Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

Bezpieczna +

realizacja projektu Bezpieczna + w IV LO w Płocku
by

Urszula D-B.

on 19 December 2017

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of Bezpieczna +

Bezpieczna +
w Krzywoustym
2017

" Nie tylko fair play" - a aktywności człowieka w duchu sprawiedliwości.
Zaprzyjaźnij
się z kulturą
Wstyd i bezwstyd
w relacjach międzyludzkich –
czy osadzeni wstydzą się swojej przeszłości”
" Nie tylko
fair play"
- o aktywności
człowieka
w duchu sprawiedliwości
Plan na maturę
W ramach projektu „Bezpieczna plus” wybraliśmy
się do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego
w Płocku. Mieliśmy okazję spotkania
z Panem Leszkiem Skierskim Rzecznikiem Teatru Płockiego. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy zobaczyć teatr od środka. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy
na temat samego teatru jak i tego, jak wygląda
praca w nim. Zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Odbyliśmy bardzo ciekawą rozmowę na temat: czym różni się odbiór sztuki
w teatrze na żywo, a czym oglądanie na ekranie komputera? Podczas naszej rozmowy zwróciliśmy uwagę na to jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa Internet.
Jest on dużą pomocą i ułatwieniem, ale również wpływa
na nas negatywnie. Doszliśmy do wniosku, że zanikanie kultury jest spowodowane tym, iż łatwiej nam jest coś obejrzeć w sieci, nie wychodząc z domu.
Jednak odbioru sztuki przed ekranem komputera nie możemy porównać z tym którego doświadczamy na żywo.

Uczniowie pod opieką p.Magdy Brzezińskiej grupie skoncentrowali się na temacie " Nie tylko fair play"- o aktywności człowieka w duchu sprawiedliwości. W ramach spotkań grupy omawiane były aspekty zasad fair play, które powinno się stosować zarówno w sporcie jak i w życiu codziennym. Uczniowie w tym celu spotkali się z posłem na Sejm Piotrem Zgorzelskim, który opowiadał uczniom m.in. o zasadach fair play w polityce. Efektem naszego spotkania jest wywiad z posłem opublikowany na łamach szkolnej gazetki Gaduła.
Grupa pod opieką p.Anny Szymańskiej miała sporo pomysłów jak zrealizować różne zadania, ale najciekawszym wydało się spotkanie z przedsiębiorcą, ponieważ za rok kończymy szkołę i musimy dokonać wyboru: nauka czy praca. Oczywiście mamy zamiar iść na studia i spełniać nasze marzenia, ale dobrze jest też znać oczekiwania jakie stawiają wobec nas pracodawcy. Spotykaliśmy się kilka razy. Najpierw przygotowaliśmy się na rozmowę z Panią Emilią Wiśniewską, która prowadzi sieć restauracji na terenie PKN Orlen. Zastanawialiśmy się jakie zadać jej pytania. Zależało nam na tym, aby dała nam cenne wskazówki jak skutecznie przejść rozmowę kwalifikacyjną i otrzymać wymarzoną pracę. Spotkanie było bardzo przyjemne, otrzymaliśmy praktyczne informacje, które nam się później przydadzą w poszukiwaniu pracy. Pani Emilia również pokazała nam główną restaurację Orlenu, opowiedziała o zadaniach pracowników na poszczególnych stanowiskach, a na koniec poczęstowała nas pizzą. W ramach projektu przygotowaliśmy plakat, na którym umieściliśmy nasze cenne informacje dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej,
i umieściliśmy ją na tablicy w naszej szkole, aby wielu uczniów mogło również skorzystać.
W ramach projektu
„Bezpieczna +” grupa pod opieką
p. Agaty Zarębowskiej
realizowała temat: „Fair play – o działalności człowieka w myśl sprawiedliwości”.
Uczniowie mieli okazję spotkać się ze sławnym sportowcem, a obecnie prezesem klubu – Adamem Wiśniewskim. Podczas spotkania padło wiele ciekawych pytań dotyczących wagi zasady „czystej gry” w życiu zawodowym, a także prywatnym każdego sportowca. Po spotkaniu młodzież mogła sama ocenić ”fair play” zawodników, oglądając mecz piłki ręcznej, po którym udali się na konferencję prasową.
Spotkanie natknęło młodzież do opracowania kodeksu zasad czystej gry w szkole.

Młodzież biorąca udział w Projekcie Bezpieczna+ uczestniczyła w wycieczce kulturalno-edukacyjnej do Warszawy w dniu 1 grudnia 2017 r.

Wyjazd rozpoczął się zwiedzaniem Cmentarza na Powązkach. Młodzież zapaliła znicze zasłużonym dla Ojczyzny twórcom i bohaterom narodowym. Następnie udaliśmy się do Muzeum Narodowego na lekcję pt: ”Muzealne Przeboje”. W trakcie spotkania uczniowie poznali najwybitniejsze dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum. Trasa zwiedzania obejmowała wybrane obiekty z Galerii Sztuki XIX wieku, Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego oraz Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego. Do najsłynniejszych dzieł dawnego malarstwa europejskiego należy tondo Sandra Botticellego, zaś wśród wielu arcydzieł sztuki XIX wieku znajduje się m.in. Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki.

