Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Generator radioizotopów

W generatorze radioizotopów krótkożyciowy izotop otrzymuje się z izotopu długożyciowego, który nazywany jest jądrem macierzystym.Rozpada się ono do krótkożyciowego izotopu, czyli tzw. jądra pochodnego. Uzyskany izotop pochodny jest wykorzystywany w medycynie nuklearnej (w diagnostyce). Konstrukcja tego urządzenia zależy od rodzaju izotopu, który ma być w nim otrzymany.

Budowa generatora radioizotopów.

W jaki sposób produkuje się izotopy stosowane w radiofarmaceutykach?

Na potrzeby medycyny odpowiednie izotopy promieniotwórcze wytwarza się w sposób sztuczny:

- w reaktorach jądrowych

- w generatorach radioizotopowych

- przy użyciu akceleratorów

Wykorzystywanie radiofarmaceutyków w diagnostyce

Scyntygrafia

Pomiar objętości krwi.

Jest to badanie, w którym narządy wewnętrzne uwidocznia się za pomocą izotopów promieniotwórczych (emitują zazwyczaj promieniowanie gamma). Badanie jest w pełni bezpieczne, a izotopy po krótkim czasie są wydalane z organizmu. Scyntygrafię wykonuje się zwłaszcza w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych, chorób tarczycy oraz do obrazowania mózgu.

Podczas badania do organizmu pacjenta wprowadza się dożylnie ściśle określoną objętość substancji z izotopem promieniotwórczym, mierząc aktywność próbki przed jej podaniem.Po pewnym czasie substancja wymiesza się z krwą i ulegnie rozcieńczeniu. Pobiera się wtedy od pacjenta krew do badania i ponownie wyznacza aktywność próbki.Porównując aktywność próbki przed i po podaniu, oblicza się objętość krwi w krwioobiegu.

Scyntygrafia serca.

Tomograf emisyjny PET

Pozytonowa Tomografia Emisyjna to badanie, które można wykorzystać w celu wykrycia i monitorowania leczenia różnych chorób, zwłaszcza tych nowotworowych. Obrazuje ono procesy życiowe na poziomie komórek.W zależności od badanego narządu pacjentowi podaje się odpowiedni radiofarmaceutyk. Jego największą zaletą jest to, że pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian, we wczesnej fazie rozwoju, kiedy są największe szanse na wyleczenie chorego.

Urządzenie zawierające tomograf emisyjny PET.

Czym są radiofarmaceutyki?

Radiofarmaceutyki to substancje z izotopem promieniotwórczym (krótkożyciowym) wprowadzane do ludzkiego organizmu, gromadzące sie w określonym narządzie i emitujące promieniowanie jądrowe, aby rejestrować nieprawidłowości danego narządu.

Brachyterapia

Jest to radioterapeutyczna technika leczenia polegająca na bezpośrednim napromienianiu zmian chorobowych, przez umieszczenie źródła promieniowania w guzie lub jego sąsiedztwie.Stosowane w brachyterapii źródła promieniotwórcze mogą być cieczami lub ciałami stałymi.

Radioterapia tarczycy

Jod jest pierwiastkiem, który najchętniej gromadzi się w tarczycy, przez co wykorzystuje się go do leczenia nadczynności tarczycy lub raka tarczycy. W radioterapii tego gruczołu stosuje się izotop jodu, który wysyła równocześnie promieniowanie beta( nie jest przenikliwe) i gamma (bardziej przenikliwe i może powodować napromieniowanie okolic tarczycy).

Radioimmunoterapia

Radioimmunoterapia polega na skierowaniu promieniotwórczego izotopu do tkanki nowotworowej, wykorzystuje się czasem przeciwciała pochłaniane przez tę tkankę. Rozpoznają one komórki nowotworowe i przyłączają się do nich. Promieniowanie emitowane przez izotop promieniotwórczy niszczy chore komórki.Niestety zdrowe komórki znajdujące się w pobliżu także ulegają zniszczeniu.

Znakowanie izotopowe narządów.Pozytynowa emisyjna tomografia komputerowa - część medyczna

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi