Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
До списку найважливіших робіт останніх 10 років знову увійшли генетичні дослідження.
Наші знання про Всесвіт в XXI столітті також розширилися. Людина отримала нові уявлення про складові світу матерії, темної матерії і темної енергії. Може бути, що у найближчі 10 років або навіть менше вчені нарешті "побачать" і самі частинки темної матерії.
Крім того, за ці 10 років палеобіологи виявили "живі" біомолекули - ДНК і колаген - в частинках древніх рослин, останках людей і тварин. Так генетика підключилася до досліджень в галузі археології, палеонтології та еволюції.
Великі успіхів досягла астрономія. Вдалося з'ясувати, що Марс колись був досить багатий водою, щоб на ньому виникло життя.
На рубежі ХХ-ХХІ ст. розпочинається четвертий етап НТР, пов’язаний із комп’ютеризацією та використанням Інтернету в усіх сферах життя суспільства.
У галузі математичних наук у післявоєнні роки успішно вирішувалися теоретичні проблеми, а також завдання програмного управління новими засобами розрахунків і автоматизації. Відкриття у галузі хімії привели до її спеціалізованого поділу і виникнення нових напрямів. Як наука про матерію, її перетворення і використання, хімія стала повсюдною, проникла за межі фізики, біології. Утворилися її нові галузі - фізична хімія, електрохімія, фотохімія, радіохімія, хімія високих енергій. На сьогодні хіміки відкрили близько трьох мільйонів органічних сполук і понад п'ятдесят тисяч неорганічних.
Відкриття в галузі ядерної фізики і фізики плазми привели до створення нових напрямків - атомної і плазмової технологій. Увагу фізиків-ядерників було прикуто і до елементарних частинок, які потрапляють на Землю у вигляді космічного випромінювання. Великих успіхів досягли фізики-оптики. Оптичні прилади дають змогу оглядати й фотографувати з космосу не тільки важкодоступні місця Землі, а й поверхні інших планет Сонячної системи.
На зміну індустріальній стадії розвитку суспільства, на якій західні держави та Японія перебували наприкінці XIX ст., в останній третині XX ст. прийшла постіндустріальна. Якщо для індустріального суспільства характерним є
_- домінування великого машинного виробництва, наявність маси найманих робітників, які працюють на промислових підприємствах,
- боротьба за джерела сировини, енергії, ринки збуту товарів,
то постіндустріальне суспільство характеризує
-науково-технічна революція,
- переважання сфери послуг над сферою виробництва; - створення й використання новітніх технологій, які значно підвищують продуктивність праці, змінюють характер виробництва;
- переміщення центру знань, що справляють вирішальний вплив на політику, до університетів; -
- зміни в соціальній структурі суспільства.
На початку 1980-х років настав третій етап НТР. Автоматизація та роботизація виробництва досягли такого рівня, що робітник дедалі більше відходив від процесу виготовлення продукції та здійснював лише регулювання й контроль над виробничим процесом.
Значного прогресу досягнуто в галузі медицини. У 1950 р. вперше в хірургічній практиці здійснено пересадку нирки. Хірург К. Вернард вперше в 1967 р. здійснив пересадку людського серця. Альтернативою пересадки є застосування апаратів, які замінюють органи або стимулюють їхню роботу. У другій половині XX ст. майже вдалося покінчити з інфекційними хворобами, від яких раніше масово гинули люди: чумою, холерою, віспою. До 1978 р. повністю знищено на Землі збудника такої масової хвороби, як віспа. З 1979 р. припинено щеплення населення проти цієї хвороби в усіх країнах світу. Незважаючи на успіхи медицини, окремі хвороби і досі залишаються невиліковними. У 1982 р. зареєстровано перший випадок невідомого раніше захворювання - синдрому набутого імунного дефіциту (СНІДу), який через невиліковність і швидке поширення назвали "чумою XX ст,"
Було складено топ-5 наукових досягнень, які з високою часткою ймовірності можна очікувати в нинішньому році - в діапазоні від медицини і до космосу.
1. Штучний інтелект в боротьбі з хворобами Альцгеймера і Паркінсона.
2. Пошук інших планет і форм життя.
3. Пересадка голови.
4. Експедиція на астероїд.
5. Персоналізована медицина.
Світ стоїть на порозі нового нечуваного технологічного перевороту. Народжується нова цивілізація, в якій комунікаційний зв'язок створить всі необхідні умови для повного життєзабезпечення людей. Людству належить зробити фантастичний ривок в технологіях і науковому прогресі. За двадцять п'ять років світ буде відрізнятися радикально, набагато істотніше, ніж той, який був 25 років тому, відрізняється від сучасної нам реальності. Це може зараз здатися дивним, але науковий прогрес ще більше прискориться. Штучний інтелект не з'явиться, незважаючи на прогнози і зростання потужностей комп'ютерів. Будуть лише імітації розумової діяльності. Але буде принципово вирішена можливість підключення до людського мозку електронних пристроїв, щоправда, на рівні прототипів.
Вражаючими темпами розвиваються пошуки екзопланет - планет за межами Сонячної системи. Якщо в 2000 році відомо було всього 26 таких небесних тіл, то на сьогодні вже 802. Генетики досягли значного успіху в розшифровці
Вчені знайшли частку неандертальця в кожній людині генома неандертальця.
Прийнято вважати, що 20 століття — це період численних науково-технічних відкриттів. Саме ці роки багаті знаменитим відкриттями, завдяки яким сучасний світ так зручний та здатний розвиватися далі. Дуже важко виділити найбільш видатні винаходи цього століття. Прогрес торкнувся практично всіх сфер нашого життя, але деякі об'єкти, створені людьми, заслуговують особливої уваги.
Яскравим прикладом визначних наукових досягнень у другій половині XX ст. є успіхи в дослідженні космосу. Запуск у СРСР 4 жовтня 1957 р. штучного супутника Землі започаткував освоєння людиною космічного простору. Перший американськийсупутник було запущено на орбіту 1 лютого 1958 року. 12 квітня1961 р. на радянському космічному кораблі "Восток" Ю. Гагарін вперше здійснив орбітальний політ навколо Землі. Американський астронавт А. Шепард 5 травня того ж таки року провів значно простіший політ. У березні 1965 р. космонавт О. Леонов уперше вийшов у відкритий космос.