Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
W Danii oficjalnie przyjęte są dwa hymny państwowe:
Królestwo Danii, będące
najmniejszym państwem
Skandynawii, położone jest w
północnej części Europy. Na jego
czele stoi królowa Małgorzata II oraz
premier Lars Løkke Rasmussen.
Powierzchnia: 43 093km2
Ludność: 5,3 miliona
Ilość wysp: 405
Stolica: Kopenhaga, ok. 1,1 mln mieszkańców Główne miasta: Aarhus, Odense, Aalborg. Waluta: 1 DKK = 0,56 PLN
Oficjalnym językiem Królestwa Danii jest język duński, który występuje w wielu regionalnych dialektach. Językami mniejszości narodowych są turecki oraz niemiecki. Na terytoriach zależnych Danii używane są też języki farerski i grenlandzki. Najpowszechniej używanymi językami są angielski i niemiecki
Od 1 stycznia 2007 w
Danii obowiązuje
podział administracyjny
na 5 regionów, które
zastąpiły podział na 13
województw. W ramach
reformy administracyjnej
zmniejszyła się także
liczba gmin z 270 do 98.
hymn królewski Kong Kristian (Król Kristian),
hymn narodowy Der er et yndigt land (Jest taki piękny kraj).
Według danych z 2005 roku, 83% Duńczyków jest wyznania luterańskiego. Reszta to głównie wyznawcy innych chrześcijańskich religii. Ponadto 4% populacji kraju stanowią muzułmanie. Jest około 150 rozmaitych wspólnot religijnych o różnej wielkości. W Danii istnieje około 100 oficjalnie zatwierdzonych wspólnot religijnych, w tym islam, buddyzm i hinduizm, oznacza to, że duchowni tych wspólnot są uprawnieni do udzielania ślubów.
Znaczna część kraju (około 70%)
położona jest na półwyspie
Jutlandzkim, natomiast reszta
znajduje się na 443 wyspach, z czego
tylko 76 jest zaludnionych.
Zamek Kronborg znalazł się na liście UNESCO jako wybitny przykład zamku renesansowego, a także ze względu na rolę, jaką odegrał w historii regionu w XVI i XVII, a w końcu XVII w., zgodnie z założeniami ówczesnej architektury wojskowej, umocniono jego system obronny. Zamek nigdy nie był przebudowywany. W świecie znany jest jako zamek Elsinor, miejsce akcji Hamleta, najsłynniejszego dramatu Szekspira.
Mówiąc o kuchni duńskiej nie sposób nie wspomnieć o serach. Duńczycy zajadają się serami żółtymi, topionymi i pleśniowymi. Aromat niektórych z nich mógłby zwalić przeciętnego Polaka z nóg, ale warto ich spróbować - są wyśmienite.
Bazuje ona na różnego rodzaju mięsach, rybach, ziemniakach, sosach, warzywach gotowanych i konserwowanych w zalewie octowej. Duńczycy jedzą więc podobnie do Polaków, ich obiad składa się najczęściej z mięsa, ziemniaków i warzyw, a różni się od polskiego obiadu godzina podania. W Danii głównym posiłkiem odpowiadającym polskiemu obiadowi jest kolacja, podawana około godziny 18-19. Sztandarową potrawą duńską jest schab pieczony.
Kurhany, kamienie runiczne i kościół w Jelling 1994
Katedra w Roskilde 1995
Zamek Kronborg 2000
Fiord lodowy Ilulissat na zachodnim wybrzeżu Grenlandii 2004
Kurhany stanowią wyjątkowy przykład nordyckiej kultury pogańskiej, zaś drugi z kamieni, wraz z kościołem, świadczą o przechodzeniu w połowie X w., ludu duńskiego na chrześcijaństwo.
Najważniejszym pomnikiem kultury narodowej obok Jelling jest katedra w Roskilde. Katedra w Roskilde została wzniesiona w XII i XIII w. i była pierwszą ceglaną katedrą gotycką w Skandynawii. Zapoczątkowała ona rozprzestrzenianie się tego stylu w całej Europie Północnej. Od XV w. katedra stanowi mauzoleum duńskiej rodziny królewskiej.
Fiord, nazwany od położonego w pobliżu miasta Ilulissat leży 250 km za kołem podbiegunowym północnym na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Rozciąga się na długości ok.40 km, a jego szerokość sięga 7 km. Badany przez ponad 250 lat, pomógł w zrozumieniu zmian klimatu i procesów glacjologicznych.
Otóż, nie wszyscy wiedzą że Lego powstało w Danii. Przedsiębiorstwo zabawkarskie zostało założone przez Olego Kirka Christiansena w 1932 roku 12 października w Billund w Danii. Na początku zajmowało się produkcją drewnianych zabawek.
