Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Ciąża, brzemienność – proces fizjologiczny samic ssaków trwający od implantacji do porodu.
Obejmuje całokształt zmian zachodzących w tym okresie w organizmie zapłodnionej samicy.
U człowieka trwa ok. 40 tygodni
Dzieli się na okresy:
Zygota wędruje do macicy i zagnieżdża się w jej ścianie. W tym czasie nieustannie się dzieli.
Spora ilość zarodków nie zdoła się zagnieżdzić.
Podczas porodu:
Po urodzeniu dziecka wydalane jest także łożysko.
10-12 tydzień: (4-6 cm) Zarodek Wykonuje ruchy rękoma i nogami, a także porusza klatką piersiową. potrafi już wychwytywać emocje matki (niepokój, zdenerwowanie, radość). Jego skóra jest nabiera koloru, choć wciąż jest cienka i przezroczysta. Powstają mieszki włosowe, łożyska paznokci i jelita. Różnicują się genitalia. Zaczyna bić serce.
5 miesiąc: (23-28 cm) W tym okresie matka zaczyna wyczuwać ruchy płodu. Jest to okres kiedy jego skóra grubieje i pokrywa się delikatnymi włoskami, zwanymi meszkiem.
6 miesiąc: (ok 30 cm) Staje się podobny do noworodka – chociaż jest jeszcze dużo szczuplejszy, ponieważ dopiero teraz zaczęła się odkładać tkanka tłuszczowa. Od 22 tygodnia rodzą się najmłodsze wcześniaki które przeżywają.
Testy ciążowe wykrywają ciąże dopiero 1-2 tygodnie po zagnieżdżeniu zarodka w macicy.
Objawy ciaży:
Rozwijajacy się organizm jest szczególnie wrażliwy, więc ciężarna powinna dbać o zdrowie i dietę.
tydzień 1
tydzień 12
tydzień 25
tydzień 40
dzień 1
7-8 tyg
7 miesiąc: (35-40 cm) To czas intensywnego rozwoju mózgu i różnicowania osobowości. Płód powinien ważyć w granicach 1200-1900 g (ale odchylenia od normy nie są objawami patologii). Urodzenie po 28 tygodniu ciąży daje duże szanse na przeżycie.
3 miesiąc: 3 miesiąc: (9-10 cm) Płód zaczyna przypominać człowieka.Jego palce są w pełni wykształcone. Można określić jego płeć za pomocą badania USG. Oczy i nos są już dobrze widoczne. W dziąsłach formują się zawiązki zębów. Zaczyna działać układ nerwowy.
4-5 tydzień: (4 mm) Początek rozwoju szkieletu i układu mięśniowego oraz nerwowego – stadium pozbawionej nerwów cewki nerwowej. Pojawiają się zawiązki kończyn, nerek, tchawicy i płuc, wątroby i trzustki, oczu i uszu.
6-7 tydzień: (6 - 12 mm) Dobrze widać gdzie powstanie głowa, pojawiają się zaczątki serca które ma jeszcze stosunkowo prostą budowę (rybio-płazią). Z ciała sterczą wypustki kończyn a pod koniec okresu zaczątki spiętych błoną pławną palców i widoczne przez skórę ślady oczodołów. Wewnątrz różnicują się komórki gonad.
8-9 tydzień: (3 cm) Powstają nerwy. