Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Głównym źródłem energii cieplnej na Ziemi jest promieniowanie słoneczne.
Tylko nieznaczna ilośc ciepła pochodzi z wnętrza naszej planety. Powoduje to, że wszystkie istoty żyjące na Ziemi, są uzależnione od Słońca. Brak ciepła i światła słonecznego przyczyniają się do powstanie pustyń lodowych pozbawionych zwierząt i roślinności. Mogą również prowadzić do występowania cięzkich chorób takich jak depresja.
-sprawia, że na półkuli północnej stoki o ekspozycji północnej są chłodniejsze od stoków o ekspozycji południowej. Te ostatnie są dłużej wystawione na działanie promieni słonecznych.
Inwersja temperatury
MWC
miejskie wyspy ciepła
na lekcji dowiesz się:
Różnica między maksymalną a minimalną wartością temperatury powietrza w ciągu doby określa się mianem dobowej amplitudy temperatury powietrza.
Jest to jeden z najważniejszych elementów pogody, określający stopień nagrzania atmosfery.
Wyróżniamy:
Różnica między średnią temperaturą powietrza najcieplejszego i najchłodniejszego miesiąca w roku nazywa się średnią roczną amplitudą temperatury powietrza.
Prądy ciepłe - wzrost temperatury
Prądy zimne - spadek temperatury
- powodują wzrost lub obniżenie temperatury powietrza na obszarach będących w zasięgu ich oddziaływania.
Wyróżniamy prądy ciepłe i prądy zimne.
- na obszarach sąsiadujących z wielkimi zbiornikami wodnymi obserwuje się mniejsze wahania temperatury powietrza niż w głębi lądu.
- np. pokrycie terenu, sprawia, że na obszarach zwartych kompleksów leśnych notuje się niższe, a na obszarach zurbanizowanych- wyższe dobowe i roczne amplitudy temperatury powietrza.
Z kolei barwa podłoża wpływa na ilość pochłanianego przez nie promieniowania.
Najwięcej promieniowania pochłaniają powierzchnie ciemne, dlatego nagrzewają się one najsilniej i oddają więcej ciepła atmosferze.
- wyznacza ogólne prawidłowości w rozkładzie temperatury powietrza na Ziemi. Ze względu na kulisty kształt Ziemi oraz wykonywane przez nią ruchy (obiegowy i obrotowy) promieniowanie słoneczne nie dociera równomiernie do każdego punktu na jej powierzchni. Natężenie promieniowania słonecznego zależy od kąta padania promieni słonecznych, zatem zmienia się w zależności od szerokoście geograficznej.
Do powierzchni kuli ziemskiej dociera promieniowanie bezpośrednie oraz promieniowanie rozproszone.
Ilość promieniowania bezpośredniego zależy m.in. od :
W pochmurne dni do powierzchni ziemi dociera jedynie promieniowanie rozproszone. Efektem tego rozproszenia dającym się zaobserwowac w bezchmurne dni, jest błękitna barwa nieba.
- temperatura powietrza podlega zmianom w cyklu dobowym i rocznym. W ciągu dnia temp.powietrza wzrasta, osiągając maksimum ok.1-2 godzinod momentu górowania Słońca. Później temp.powietrza powoli spada, a wartośc min. osiąga tuż przed wschodem Słońca.
Suma obydwu promieniowań nosi nazwę promieniowania całkowitego.
Natomiast stosunek promieniowania odbitego do promieniowania docierającego do określonej powierzchni nazywa się albedo.
-determinuje zmiany temperatury powietrza, dlatego obraz jej przestrzennego zróżnicowania na świecie jest trudny do zanalizowania. Spadek temperatury powietrza wynosi średnio 0,6*C na każde 100m. Jest to tzw gradient termiczny.
Gradient termiczny- wielkość określająca zmianę temperatury powietrza w atmosferze przypadającą na jednostkę wysokości.
praca w grupach
Na co zwrócić uwagę