Loading presentation...

Present Remotely

Send the link below via email or IM

Copy

Present to your audience

Start remote presentation

  • Invited audience members will follow you as you navigate and present
  • People invited to a presentation do not need a Prezi account
  • This link expires 10 minutes after you close the presentation
  • A maximum of 30 users can follow your presentation
  • Learn more about this feature in our knowledge base article

Do you really want to delete this prezi?

Neither you, nor the coeditors you shared it with will be able to recover it again.

DeleteCancel

TEMEL TIRMANIS BILGISI

No description
by

ömer özden keskin

on 19 September 2012

Comments (0)

Please log in to add your comment.

Report abuse

Transcript of TEMEL TIRMANIS BILGISI

TEMEL TIRMANIŞ BİLGİSİ İPLER
DAĞCILAR TARAFINDAN; TIRMANMAK ,İNMEK ,YATAY GEÇİŞ YAPMAK; EMNİYETİ  SAĞLAMAK VE ARAMA KURTARMADA SEDYE YAPMAK İÇİN KULLANILAN MALZEMEDİR.  DİNAMİK İPLER Tırmanış sırasında dağcıların birbirlerine bağlandıkları, düşme esnasında asıl güvenlipği sağlayan ve düşme şokunu en az hissettirmeyi amaçlayarak üretilmiş özel iplerdir.
Genel kullanım için geçerli olan standard %6-%7 oranında esneyebilen iplerdir.
Kullanım alanına ve görevine göre 8-11 mm çapında yaklaşık 50-60 m uzunluğundadırlar.
Kullanımlarına göre tam ipler, yarım ipler ve ikiz ipler olarak ayrılırlar. Dağcılıkta kullanılan ipler ana ipler ve yardımcı ipler olmak üzere ikiye ayrılır.
İp Çeşitleri:
- Ana İpler
* Dinamik İpler
-Tam İp
-Yarım İp
-İkiz İp
* Statik İpler
-Yardımcı İpler
Perlon TAM İPLER Tam ipler tek başlarına lider düşüşü kaldırabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Bunlarda kalınlıklarına göre sınıflandırılırlar. Tam İpler:
Kalın Tam İpler
Standard Tam İpler
İnce Tek İpler YARIM İPLER Yarım ipler, dolambaçlı uzun duvar rotaları için idealdir. İkiz ipler Bu ipler yarım iplerden daha incedirler, Ancak tek başlarına lider düşüşü kaldıramazlar. O açıdan tırmanış sırasında her zaman iki ip birlikte kullanılmalıdır STATİK İPLER Esneme özelliği olmayan(ya da kısıtlı olan) dayanıklı kalın iplerdir. Genellikle beyaz renklidirler. Tırmanış için kullanılmaz. İniş, kurtarma, ipte yapay tırmanma durumlarında tercih edilir. 200 m'ye kadar makaralar halinde bulunabi •İPLER VE TOPLAMA
•DÜĞÜMLER
•TEMEL MALZEMELER YARDIMCI İPLER PERLON BANTLAR ÖZEL MAKİNALARDA DOKUNMUŞ ÇOK FARKLI RENKTE VE ÜZERLERİNDE ÇEKERLERİNEGÖRE ÇİZGİLER BULUNAN STATİK DAĞCILIK MALZEMESİDİR .DAĞCILAR TARAFINDAN :
ANA EMNİYET NOKTALARINDA ,
ARA EMNİYET NOKTALARINDA ,
EMERJENSİ EMNİYET KEMERİ YAPMADA VS . KULLANILMAKTADIR . HAVA DURUMUNA GÖRE İP ÇEŞİTLERİ

1. DRY ( KURU ) İP : SADECE KURU HAVALARDA KULLANILIR.

2. WET ( ISLAK ) İP : ISLAK HAVALARDA KULLANILIR.KURU HAVALARDADA KULLANILABİLİR KURU VE ISLAK –KURU İPE NAZARAN DAHA SERTTİR.

