Serce to najważniejszy narząd. Jest to pompa w kształcie gruszki, która nieustannie rozprowadza krew wokół organizmu, dostarczając składniki odżywcze i tlen
do narządów i tkanek. Serce uderza 70 razy na minutę. Przepompowuje w tym czasie od 4 do 6 litrów krwi.
tętno (puls)– falisty ruch naczyń tętniczych zależny od skurczów serca i od elastyczności ścian tętnic.
Ciśnienie krwi- jest to siła, z jaką przepływająca krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Najwyższe ciśnienie panuje w dużych tętnicach, w pobliżu serca. Im dalej od serca tym jest ono niższe np. w naczyniach włosowatych i w żyłach, zaś w prawym przedsionku serca wynosi około zera.
Tętnica - jest taka gruba by móc wytrzymać duże ciśnienie krwi wyrzucane przez serce. Wyprowadzają krew z serca albo do komórek albo do płuc.
Dwóch komór (prawej i lewej) - one właśnie wypychają krew do tętnic (lewa komora jest trzykrotnie grubsza od prawej ponieważ tłoczy krew do dużego krwiobiegu, natomiast prawa komora tylko do płuc).
jest to gruba elastyczna torba, spełniająca funkcję swego rodzaju ,,poczekalni" krwi, która powracając z płuc do lewego, a z reszty organizmu do prawego przedsionka napełnia je niczym woda rozdymująca balon.
są to luźne, mające kształt kieszeni fałdy z silnej tkanki, przymocowane do wewnątrz ścian serca. We właściwym momencie otwierają się i zamykają jak drzwi. Dbają o to, by krew płynęła tylko w jednym kierunku.
1.Serce zaczyna się tworzyć u zarodka w 2–3 tygodniu ciąży.
2.W ciągu dnia serce kurczy się około 100 tys. razy.
3.W ciągu 1 minuty serce pompuje 5–6 l krwi. Dziennie przepompowuje jej ponad 7 tysięcy litrów krwi.
4.Serce noworodka bije z częstością 120 uderzeń/minutę, u człowieka dorosłego — tylko 70 uderzeń/minutę.
5.Podczas wysiłku fizycznego ilość krwi przepływającej przez serce wzrasta czterokrotnie.
6.U sportowców wyczynowych często występuje przerost mięśnia lewej komory i tętno obniżone do 60 uderzeń/minutę.
7.Serce średnio odpoczywa 15 godzin dziennie, czyli pracuje tylko 9 godzin.
8.W sytuacjach stresowych serce może zwiększyć wydajność nawet pięciokrotnie. Dlatego długotrwały stres może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się mięśnia sercowego.