військовий моряк, капітан першого рангу, флігель – ад’ютант.
Служив на флоті волонтером з 14 років, у 1813 р. підвищений у гардемарини, у 1814 р. – у мічмани, у 1819 р. – у капітани. Служив на Дунайській флотилії і Чорноморському флоті. Відзначився у російсько-турецькій війні 1828 – 1829 рр.; особливо при здобутті Анапи та Варни.
У травні 1829р. на брізі „Меркурій” виграв битву з двома турецькими суднами, кожен з яких мав по 92 гармати. Бріг „Меркурій”, примусив їх до втечі, дарма що сам мав 22 пробоїни, 296 ушкоджень. З 1831 р. виконував доручення імператора. Потім служив у Миколаєві. У 1833 р. раптово помер. Похований у Миколаєві на старому міському кладовищі біля церкви. На спомин про нього та його подвиг на флоті були споруджені судна „Казарський” і „Пам’ять Меркурія”. У Севастополі встановлений пам’ятник, на якому написано „Потомству в пример”. Одна з вулиць Миколаєва носить його ім’я.

Казарський Олександр Іванович
Нахімов Павло Степанович
(1802 – 1855)
(1801 – 1883)
Астроном Миколаївської морської обсерваторії, член-коресподент Академії Наук.
Народився у м.Дерпт (нині Тарту, Естонія) в родині першого астронома-наглядача Дерптської обсерваторії. Вчився на богословському факультеті, де познайомився з астрономом і викладачем В.Я.Струве, який проводив геодезичні виміри, захопився астрономією. У 1820 р. рекомендований головному командиру Чорноморського флоту і портів адміралу О.С.Грейгу як морський астроном-директор створюваної у Миколаєві обсерваторії Морського відомства. Перебував на цьому посту 50 років. Викладав астрономію у Миколаївському штурманському училищі.
У Миколаєві К.Х.Кнорре створив 5-й аркуш зіркової мапи Берлінської Академії Наук у 1832 р.
За допомогою 9-ти дюймового рефрактора та кільцевого мікрометра встановив положення багатьох комет у тому числі комети Галлея за її появи у 1835 р. завдяки розрахункам Кнорре були відкриті малі планети – Астрея і Флора.
Він також керував усіма гідрографічними роботами на Чорному та Азовському морях. У 1855 р. видав у Миколаєві „Лекції практичної астрономії”, крім того близько 20 його наукових праць. У 1870 р. обраний членом-кореспондентом Санкт- Петербурзької Академії Наук.
Після виходу на пенсію у 1871 р. виїхав до Берліна, де й помер.

Кнорре Карл Христофорович
Флотоводець, адмірал. Народився у родині офіцера. Закінчив морський кадетський корпус, служив на Балтійському флоті.
У 1822-1825 рр. був у навколосвітній подорожі на фрегаті „Крейсер”. Брав участь у Наваринській битві, командував батареєю на кораблі „Азов”. В час російсько-турецької війни командував корветом при блокаді Дарданелл, а потім фрегатом „Паллада”.
У 1834 р. на Чорноморському флоті був командиром 84-го гарматного лінейного корабля „Сілістріг”, що будувався в Миколаєві на Адміралтействі і жив у нашому місті з 1834 по 1836 рр.
У 1845 р. призначений командиром бригади кораблів і отримав підвищення у контр-адмірали.
У 1852 р. віце-адмірал, начальник флотської дивізії. Був близьким сподвижником адмірала М.П.Лазарєва. У час Кримської війни розгромив турків у Синопській битві; виявив рішучість і ефективне використання артилерійських засобів. Був нагороджений орденом Георгія ІІ ступеню. У 1855 р. був командиром Севастопольського порта і військовим губернатором. Після загибелі адмірала Корнілова очолив оборону Севастополя, показав приклад витримки і відваги.
В липні 1855 р. був поранений в голову, похований на Малаховому кургані у Севастополі, де йому встановлений пам’ятник.
У Миколаєві йому також встановлений пам’ятник на Адміральській алеї.

Аркас Микола Андрійович
(1816 – 1881)
Народився у Миколаєві в родині греків-переселенців, які не хотіли жити в турецькій неволі. З десяти років Микола почав службу гардемарином на кораблях Чорноморського флоту. У 1828 – 1829 рр. брав участь в російсько-турецькій війні, морському десанті, блокаді і штурмі фортеці з моря.
Служив на Балтійському морі, командував судами, на яких здійснювали плавання члени імператорського роду. З ними на борту Микола Аркадійович пройшов навколо Європи у Грецію та інші південні країни.
З 1871 р. Аркас – генерал- ад’ютант, віце-адмірал, був призначений командиром Чорноморського флоту і портів та військовим губернатором Миколаєва.
За 10 років свого правління він дуже багато зробив для будівництва перших броненосних суден, створення морських мін, відкриття ракетного заводу.
Багато сил та енергії віддав розвитку міста Миколаєва: були відкриті юнкерські класи, реальне училище, мореходні класи, фельдшерська школа, музична школа, а у 1881 р. відкрив театр Шеффера – зараз театр ім. Чкалова. Був відкритий комерційний банк, міська пошта, а також залізничний рух від Знаменки до Комерційного порту.
Були встановлені перші пам’ятники: адміралу О.С.Грейгу (автор М.О.Мікешин), матросу Ігнатію Шевченку, який в час оборони Севастополя закрив собою офіцера від ворожої кулі.
Син Миколи Андрійовича – Микола Миколайович був композитором, освітянином, етнографом, істориком. Ним написана «Історія України – Русі», створена опера «Катерина» за поемою Т.Шевченка.
Микола Андрійович та Микола Миколайович поховані у Миколаєві в родинному склепі.
Микола Андрійович був одним з перших почесних громадян Миколаєва. На вулиці Адміралтейській розміщена стела, що увічнила пам’ять Миколи Мколайовича.