3. WET –DRY ( ISLAK – KURU ) İP : HEM ISLAK HAVALARDAHEM KURU HAVALARDA KULLANILIR. İP TOPLAMA TEKNİKLERİ DÜĞÜMLER Düğümlerde aranan özellikler:
Kolayca bağlanmalı,
İstenildiği zaman rahatlıkla çözülmeli,
Estetik Görünmeli,
Sağlamlığından emin olunmalıdır.
Kendiliğinden çözülmemelidir.
İpin tam ucundan atılmamalıdır. (mm cinsinden çapı kadar cm)
Dağcılık düğümleri hareketli ve hareketsiz olarak ikiye ayrılır. Bu temel 6 düğüm şunlardır:
1-Hareketli düğümler :
Yarım kazık
Pursik
2 . Hareketsiz düğümler :
Sekizli düğümü
Tam kazık
Camadan
Balıkçı
Perlon bant Genel olarak sekizli düğümün kullanıldığı iki temel yer vardır.Birincisi ipin halkasına malzeme bağlamak ikincisi ise ipi emniyet kolonu gibi bir yerlere bağlamaktır. SEKİZLİ DÜĞÜMÜ Birçok işte kullanabileceğiniz güvenilir bir düğümdür. Aynı cins ve aynı kalınlıkta iki ipin ucunu birleştirmek için kullanabileceğiniz gibi, küçük bir ek düğüm ile farklı özelliklerde iki ipi birleştirmek de mümkündür. CAMADAN Genellikle iki ipin ucunu birleştirmede yada aynı ipten halka oluşturmada kullanılır. Kullanımında en önemli nokta sadece aynı çaplardaki ipleri birleştirmede kullanılabilmesidir. ÇİFT BALIKÇI Emniyet mekanizması ve sabit hat üzerinde yükselmede kullanılan bir sürtünme düğümüdür. Tırmanış ipinin çevresine genellikle ipin çapının %70'i kalınlığında bir başka ipin dolanması ile oluşturulur. Yüklenme anında ise otomatik olarak üzerindeki yük kalkıncaya kadar kilitlenir. PURSİK TAM KAZIK
Tırmanan veya iniş yapan dağcının kendisini emniyet noktalarına sabitlemede veya ipin ana emniyet noktasına bağlanmasında kullanılır. Çözülmesi çok kolaydır. Genellikle iniş ve çıkışlarda sporcunun emniyetini almak için kullanılır. İpteki sürtünmesi nedeniyle yükü oldukça azaltan bir düğüm çeşididir. Aynı zamanda acil durumlarda iniş için desendör yerine de kullanılabilir. YARIM KAZIK Perlonu  birleştirmek için kullanılır. Düğüm tamamlandığında perlon bandın iki ucu farklı yönlerde olmalıdır. Bırakılan uçlar kısa olmamalıdır. PERLON BANT DÜĞÜMÜ DİKKAT..! Gevşek bir düğüm yük altında deforme olur ve ipin çekme gücünü olumsuz yönde etkiler.
Düğümler atıldıktan sonra düzeltilmeli ve esas şekillerine benzetilmedir.     
Düğümler atıldıktan sonra sıkıştırılmalıdır.
Düğüm atıldıktan sonra ipin ucunda yeterli pay bırakılmalıdır. Örneğin, 10 mm. çapındaki bir ipi için bırakılan artık uçlar 10 cm. den az olmamalıdır.  İplere düğüm atıldıktan sonra ipin çekeri düğüme göre azalmaktadır.

1 – Düğümsüz ip çekeri %100
2 – Sekizli %75 – 80
3 – Camadan %70 – 75
4 – Çift balıkçı %65 – 70
5 – Perlon bant %60 – 70
6 – Balıkçı %60 – 65
7 – Tam kazık %60 – 65
8 – Kördüğüm %60 - 65 TEMEL MALZEMELER
KASK
TIRMANIŞ İPİ
EMNİYET KEMERİ
KARABİNALAR VE DİĞER EMNİYET EKİPMANLARI İPLERİN BAKIMI NASIL YAPILIR?
İP CETVELİ NEDİR? KASK EMNİYET KEMERLERİ DAĞCININ TIRMANIŞTA , İNİŞTE VE KURTARMMALZEMEDİRADA KULLANDIĞI GENELLİKLE PERLONDANYAPILMIŞ VE BAĞLANMA NOKTALARINDAMETAL KLİPSLER KULLANILMIŞTIR .ÜÇ ÇEŞİTTİR    
1 . FULL BODY EMNİYET KEMERİ
2 . ALT EMNİYET KEMERİ  
3 . ÜST EMNİYET KEMERİ EMNİYET KEMERLERİ GİYİLDİKTEN SONRA BAĞLAMA KLİPSLERİNE ÖZELLİKLE DİKKAT EDİLMELİDİR .BAZI EMNİYET KEMERLERİNİN KLİPSLERİN ÜZERİNDE HATALI BAĞLANILDIĞI ZAMAN HATALI GİYİLDİĞİNİ BELİRTEN ( DANGER ) TEHLİKELİ YAZISI DIŞTAN OKUNACAK ŞEKİLDE GÖZÜKÜR . EMNİYET KEMERİ VÜCUDUN HAREKET KABİLİYETİNİ KISACAK KADAR SIKI ÜZERİMİZDEN DÜŞECEK KADAR GEVŞEK OLMAMALIDIR . DİKKAT...! KARABİNALAR
DAĞCILIKTA KULLANILAN ;
ANA EMNİYET NOKTALARI KURMADA
ARA EMNİYET NOKTALARINDA
İPE BAĞLANMADA ,KURTARMALARDA
İNİŞ VE ÇIKIŞLARDA ,
MALZEME TAŞIMADA VS
KULLANILAN EN ÖNEMLİ MALZEMELERDEN BİRİSİDİR.   KENDİ ARASINDA İKİ KISMA AYRILMAKTADIR
1 . KİLİTLİ KARABİNALAR   
2 . KİLİTSİZ KARABİNALAR KİLİTLİ KARABİNALAR KLASİK HMS GENEL OLARAK VİDALİ , YAYLI VE OTOMATİK KAPILI ÇEŞİTLERİ BULUNUR. KİLİTSİZ KARABİNALAR EĞİK KAPILI GENİŞ AĞIZLI DÜZ KAPILI DİKKAT...! TÜM DAĞCILIK MALZEMELERİ İLERLEYEN HAFTALARDA DETAYLI OLARAK ANLATILACAKTIR.
Full transcript