Conform legendelor, ţinutul Olympia fusese cucerit de dorieni, conduşi de către eroul Heracles sau Hercule. Ei au trasat limitele incintei sacre numită „Altis", denumire provenită din cuvântul omonim, care înseamnă „crâng” sau „dumbravă”. În urma săpăturilor arheologice, s-a dovedit că incinta avea o formă trapezoidală, cu dimensiuni de aproximativ 200 m lungime şi 175 m lăţime. Pe această platformă, amenajată în terase, s-au construit în decursul timpurilor multe edificii sacre.
STATUIA LUI ZEUS DIN OLYMPIA
Din măreaţa statuie ridicată lui Zeus la Olimpia nu a rămas decât soclul. Aspectul ei ar fi rămas necunoscut, dacă Pausanias, istoric şi geograf grec, nu ne-ar fi lăsat bogata şi amănunţita sa descriere. Autorul acestei opere, Phidias, era atenian, prieten şi sfătuitor al lui Pericle. Era deja cunoscut, după ce realizase cu puţin timp înainte statuia reprezentând pe Athena Parthenos din templul Parthenon de pe colina Acropolis din Atena. În mod asemănător, statuia lui Zeus a fost executată în tehnica chryselephantină, adică din lemn îmbrăcat în foi de aur şi cu plăci de fildeş. După cum spune Pausanias, sculptorul a lucrat la opera sa într-o clădire care se afla la vest de Altis şi care era cunoscută şi şase secole mai târziu sub numele de „atelierul lui Phidias".
Din măreața statuie ridicată lui Zeus la Olympia nu a rămas decât soclul. Aspectul ei ar fi rămas necunoscut, dacă Pausanias nu ne-ar fi lăsat bogata și amănunțita sa descriere.
După cum spune Pausanias, sculptorul a lucrat la opera sa într-o clădire care se afla la vest de Altis .
După ce statuia a fost complet gata în atelier, ea a fost demontată și transportată piesă cu piesă în templu, unde a fost remontată pe soclul de marmoră dinainte pregătit.
Clasa a 5-a C
Proiect la desen
DESPRE ZEUS :
Zeus este copilul lui Cronos si Rhea.
In conformitate cu Iliada, el este tatăl Afroditei de Dione.
În Imnurile lui Homer el este mentionat ca sef al zeilor.
Statuia lui Zeus este una dintre cele sapte minuni ale lumii antice.
Inaltimea acestei statui este de 13m.
A fost construita de catre sculptorul Phidias în anul435 î.Hr. în orasul Olympia din Grecia.
A fost ascunsa inntr-un templu.
DESPRE OMYMPIA :
Localitatea Olympia era situată în partea de vest a Peloponezului, la aproximativ 10 km de țărmul mării Ionice, la confluența fluviului Alfeu. Așezată pe partea dreaptă a fluviului, la poalele muntelui Cronion, într-un peisaj mereu verde, Olympia nu a fost niciodată un oraș propriu-zis, ci un vast sanctuar, unde temple, altare și clădiri publice, consacrate diferitelor zeități, se aflau reunite sub conducerea spirituală atribuită lui Zeus.
La origine, Olympia era un centru pur religios, de importanță locală.