Російський державний і військовий діяч, генерал – фельдмаршал, князь, фаворит і найближчий помічник імператриці Катерини ІІ. Народився у с.Чижові Смоленської губернії.
Сприяв освоєнню Північного Причорномор’я, заснував міста Катеринослав (Дніпропетровськ), Херсон, Севастополь, Миколаїв. Сприяв розвитку суднобудування, створив Чорноморський флот. У 1783 р. приєднав до Росії Крим, за що отримав титул князя Таврійського.
Головнокомандуючий російською армією у війні з турками, керував здобуттям турецької фортеці Ачи-Кале (Очаків) у 1788 р. Він залучав кадри на Південь та створював навчальні заклади. У 1783 р. ним було переведено із Санкт – Петербургу до Херсона гімназією для чужинських єдиновірців, створено у Богоявленську школу землеробства на чолі з професором. За його пропозицією перекладено з грецької «Іліаду» і «Одисею» Гомера, «Дослідження християнства» з англійської, 20-томного Всесвітнього мандрівника з французької.
Велику увагу Потьомкін приділяв будівництву верфі у гирлі Інгулу, поруч з якою заснував нове місто – Миколаїв. Колись князь, оглядаючи місцевість там де р. Інгул впадає до Південного Бугу, вигукнув: «… тепер Чорне море наше, і потомство віддасть мені справедливість.»
Миколаїв був улюбленим дітищем Потьомкіна. Доказом цього є те, що сюди були послані найкращі архітектори з Санкт – Петербургу, каменярі, садівники. Коли він занедужав, у жовтні 1791 р., то казав: «Я хочу умерти у моєму Миколаєві».
Але Григорій Олександрович не доїхав до нас, помер у степу біля м. Ясси.

(1739 – 1791)
Потьомкін Григорій Олександрович
Віце-адмірал, головний командир Чорноморського флоту і портів, військовий губернатор Миколаєва і Севастополя. За походженням батьків був шотландцем. Службу на морі почав з 10 років ад’ютантом на кораблі свого батька славетного адмірала С.К.Грейга переможця турок при Чемсі і шведів при Гогланді.
З 1785 р. О.С.Грейг почав службу волонтером на англійському флоті. Він здійснював плавання у Китай, Індію, брав участь у битвах з французькими та голандськими суднами.
У 23 роки, в чині капітана 2-го ранга був призначений командиром корабля «Ретвізан». У 1799р. за участь в здобутті голандської фортеці «Гельцер» отримав орден св. Георгія 4-го класу. Брав участь у російсько-турецькій війні, у Дарданельському, Афонському боях. З 1816 р. віце – адмірал, головний командир Чорноморського флоту і військовий губернатор Миколаєва і Севастополя.
Олексій Самуїлович Грейг дивував сучасників професійними знаннями моряка і широким науковим світоглядом. Його наукові інтереси охоплювати не тільки мореплавання, кораблебудування, а також математику, фізику, хімію, астрономію, медицину, економіку, юриспруденцію. Він грав на 4-х музичних інструментах, володів 4-ма мовами. Був обраний членом Копенгагенського астрономічного товариства, почесний член і віце-президент Вільного економічного товариства, почесним членом Імператорської академії наук, членом Московського товариства дослідників природи.
Як командир Чорноморського флоту відроджував Адміралтейство: став запроваджувати нові механізми, парові машини для обробки лісоматеріалів, заліза; замінював дрова донецьким кам’яним вугіллям.
В суднобудуванні він використовував математичний метод у проектуванні суден, удосконалював конструкції кораблів. За життя Грейга були збудовані перші на Чорному морі 60-ти і 120-ти гарматні фрегати, канонерські човни. Велику увагу приділяв Грейг розвитку Миколаєва: був відкритий перший банк, міська лікарня, перший водовід, цегляна та черепична фабрики. Миколаїв упорядковувався і озеленювався.
У 1826 р. за розпорядженням Грейга було знищено міське звалище, а на його місці був збудований Морський бульвар. Після переводу Грейга у Санкт –Петербург у Миколаєві в 1873 р. був відкритий пам’ятник адміралу на Соборній площі (автор М.О.Микошін).
Через 40 років після від’їзду Грейга, він був удостоєний звання «Почесний громадянин Миколаєва».


Олексій Самуїлович Грейг
(1775 – 1845)
Генерал – ад’ютант, прибалтійський німець, почав службу у морському кадетському корпусі в 1824 р. гардемарином. У 1826 р. – мічман, бере участь у навколосвітній подорожі на шлюпці „Сенявін” під керівництвом лейтенанта Ф.П.Літке. з 1838 р. – флігель-ад’ютант при імператорі. З 1852 р. – контр-адмірал, 1857 р. – головний командир Архангельська, генерал-ад’ютант.
У 1860 р. віце-адмірал Фон – Глазенап призначається головним командиром Чорноморського флоту і військовим губернатором Миколаєва. З цього часу починається нова ера в історії нашого міста. Глазенап почав з відродження торгівлі у тому числі зовнішній, розвитку освіти. Був відкритий Миколаївський комерційний порт для іноземних суден, митниця. З цього почався розквіт Миколаєва, як міста, порта і економічного центру півдня Росії. У 1862 р. були відкриті чоловіча класична гімназія, портова реміснича школа, жіночі приватні школи, пансіонати. У 1863 р. була відкрита жіноча гімназія, 19 народних шкіл грамотності та педагогічні курси, від яких бере початок наш Педагогічний інститут.
У 1865 р. була заснована перша газета „Миколаївський Вісник”. 1868 р. був ознаменований відкриттям банківських і комерційних установ. Був відкритий перший дитячий садок. Почався розвиток комерційного суднобудування і судноплавства.
До 1869 р. у Миколаєві було три театри, але постійної трупи акторів не було. Гaстролери розміщувались у двох готелях.
В зв’язку з відкриттям у Миколаєві морської торгівлі у місті були розташовані іноземні консульства: австрійське, бельгійське та італійське.
За успішну різноманітну діяльність Міська Дума присвоїла Фон – Глазенапу звання „Почесний громадянин міста Миколаєва” у 1865 році.