Kolejnym punktem programu była TVP. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży ze specyfiką pracy dziennikarza telewizyjnego funkcjonowaniem mediów publicznych oraz infrastrukturą dużego ośrodka medialnego. Uczniowie zwiedzili studia telewizyjne TVP przy
ul. Woronicza, w których nagrywane są różne programy rozrywkowe, np. „Domisie”, czy „Pytanie na śniadanie” oraz zapoznali się z kulisami pracy nad najciekawszymi programami telewizyjnymi. Ponadto młodzież miała możliwość zobaczenia najstarszych kamer telewizyjnych, pierwszych scenografii, czy legendarnych postaci z bajek i programów dla dzieci (Kulfon, Jacek i Agatka itp.), a także przeróżnych kostiumów aktorskich.

Największą niespodzianką dla uczniów była możliwość obserwowania nagrywanego na żywo programu redakcji TVP Sport podczas losowania drużyn do Mistrzostw Świata w Rosji.
Urszula D-B.
Zespół projektowy kl. I A/B w składzie:
Adam Czerwiński, Aleksandra Kowalska, Karolina Gąsiorowska, Angelika Skowrońska, Nina Rylska, Karolina Zalewska pracował pod kierunkiem Urszuli Ambroziak-Bereszczyńskiej. Postawił sobie za zadanie zaprzyjaźnienie się z lokalnymi instytucjami kultury, takimi jak: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego i Muzeum Mazowieckie w Płocku i zorganizowanie spotkań literacko-kulturalnych. Wynikiem nawiązanych przez grupę projektową kontaktów były następujące działania:
zorganizowanie dla klasy I A/B nieodpłatnego wyjścia do teatru na "Wroga ludu" Henryka Ibsena w reżyserii Andrzeja Waldena. Po spektaklu odbyło się spotkanie
z aktorami. Grupa projektowa wybrała się również wspólnie z najbliższymi (rodzice, przyjaciele) na sztukę "Magik" Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Mateusza Olszewskiego. Z uwagi na współpracę
z teatrem grupa projektowa otrzymała na spektakl bilety w cenie promocyjnej.
zorganizowanie w Muzeum Mazowieckim dla trzech wybranych klas IV LO - I A/B, II D, III B/D spotkania
z poetą Wojciechem Łęckim, autorem kilkunastu tomików wierszy, powieści i kilku sztuki teatralnych, nagrodzonym w 2017 roku wydaniem tomu "Poezje wybrane" w 50 serii "Biblioteka Poetów". W spotkaniu obok młodzieży i koordynatorki Urszuli Ambroziak-Bereszczyńskiej udział wzięli opiekunowie:
Małgorzata Ogonowska i Rafał Zubek.
Uczestnicy projektu wraz z kasą I A/B wzięli również
udział w spotkaniu z posłem Markiem Jakubiakiem - przedsiębiorcą, właścicielem firmy Ciechan oraz Rafałem Ziemkiewiczem - dziennikarzem
i pisarzem, autorem książek takich jak: Polactwo, Takie piękne samobójstwo, Złowrogi cień marszałka zorganizowanym w Muzeum Mazowieckim przez Fundację Edukacji i Rozwoju Społecznego FERS w ramach projektu Młodzieżowa Akademia Przedsiębiorczości.

Członkowie grupy projektowej ukierunkowali się na działania prospołeczne,
w wyniku których nawiązali kontakty w środowisku lokalnym i poznali ludzi znanych nie tylko w Płocku, ale także w Polsce.

Nasza grupa za cel spotkań postawiła sobie odnalezienie kultury w zasobach Internetu. Każdy z nas odpowiedzialny był za poszukiwanie legalnych i bezpłatnych źródeł innej dziedziny kultury: wirtualny spacer po muzeach, miastach, dostęp do filmów, spektakli teatralnych, książek w formacie mp3, muzyki oraz filmów psychoedukacyjnych. Oprócz wirtualnej kultury mieliśmy też spotkanie z kulturą w Teatrze Płockim. Dzięki Panu Leszkowi Skierskiemu zwiedziliśmy zakamarki teatru i porozmawialiśmy o wielkiej sztuce; zastanawialiśmy się też nad wyższością kultury „na żywo” nad tą zza szklanego ekranu. Aby mieć porównanie i kolejny argument w naszych rozważaniach udaliśmy się do kina na film „Listy do M.3”.
Niesieni świąteczną atmosferą, w naszej szkolnej kuźni umiejętności przygotowaliśmy gazetkę, zachęcającą do korzystania z legalnych źródeł kultury, która jest zwieńczeniem naszych działań projektowych. Członkami grupy projektowej, którą opiekowała się P.Urszula Domosławska – Bieńkowska, są uczniowie klasy III C: Radosław Jóźwiak, Katarzyna Krupińska , Alicja Łuczak, Dorota Olszewska, Magdalena Popiołek, Dorota Sobiecka, Magdalena Sójka.
Full transcript