Legoland w Billund: Kraina zabawy Ten park rozrywki powstał w 1968 r. Jest to miejsce niezwykłe. Nie tylko dlatego, że wiąże się z historią "od pucybuta do milionera". Położony wśród pól, nasycony klimatem duńskiej prowincji – już sam dojazd tutaj wprawia w dobry nastrój. A gigantyczne klocki LEGO, umieszczone na poboczu drogi, dodatkowo oznajmiają, że zbliżamy się do krainy zabawy.
11 Duńskie kobiety mają najniższy poziom otyłości w UE.
12 Duńczycy uwielbiają ciasteczka. Można je kupić w większości sklepów.
13 Leczenie jest całkowicie darmowe, a odszkodowania wypłaca rząd.
14 Mają dziwne poczucie humoru. W żartach często się obrażają.
15 Duńskie dzieci są bardzo spokojne, rzadko kiedy płaczą lub krzyczą.
16 W Danii są bardzo wysokie podatki (przeciętnie pracownikowi zabiera się 43 %).
17 Duńskie kobiety wolą ubierać się w wygodne ubrania, niż w eleganckie.
18 W każdym transporcie publicznym jest darmowy dostęp do wi-fi.
19 Posiadanie samochodu jest czymś bardzo luksusowym.
20 Duńczycy uwielbiają wyścigi rowerowe, jest to również najbardziej popularny środek transportu.
1. Dania odłączyła się od Królestwa Islandii w 1918 roku.
2. Gęstość zaludnienia wynosi 130 osób/km2.
3. Kraj ten jest 7,3 razy mniejszy od Polski.
4. Główna religią jest luteranizm.
5. Najwyższym szczytem jest Mollehoj 170 m n.p.m.
6. Najdłuższą rzeką jest Gudena, 158 km.
7. Pełna nazwa kraju – Królestwo Danii.
8. Ustrój polityczny – monarchia konstytucyjna.
9. Motto kraju – „Boża pomoc, miłość Narodu, siła Danii”.
10.Kraj ten zamieszkuje około 25 000 Polaków
Dania (jako pierwszy kraj na świecie) została odwzorowana w Minecrafcie w skali 1:1. Cała mapa waży 1 terabajt ponieważ posiada aż 3 miliardy klocków !
Ogród Tivoli jest to położony w centrum Kopenhagi park rozrywki i ogród. Otwarty 15 sierpnia 1843, jest drugim pod względem wieku parkiem rozrywki świata, po Dyrehavsbakken, znajdującym się w pobliskim Klampenborg.
Obecnie Tivoli jest najczęściej odwiedzanym parkiem rozrywki w Skandynawii, oraz trzecim najczęściej odwiedzanym w Europie.
W Danii nie przyjęte jest dawanie napiwków. Co prawda w restauracjach przy płaceniu kartą mogą nas zapytać ile doliczyć do rachunku, ale jeśli odmówimy, to nikt się nie obrazi. Jeśli już daje się napiwek, to najwyżej 10% wartości rachunku. Większa suma zostanie odebrana jako chwalenie się pieniędzmi.
Międzynarodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostało otwarte w 1958 roku. Od tego czasu bliskie stosunki z międzynarodowym światem kultury i sztuki są jednym z największych atutów Louisiana i jednym z głównych powodów, dla których możliwe jest organizowanie ważnych wystaw cieszących się międzynarodowym zainteresowaniem.
Jest to kanał stworzony za rządów Chrystiana V w 1673 r., nazywany Nyhavn (Nowy Port). Kiedy go stworzono był rzeczywiście nowy, choć obecnie często nazywa się go "starą miejską przystanią". Na początku Nyhavn, tuż za Kongens Nytorv, uwagę przyciąga ogromna kotwica okrętowa - monument ku czci marynarzy duńskich, którzy zginęli w okresie II wojny światowej.
Częstym widokiem pod kawiarniami w Danii są stojące wózki dziecięce z pasażerem. Dzięki temu rodzice mogą spokojnie wypić kawę, a dzieciaki grzecznie śpią i nie przeszkadzają. Tradycja zostawiania dzieci przed kawiarniami i sklepami sięga korzeniami do czasów epidemii dżumy, kiedy to próbowano ratować dzieci przed zarażeniem poprzez kładzenie ich spać na świeżym powietrzu.
Den Blå Planet jest publicznym akwarium w Danii. Orginalne akwarium było w Charlottenlund, ale zostało zamknięte w roku 2012 i większość kolekcji zwierząt przeniesiono do jeszcze większego akwarium zwanego Den Blå Planet.
Mała Syrenka – posąg przedstawiający postać z baśni Mała Syrena autorstwa Hansa Christiana Andersena (będącą pół-kobietą, pół-rybą) i znajdujący się w porcie w Kopenhadze. Pomnik ma 1,25 m wysokości i waży około 175 kg. Mała syrenka padła ofiarą wandalizmu 12 razy od roku 1961 do 2007.
Jest najwyższym z czynnych kościołów Kopenhagi. Najbardziej charakterystycznym elementem architektury kościoła jest spiralnie skręcona, mierząca 90 m wieża, widoczna z daleka.