(1811 – 1892)
Богдан Олександрович Фон Глазенап
Архітектор і містобудівник. За його участю вирішувались питання забудови „погорілих місць” у містах Москва, Любих, Порохов, розроблялись проекти міст Псков, Нарва, Воронеж.
У 1782 – 1790 рр. І.Є.Старов створив велику перлину російської архітектури – Таврійський палац, у Петербурзі; палаци Москви. Він багато працював на Україні. У 1790 р. створив проекти забудови Катеринослава (Дніпропетровська) і Миколаєва.
У нас були збудовані за його проектами: Адміралтейський собор, будинок магістрату, Молдавський будинок. Тоді ж були спроектовані присадибні будинки для Потьомкіна та його племінниці графині Браницької, церква, фонтан, гранітна купальня у поселенні Богоявленськ.
Його роботи цікаві взаємозбагаченням і взаємопроникненням художніх традицій Півночі та Півдня. При безперечній класичній композиції автор вносив в них місцеві особливості. На згадку про Старова І.Є. як майстра нам залишилось унікальне класичне планування Миколаєва, що повністю збереглося у центральній частині нашого міста.
Але Старов був у Миколаєві рідко, більше він працював у Санкт – Петербурзі. У Миколаєві крім нього працювали такі архітектори: Карл Акройд (1787 – 1855 рр.), Князів Іван Іванович (1760 – 1823), Казаков Олександр Матвійович, Нєєлов Петро Васильович, Ванрезант Вікентій Антонович, Вектан Антуан Іванович, Вунш Федор Іванович, Паризо – де – ла – Валетт Кінстантин Петрович ((1870 – 1917 рр.)
Кожен з них вносив частинку своєї праці у будівництво нашого міста.


(1744 – 1808)
Старов Іван Єгорович
Обер – інтер – кригс – комісар флоту, бригадир, перший помічник князя Потьомкіна – Таврійського в справі створення Чорноморського флоту і міста Миколаєва.
На жаль, невідомі ні місце, ні дата його народження. Перші відомості про Фалєєва відносяться до часів російсько-турецької війни 1768 – 1774 рр., коли він став постачальником армії Потьомкіна. Одним із перших завдань Фалєєву була розчистка Дніпровських порогів, які перешкоджали судноплавству по цій великій річці. Побудований ним серед порогів канал існував ще в минулому столітті і мав назву Фалєєвського. Багато інших справ було зроблено М.Л. Фалєєвим, та головною справою його життя стали верф при гирлі Інгулу та наше місто. Коли стало зрозуміло, що на Херсонській верфі будувати і особливо переводити судна до Лиману дорого і складно, то Потьомкін дав завдання Фалєєву знайти нове місце для нової верфі. І Фалєєв знайшов його. Він вів велике листування з купцями, підрядчиками, архітекторами, чиновниками з питань будівництва, постановок, розміщення військ, організації, охорони міста та поштового зв’язку. Він також розвивав заморську торгівлю, його судна ходили далеко за Гібралтар та берегів Америки. Жив він у Миколаєві в невеличкому будиночку на розі вулиць Фалєєвської та Нікольської. Навесні 1790 р. Фалєєв за свої кошти збудував першу в Миколаєві церкву в ім’я св. Миколая Чудотворця. За розпорядженням Потьомкіна Фалєєв багато уваги приділяв озелененню Миколаєва, його упорядкуванню, віддаючи свої кошти на ці потреби. Після смерті Потьомкіна Фалєєв прожив всього один рік і помер у 1792 р. над його могилою був скромний пам’ятник зі словами: „... муж честі та добра...” у 1936 р., коли зруйнували Адміралтейський собор, була знищена і могила Фалєєва, а труну його перенесли на кладовище у склеп Аркасів.
Гарно сказав Ю.С.Крючков, автор багатьох книг з історії Миколаєва: «Не було б Фалєєва – не було б і Миколаєва».


(1730 – 1792)
Фалєєв Михайло Леонтійович
Герман Степанович Титов народився 11 вересня 1935 року на Алтаї, в сім’ї учителя середньої школи. Наш земляк А.М.Топоров, в свій час, працюючи вчителем, вчив батька і матір Германа Степановича.
У своїй автобіографічній повісті „Сімнадцять космічних зір” космонавт-2 з любов’ю і ніжністю відгукувався про Топорова, як про свого „духовного батька”. Герман Степанович писав, що він завдячує своїм вихованням і першими знаннями, які отримав в школі саме А.М.Топорову.
Технікою Герман почав захоплюватися ще в дитинстві, для нього не було нічого цікавішого, ніж автомобіль, кіноапаратура, шкільна електростанція.
Якось, ще в школі, після зустрічі з льотчиком, Герман поцікавився складностями цієї професії. Він взнав, що професія льотчика вимагає від людини певних якостей: акуратності, відповідальності в великому і малому, вміння швидко міркувати, приймати найбільш правильне рішення і швидко діяти.
В 1953 році Герман прийняв присягу в школі початкового навчання льотчиків, а в 1957 році закінчив військове авіаційне училище. Для проходження служби був направлений в Ленінградський військовий округ, звідки в 1960 році отримав направлення в загін космонавтів.
Тут зразу помітили його знання, фізичну підготовку і головне, наполегливість в досягненні мети.
Під час тренувань в наземних умовах Герман вніс декілька технічних пропозицій, з якими згодились вчені.
З Юрієм Гагаріним вони були друзями і в якійсь мірі суперниками в питанні, хто першим полетить в космос.
Після Ю.Гагаріна через чотири місяці в орбітальну подорож навколо планети вирушив Герман Степанович Титов на кораблі „Восток-2” – як відомо, політ пройшов успішно і дав відповіді на питання, які цікавили вчених і конструкторів.
З нашим містом Германа Степановича пов’язували не тільки питання по будівництву і спуску на воду наукового судна „Академік Корольов”, але і велика дружба з колишнім учителем, а потім письменником, А.М.Топоровим, який жив і працював в Миколаєві.
Останні роки Герман багато літав, випробовував різні типи літаків. В його льотній книжці записано, що біля 1000 разів він сідав в кабіни літаків, в тому числі понадзвукових.
Миколаївці гордяться тим, що серед „Почесних громадян” нашого міста – Герман Степанович Титов.


