Loading content…
Loading…
Transcript

Budowa i działanie serc

Serce

Serce to najważniejszy narząd. Jest to pompa w kształcie gruszki, która nieustannie rozprowadza krew wokół organizmu, dostarczając składniki odżywcze i tlen

do narządów i tkanek. Serce uderza 70 razy na minutę. Przepompowuje w tym czasie od 4 do 6 litrów krwi.

Autor: Jagoda Kolka

Pojęcia wazne dla tego tematu

Budowa serca

tętno (puls)– falisty ruch naczyń tętniczych zależny od skurczów serca i od elastyczności ścian tętnic.

Ciśnienie krwi- jest to siła, z jaką przepływająca krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Najwyższe ciśnienie panuje w dużych tętnicach, w pobliżu serca. Im dalej od serca tym jest ono niższe np. w naczyniach włosowatych i w żyłach, zaś w prawym przedsionku serca wynosi około zera.

Serce

komora

tętnica

Tętnica - jest taka gruba by móc wytrzymać duże ciśnienie krwi wyrzucane przez serce. Wyprowadzają krew z serca albo do komórek albo do płuc.

Dwóch komór (prawej i lewej) - one właśnie wypychają krew do tętnic (lewa komora jest trzykrotnie grubsza od prawej ponieważ tłoczy krew do dużego krwiobiegu, natomiast prawa komora tylko do płuc).

Serce- fUNKCJE

ZASTAWKI

PRZEDSIONKI

( PRAWY I LEWY)

jest to gruba elastyczna torba, spełniająca funkcję swego rodzaju ,,poczekalni" krwi, która powracając z płuc do lewego, a z reszty organizmu do prawego przedsionka napełnia je niczym woda rozdymująca balon.

są to luźne, mające kształt kieszeni fałdy z silnej tkanki, przymocowane do wewnątrz ścian serca. We właściwym momencie otwierają się i zamykają jak drzwi. Dbają o to, by krew płynęła tylko w jednym kierunku.

Dziękuje za uwage!

ciekawostki

1.Serce zaczyna się two­rzyć u zarodka w 2–3 tygo­dniu ciąży.

2.W ciągu dnia serce kur­czy się około 100 tys. razy.

3.W ciągu 1 minuty serce pom­puje 5–6 l krwi. Dzien­nie prze­pom­po­wuje jej ponad 7 tysięcy litrów krwi.

4.Serce nowo­rodka bije z czę­sto­ścią 120 uderzeń/minutę, u czło­wieka doro­słego — tylko 70 uderzeń/minutę.

5.Pod­czas wysiłku fizycz­nego ilość krwi prze­pły­wa­ją­cej przez serce wzra­sta czterokrotnie.

6.U spor­tow­ców wyczy­no­wych czę­sto wystę­puje prze­rost mię­śnia lewej komory i tętno obni­żone do 60 uderzeń/minutę.

7.Serce śred­nio odpo­czywa 15 godzin dzien­nie, czyli pra­cuje tylko 9 godzin.

8.W sytu­acjach stre­so­wych serce może zwięk­szyć wydaj­ność nawet pię­cio­krot­nie. Dla­tego dłu­go­trwały stres może dopro­wa­dzić do przed­wcze­snego zuży­cia się mię­śnia sercowego.