Народився
11 вересня 1935 року
Герман Степанович Титов
Анатолій Борисович Ганькевич народився і виріс в м. Миколаєві. Його батьки були робітниками, вони прищепили синові працьовитість, повагу до професії корабела. Він рано почав працювати і товариші радили йому: „Ти швидко пізнаєш корабельну справу. Учись тобі треба!”
Учитись Анатолію було нелегко. Багато доводилось займатися самоосвітою: читати, не тільки слухати лекції в інституті, але й самому докопуватись до глибин знань. Дослухатись до досвідчених корабелів, аналізувати, робити висновки.
Цілеспрямованості молодому інженеру було не позичати. Тому вже через декілька місяців після закінчення інституту він стає будівельником корабля на заводі ім. 61 комунара, а пізніше, коли почалась війна, в евакуації, очолює механічний цех підприємства.
Коли повернувся в рідне місто, то застав його в руїнах. Анатолій Борисович був серед тих, хто недосипав ночей, щоб швидше відбудувати місто, завод і знову почати будувати кораблі.
В 1950 році Анатолій Борисович стає директором заводу. 10 років його директорства – це період росту авторитету колективу заводу. Комунарівці задавали тон в змаганні з відбудови Миколаєва. Миколаївці говорили: «Якщо будинки будують робітники заводу 61 комунара, значить вони якісні, якщо допомагають селу, то конкретно, якщо готують молоді кадри, то ґрунтовно».
У моряків є приказка: „Великому кораблю - велике плавання”. Тому, коли виникло питання про призначення нового директора заводу - гіганту - Чорноморського суднобудівного запросили Анатолія Борисовича Ганькевича.
Тут він пропрацював десять нелегких років. Замовлення, які виконував завод були складними і відповідальними: це і китобаза „Радянська Україна”, і „Радянська Росія”, унікальне судно „Академік Сергій Корольов” і інші. Для їх будівництва були створені поточно-позиційні лінії зборки і багато нового в вітчизняному суднобудуванні для Військово - морського флоту. Серед авторів винаходів – А.Б.Ганькевич.
Чимало нових кораблів проводжав Анатолій Борисович в перше плавання, а в 1989 році чорноморці побудували траулер „Анатолій Ганькевич”.
Серед багатьох урядових нагород, Анатолію Борисовичу було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці, в 1977р. – лауреата Державної премії СРСР. Ось така цікава доля нашого „Почесного громадянина Миколаєва”.


(1912 – 1986)
Анатолій Борисович Ганькевич
Олексій Олександрович Губарєв народився 29 березня 1931 року в селі Гвардійці Куйбишевської області. Радісного дитинства у нього не було. Ще в 1936 році помер його батько, крім Олексія в сім’ї було ще дві сестри. Велика Вітчизняна війна застала їх сім’ю у Підмосков’ї.
Відступаючи під натиском Радянської Армії, фашисти спалили все навкруги, в тому числі і їх будинок. Сім’я повернулася в своє село в Куйбишевську область. В юності Олексій мріяв стати льотчиком. За два роки замість трьох в 1952 р. він з відзнакою закінчив Військово-морське авіаційне училище ім. С.А. Леваневського в м. Миколаєві. В 1961 р. Олексій закінчив Військово-повітряну академію командного і штурманського складу ПВС (тепер Військово- повітряна академія ім. Ю.О.Гагаріна). Після академії Олексій отримав призначення в авіацію Чорноморського флоту. В службових справах неодноразово відвідував Миколаїв. Потім він потрапив у „Зіркове містечко”, прошло всього два роки після закінчення академії і доля звела Олексія з Ю.Гагаріном. В своїй книзі „Зріднені орбітою” він пише: „Настав 1962 р., 20 березня – крутий поворот в долі”. Після медкомісії, в січні 1963 р. Олексій разом з „новобранцями - Володимиром Шаталовим, Анатолієм Филипченко, Георгієм Добровольським, Юрієм Артюхіним, Львом Дюміним і іншими став космонавтом – слухачем. Довелось наполегливо учитись, тренуватись, здавати екзамени 12 років перебування в загоні космонавтів до польоту, і весь цей час тренування і навчання, тренування і навчання, жодного разу Олексій не давав собі можливості розслабитись. І ось уже - Губарєв - досвідчений льотчик- винищувач, підполковник, який звик і командувати, і безпосередньо виконувати накази.
Перший політ командир корабля О.О.Губарєв виконував разом з Георгієм Михайловичем Гречко на борту наукової станції „Салют 4” і транспортного корабля „Союз 17”. Політ тривав 30 діб.
Другий політ в космос О.О.Губарєв здійснив 2-10 березня 1978 р. разом з громадянином Чехословакії, космонавтом-дослідником Володимиром Ремеком на космічному кораблі „Союз-28” і орбітальній станції „Салют-6”.
Це був перший в історії космонавтики політ міжнародного екіпажу.
За успішне здійснення космічного польоту і виконання ряду технологічних, медико-біологічних експерементів і досліджень Олексій Губарєв був нагороджений орденом Леніна і другою медаллю „Золота Зірка”.
В нашому корабельному краю Олексій Олександрович до і після космічних польотів вдосконалював свою льотну майстерність і удостоєний звання „Почесний громадянин м. Миколаєва”.


Народився
29 березня 1931 року
Олексій Олександрович Губарєв
Федір Васильович Хилько – з діда прадіда корабел. Його батько ще до революції працював на заводі „Наваль” (так тоді звався Чорноморський суднобудівельний завод).
Федір закінчив ремісниче училище і працював в головному механозбірному цеху, разом з батьком та мамою. Нелегкими були роки перших п’ятирічок, але трудовий ентузіазм був великим.
В червні 1941р. цех готував до пуску криголам „Анастас Микоян”. Він був побудований для обслуговування Північного морського шляху. Довелось в перші дні війни встановити на криголамі зенітки і кулемети. Всю команду робітників корабля включили в склад екіпажу і Федір став військовим моряком. Ходили в Одесу, Севастополь, Поті, перевозили озброєння, боєприпаси, людей. Коли була дана команда перегнати криголам з Чорного моря на північ, цей рейс був «Вогненим – криголам бомбили, атакували торпедні кабери, коли поряд вибухнув англійський катер, вогонь «пішов» на криголам. Команда врятувала свій корабель, але довелось його ремонтувати.
Війна для корабелів була не тільки фронтом, але і бойовою роботою в тилу.
В 60-і роки Федору Васильовичу було доручено вирішити проблему, яка виникла з монтажем імпортних двигунів на будівництві китобази „Радянська Україна”. Ця задача була вирішена без закордонних спеціалістів, зусиллями його досвіду та багатьох безсонних ночей. Друзі Ф.В.Хилька розповідають, що під час легендарного рейсу криголам „Анастас Микоян” зупинився для поповнення запасів вугілля в невеликому чилійському місті Лота. Федір Васильович виступив перед зібранням чилійських шахтарів та портовиків. Його виступ схвилював робітників, серед яких був юний гірняк Усидоро Карильйо – майбутній директор шахти, також він назвав свого першого сина на честь радянського моряка Федором. В подальшому Усидоро Карильйо був розстріляний палачами диктатора Піночета. А його син Федір, пройшовши крізь катування, тюрми і концтабори, працював техніком-залізничником в Германській демократичній республіці.
Так трапилось, що не було у Федора Васильовича Хилько ні синів, ні дочок, спадкоємців по крові, а ось послідовники є навіть за кордоном. Але більше всього їх є на рідному заводі, на якому він пропрацював з 1930 року по 1985 рік. До останніх днів свого життя Герой Соціалістичної Праці, кавалер багатьох орденів і медалів, Почесний громадянин м. Миколаєва - передавав свій досвід, знання, любов до професії корабела – молоді.


Федір Васильович Хилько
Марк Самійлович Лисянський народився в Одесі, але його дитинство, юність, школа-семирічка, фабрично-заводське училище, завод, перші прочитані книжки, перший написаний ним вірш, перші статті в міській газеті – все це Миколаїв. Поет любить наше місто і у цього почуття глибоке коріння.
У Марка немало віршів про рідне місто. В одному із них він пише:
« ... Во все края земли
От пирсов Николаева
Уходят корабли.
Во веки не забудется,
Что с этих стапелей
Сошел и не заблудится
Корабль судьбы моей»
Марк Самійлович завжди з теплотою згадує своїх шкільних учителів, знайомство з місцевими матеріалами, свою роботу в мідно-котельному цеху Чорноморського суднобудівного заводу, а також заняття заводського літературного гуртка «Шків», звідки він був направлений на навчання до Москви. Перша книга його називалась «Берег» після неї ще вийшло більше 25 книг. Восени 1941 року ним було написано вірш «Я по світі немало ходив», аркуш з цим віршем він залишив у редакції журналу «Новий світ». Пізніше композитор І.О.Дунаєвський розповідав автору віршів, що прочитавши ці вірші, відразу ж на журнальних сторінках накидав мелодію майбутньої пісні. А сама пісня наздогнала Марка Самійловича на фронтовій дорозі. Поет пройшов бойовий шлях до Берліну, був поранений. Саме в Германії в травні 1945р. він почув, як солдати співали його пісню: «Дорога моя столиця». Два рядки з неї: «І ворогу ніколи не домогтися, щоб схилилась твоя голова» висічені на барельєфі пам’ятника Слави захисників Москви на 23 кілометрі Ленінградського шосе, де на одному з рубежів був зупинений ворог. Багато віршів Марка Лисянського стали піснями: «Жив в землянках, в окопах, в тайзі, похований був двічі живим, знав розлуку, любив у тузі», «Велику землю, улюблену землю я в серці своєму бережу», «І щасливий лише той, в кому серце співає, з ким поряд коханий іде».
Значними у творчості поета стали його поеми «Думи про матір», «Петя Клипа», «Добрий шлях», «За горами, за лісами», і, звичайно книга «Назавжди».
Популярність поета в тому, що кожний його рядок пройшов крізь серце, - «тільки тронеш - заспіває струна», звірена з правдою, совістю, проникнута мудрістю. Поет не приховує своєї радості з приводу того, що став Почесним громадянином улюбленого міста. І миколаївці раді кожній його новій книзі.


(1913 – 1993)
Марк Самійлович Лисянський
Крючков Юрій Семенович народився в м.Миколаєві. В 1952 році закінчив Миколаївський кораблебудівний інститут і працював на заводі ім. Марти (тепер Чорноморський суднобудівний завод).
В 1956 році переїхав в Ленінград і поступив до аспірантури Центрального науково-дослідницького інституту і працював інженером-дослідником, начальником сектора.
З 1973 року викладає в Миколаївському кораблебудівельному інституті, з 1974р. – професор кафедри, з 1975р. завідуючий кафедрою динаміки і міцності суднових машин, з 1991р. – професор кафедри.
Він створив школу наукових працівників в сфері динаміки і міцності судових машин, заснував лабораторію з дослідження екологічно чистих суднових двигунів. Ним написано 10 книг з теорії і проектування парусних суден, з вибухостійких суднових машин. Він автор більш як 280 друкованих робіт, серед яких більше 100 пов’язані з історією і розвитком кораблебудування на півдні України. Юрій Семенович має 20 авторських свідоцтв на винаходи в галузі парусних суден. Багато років Юрій Семенович присвятив дослідженню історії м.Миколаєва, він автор численних книг і статей з історії Миколаєва, про пароплави, побудовані на наших заводах.
Ю.С.Крючков організатор і керівник історико-краєзнавчого товариства „Золота ладья” при обласному краєзнавчому музеї.
За видатні заслуги рішенням міської ради від 19.05.1998р. Юрій Семенович удостоєний звання „Почесний громадянин міста Миколаєва”


(1928 –2015)
Крючков Юрій Семенович
18 червня 1915р. в сім’ї робітника суднобудівного заводу, коваля Івана народився син, якого теж назвали Іваном. Його дитинство співпало з буремними подіями країни і нашого міста: революцією, громадянською війною. Після школи, коли прийшов час вибирати професію, він вирішив продовжувати сімейну традицію і став корабелом. Тому після закінчення семирічки пішов у школу фабрично-заводського учнівства. З наполегливим бажанням оволодівав юнак ази майбутньої професії.
В 1933 році його прийняли слюсарем-монтажником на Чорноморський суднобудівний завод. З неабиякою впертістю він продовжував поповнювати свої знання і вдосконалювати свої професійні навички. І вже через декілька років Іван став висококваліфікованим спеціалістом і одним з кращих робітників. З перших днів Великої Вітчизняної війни завод був переведений на воєнний стан, працювали цілодобово з невеликими перервами, а в червні 1941р. по Південному Бузі та Чорному морі з Миколаєва до Севастополя перегонили недобудовані кораблі. В будь-яку хвилину їх могла наздогнати ворожа авіація, тому від усіх учасників переходу вимагалась неабияка мужність.
Миколаївські кораблі, добудовані у Севастополі, відігравали важливу роль в героїчній обороні міста. З листопада 1941р. і до кінця війни Іван Іванович працював на заводі ім. С.Орджонікідзе в м.Поті, куди була евакуйована частина обладнання миколаївських суднобудівних заводів. Займалися ремонтом підводних човнів, кораблів, бойової техніки Чорноморського флоту. Після війни сім’я Чорнозуба повертається в рідний Миколаїв, і Іван Іванович працює в цеху №5 заводу 61 комунара головстаршиною трюмної групи. Він завжди був оточений молодими робітниками. Ділився з ними секретами майстерності, своїм досвідом.
Праця Івана Івановича високо відзначена урядовими нагородами, званням Героя Соціалістичної Праці.
Перебуваючи на заслуженному відпочинку, надавав велику допомогу в зборі матеріалу з історії для музею суднобудування свого заводу. Активно брав участь в охороні пам’ятників історії та культури.
В дні святкування 180-річчя м.Миколаєва Іван Іванович був удостоєний звання «Почесний громадянин міста Миколаєва» і, коли через 20 років в 1989 році його не стало, провести в останню путь прийшли десятки сотень людей, як свідчення того, що в долях багатьох своїх земляків він залишив добрий спогад


(1915 – 1989)
Іван Іванович Чорнозуб
Він народився в 1911р. на Херсонщині в багатодітній сім’ї селянина. З 8 років почав допомагати сім’ї, працював пастухом.
Коли підріс, поїхав до Миколаєва і влаштувався в артіль, де підковували коней. З 20-х років здійснилась його мрія - він став котельником, пізніше корабельним збиральником, а потім і бригадиром на заводі А.Марти (тепер Чорноморський суднобудівний завод). Він з великим бажанням і наполегливістю вивчав «секрети» суднового будування і став справжнім майстром. Багатьма бригадами довелось керувати Івану Спиридоновичу, починаючи з довоєнного часу і в період Великої Вітчизняної війни, тоді, коли був евакуйований в Сормово, на р.Волзі. Коли завод повернувся в Миколаїв, займався відбудовою його цехів і продовжував працювати бригадиром. Завдяки високій дисципліні, застосуванню нових пристосувань і технологічних прийомів його бригада в півтора, два рази перевиконувала норму.
В 1962р. завод започаткував будівництво суден поточно-позиційним методом і керівництво отримало застосування цього методу саме завдяки бригаді Івана Спиридоновича, бо цей задум міг здійснити лише талановитий виконавець. І бригада упоралась з цим завданням. Нововведення було цінним ще й тим, що з того часу будівництво суден відбувалось не на відкритому стапелі під дощем, снігом, а в цеху.
Відпала необхідність в спорудженні дорогого спускового пристрою - його замінив дах, помітно зменшилась вартість будівництва суден. Його бригаду заводчани називали зразковою кузнею кадрів і виробничою школою для молоді. Але потім доля послала Івану Спиридоновичу важкі випробування: він переніс інфаркт, а потім параліч. Але вистояв Іван Спиридонович, вижив, хоч декілька років нерухомо пролежав в лікарняній палаті. Навіть медики, які бачили всяких хворих, дивувались тому, як мужньо долав він важкий недуг. Не випадково його порівнювали з такими видатними представниками робітничого класу, як Іван Бабушкін, Петро Заломов, Іван Чігрін і інші.
Праця Івана Спиридоновича відмічена високими державними нагородами. А миколаївці удостоїли його званням «Почесний громадянин міста Миколаєва».


Народився в 1911 році
Іван Спиридонович Ус
Олексій Гаврилович Болдирєв народився в 1931р. в Воронезькій області. На його дитинство припали важкі воєнні роки Великої Вітчизняної війни і виснажлива післявоєнна праця на колгоспному полі. В 1952р. райвійськомат направляє групу юнаків на відбудову Миколаєва і його суднобудівельних заводів. Серед них і Олексій Болдирєв. Трудове хрещення він отримав в бригаді відомого на той час будівельника Афанасія Івановича Андреєва.
Незабаром Олексій став помічником досвідченого будівельника Миколи Скорлат і дуже швидко оволодів секретами кладки. Після закінчення шестимісячних курсів майстрів повернувся в свою бригаду. Коли прийшов час збільшувати кількість бригад Андреєва, одну із них і очолив О.Болдирєв. Перші успіхи його колективу випали на будівництві побутових приміщень мартенівського цеху Чорноморського суднобудівного заводу. Каменярі працювали „з колес”, все робили для того, щоб повністю уникнути простоїв. Невиконання плану або норми, низька якість робіт розглядались в бригаді як надзвичайний випадок і міри застосовувались суворі. Потім розпочалося будівництво на Привокзальній площі багатоквартирних житлових будинків із штучного каменю - ракушняка, що вимагало від каменярів неабиякого мистецтва. Об’єктом номер один стала Миколаївська ТЕЦ, яку необхідно було реконструювати, не зупиняючи її роботу. Потрібно було так організувати роботу, щоб цехи продовжували діяти. Після реконструкції Миколаївська ТЕЦ значно збільшила свою енергетичну потужність. Потім бригада будувала головний корпус лікарні в Лісках. А коли виникла загроза зриву своєчасного пуску Засільського цукрового заводу О.Г.Болдирєв йде в одну з відсталих бригад на будівництві. В тому, що цей завод був введений в експлуатацію вчасно була заслуга Болдирєва. В 1963р. Указом Президії Верховної Ради України О.Г.Болдирєву було присвоєно звання „Заслужений будівельник України”.
Нові матеріали, нове обладнання, нові технології в будівництві вимагали від бригадира нових глибоких знань. Семирічки явно не вистачало і бригадир сідає за підручники. Без відриву від виробництва в 1971р. він закінчує середню школу і вступає на заочне відділення будівельного технікуму і в 1974р. отримує диплом техніка-будівельника.
Бригада в 1977 році стає „Кращою бригадою міністерства промислового будівництва”. Багато об’єктів на трудовому рахунку Олексія Гавриловича Болдирєва. Серед них: будівлі Матвіївського заводу силікатних виробів, Миколаївського глиноземного заводу, нового аеропорту, готелю „Миколаїв”, спорткомплексу „Надія”, численні житлові будинки в Миколаєві, Вознесенську, Первомайську.
Рішенням міської Ради народних депутатів 4 жовтня 1989р. Олексію Гавриловичу Болдирєву було присвоєно звання „Почесний громадянин міста Миколаєва”.


Народився в 1931 році
Олексій Гаврилович Болдирєв
Малий Михайло Олександрович народився в 1931 році в сім’ї рибалки. Крізь його дитинство вогненним смерчем пройшла війна. Вчився в міському професійно-технічному училищі на верстатника. Важкими були перші післявоєнні роки, Миколаїв тільки піднімався з руїн, технічна база училища була дуже бідною, не вистачало верстатів, і практику юнаки часто проходили вночі.
В 1948р. кращому випускнику училища запропонували залишитись працювати в майстернях училища, але Михайло попросив направити його на Чорноморський суднобудівний завод. Його прийняли в головний механічний цех, який тільки-но відбудували, великий, обладнаний за останнім словом тогочасної техніки. Незабаром настав час йти на військову службу. На Північному флоті знадобилась спеціальність, яку отримав в училищі.
В плавмайстернях він займався ремонтом кораблів, військової техніки. Чотири роки служби не пройшли безслідно, вони були часом кування майстерності. Після демобілізації не було проблеми, куди йти працювати: знову повернувся на рідний завод.
За час роботи на заводі він працював на токарних верстатах різних поколінь і різних типів. З 1961 року почав працювати на великому верстаті, потім на валовій дільниці, продукція якої забезпечує не тільки суднобудування Миколаєва, але і всього півдня України.
З метою вивчення досвіду роботи на великих верстатах Михайло Олександрович побував на Балтійському заводі. Поступово налагодилась співпраця з бригадами Ленінградських корабелів. Результатом такої співпраці стала запозичена технологія високої точності під час верстатної обробки великих деталей.
Пізніше на базі бригади М.О.Малого була створена школа передового досвіду всієї галузі. Запозичити нове, познайомитися з передовими формами організації праці, до Малого приїздило чимало спеціалістів з різних заводів.
Через бригаду Михайла Олександровича пройшло багато молоді. Сьогодні його учні не тільки верстатники високої кваліфікації, але й бригадири, майстри, інженери. Праця М.О.Малого високо оцінена: він нагороджений 4 орденами, йому присвоєно звання Героя Соціалістичної праці, він заслужений машинобудівник України, лауреат премії Ради Міністрів СРСР.
У вересні 1989р., в дні святкування 200-річчя м.Миколаєва, М.О.Малий був удостоєний звання „Почесний громадянин міста Миколаєва”. Ось така він людина - скромний, добрий і надійний, один з тих, завдячуючи кому наше місто відоме в будь-якому порту світу.


Народився в 1931 році
Малий Михайло Олександрович
Феофан Михайлович Гущин - корінний миколайовець. Народився в 1909р. в Миколаєві, в сім’ї робітника. Його дитинство, юність припали на важкий період в історії України і Миколаєва: революція, громадянська війна, іноземна інтервенція, роки відбудови народного господарства.
В 1920р. одинадцятилітній підліток починає працювати учнем слюсаря на заводі „Наваль” (тепер ЧСЗ), а потім на заводі „Руссуд” (тепер завод 61 комунара).
Кращі якості робітника- професіонала Феофан Михайлович виявляв і в мирний час, і в роки Великої Вітчизняної війни. Як кваліфікованому спеціалісту, йому доручали найбільш складні та відповідальні завдання. Наприклад, в 1942р. біля міста Поті на підводному човні вийшов з ладу вібратор ехолота. Поставити човен в док не було можливості: фашисти постійно бомбардували порт, замінити вібратор на плаву і спробував Феофан Гущин. Він спустився в човен, дістався до вібратора, але замінити його не встиг, - почалось нове бомбардування. Вода швидко заповнювала приміщення, дихати ставало все важче. „Залишити все, врятувати життя”, - промайнула думка, але тоді човен не вийде на бойове завдання. І Гущин задихаючись, втрачаючи свідомість, по шию в воді, тримав в піднятих над головою руках, вібратор. А коли закінчився наліт і відступила вода, зробив те, чого не вдалося до нього зробити нікому.
Після війни Феофан Михайлович повернувся на рідний завод, став бригадиром. Його бригаді довіряли роботи з монтажу головних установок, ліній водогонів, рульових приладів. До вирішення всіх технічно складних питань бригадир підходив творчо і в результаті завжди домагався скорочення термінів монтажу обладнання швидкого застосування в практику нових зразків як вітчизняної так і зарубіжної техніки. На рахунку застосованих ним новинок: заспокоювачі качки, спуско-підйомне обладнання, головні силові пристрої і ряд інших механізмів. Він керував школою передового досвіду, знайомив корабелів зі своїми нововведеннями, навчаючи майстерності молодих слюсарів-монтажників. Праця і геройський подвиг Ф.М.Гущина заслужено відмічені урядовими нагородами, званням Героя Соціалістичної Праці.
Сорок п’ять років віддав Ф.М.Гущин суднобудівному заводу. Він брав участь в будівництві більше ста кораблів, а коли прийшов час вийти на пенсію, то продовжував за звичкою йти на завод в монтажний цех, разом з молодими робітниками виходив в море на випробовування і пуск кораблів. Ось такий він „Почесний громадянин міста Миколаєва”.


(1909-1975)
Феофан Михайлович Гущин
Растворов Олександр Фотійович – з Алтайського краю, в дитячі роки зазнав жорстоких репресій, коли в 1937р. батько був вивезений в невідомому напрямку, а їх багатодітна сім’я разом з іншими односельцями були вислані під нагляд міліції в непросушувані наримські болота. Багато людей гинуло від невлаштованості, голоду і відчаю. Їхню сім’ю врятувала мати, вона згуртувала свою велику сім’ю, створивши атмосферу любові, взаємодопомоги. Не дивлячись на епідемії, нелюдські умови з 15 Растворових вижили 14.
Там, в сибірській тайзі Сашко навчився бути сильним і сміливим, а в 15 років став годувальником і надією сім’ї.
Були нелегкими і студентські роки. В Новосибірському будівельному інституті, куди Олександр поступив учитися в роки Великої Вітчизняної війни, всі лабораторії гуртожитку були зайняті евакуйованими людьми з України, Білорусії, а студенти самі будували для себе скромне житло, і саме Олександр керував роботою студентів на приватному господарстві інституту, щоб хоч якось підтримати студентів та викладачів, які голодували. Це було не лише школою виживання, але i школою організаторської майстерності Олександра.
Отримавши диплом і направлення Міністерства на відбудову народного господарства України, Олександр був направлений до Миколаєва.
В ті післявоєнні роки молодому дипломованому будівельнику довірили посаду майстра, в якості робочої сили - 1000 чоловік полонених німців. Кожний день їх треба було завантажити роботою, та так, щоб ні в чому „не проколотись”, виконати завдання, не втративши гідності перед переможеною, обірваною, але далеко не нерозумною частиною цивілізованої нації. І йому вдалось забезпечити 40 бригад роботою, організувати виробництво, забезпечити необхідними матеріалами.
Пізніше, працюючи на різних посадах: начальником дільниці, розрядником тресту „Миколаївпромбуд”, головним інженером БМІ Олександр Фотійович ніколи не зраджував себе в стосунках з робітниками і майстрами – завжди стриманий, уважний, але готовий у вирішальний момент взяти на себе відповідальність. Таких прикладів було немало.
Під час будівництва унікальної будівлі, тепер міська адміністрація, що на площі Леніна, треба було покласти гранітне облицювання цоколю з точністю до міліметра, для цього необхідний був поточний грамотний розрахунок – і він це зробив.
О.Ф.Растворов керував будівництвом 300 об’єктів як житлових, так і промислових. Серед них телецентр, стадіон „Суднобудівельник”, обласний БК суднобудівників, онкологічний диспансер, кінотеатри „Піонер”, „Юність”, автовокзал, перші дев’ятиповерхівки, житлові будинки на Сухому Фонтані на ПТЗ, в районі дитячого містечка „Казка”, десятки шкіл і дитячих садочків. Але найбільше запам’яталось – проведення по дну Інгула дюкера водоводу в мікрорайон Соляни. Щоб виконати цю роботу потрібні були: катер, водолази, бульдозери, трактори і інша техніка. По дну річки було прорито 300 метрів траншеї глибиною 17 метрів, за одну добу вкладено зварені між собою труби, що було зроблено з надзвичайною точністю.
Тепер мешканці Соляних п’ють нормальну питну воду і вже не пам’ятають, що раніше вода там відповідала назві їхнього мікрорайону. В 2001 році гільдія будівельників м.Миколаєва, подала клопотання про присвоєння Ростворову О.Ф. звання „Почесний громадянин міста”, назвала його «Легендою будівництва» тих років.


Растворов Олександр Фотійович
Григорій Павлович Петльований почав свій шлях в медицині сільським лікарем. Пізніше, працював в Новоодеській лікарні, потім в Первомайську. В Миколаїв Григорій Павлович приїхав вже відомим хірургом, його знали пацієнти не тільки в нашій області, до нього звертались хворі і з інших областей України. Вже більше 20 років в миколаївській лікарні швидкої допомоги успішно діє спеціалізований центр, який організував і очолив Петльований. Завдяки його винаходам з видалення каменів з нирок і інших дуже важких операцій значно скоротився час операцій і вони стали майже безкровними. Скоротився час перебування хворих в лікарні, замість довгих місяців хворі вже могли виписуватись через 16 днів.
За методикою Григорія Павловича Петльованого були зроблені тисячі операцій в нашій області, а потім і в країні. Вона стала загальновизнаною і лягла в основу кандидатської дисертації, яку він блискуче захистив. Нехтуючи своїм відпочинком лікар сам розробляв креслення приладів необхідних для операцій, домовлявся з заводами і сам в нічну зміну ставав до станка, щоб зробити необхідні інструменти. Назустріч лікарю йшли інженери, адміністрація заводів. Так з’явилися принципово – нові інструменти. До речі, тепер з допомогою нової апаратури ставлять діагноз, проводиться профілактика захворювань.
Поряд з Григорієм Павловичем завжди знаходились однодумці, з якими він щедро ділився своїм досвідом і знаннями. Заслуги Г.П.Петльованого відмічені високими нагородами, він заслужений лікар України.
8 вересня 1989р. рішенням виконкому Петльований Г.П. удостоєний високого звання „Почесний громадянин міста Миколаєва”.


(1930 – 2013)
Григорій Павлович Петльований
Full transcript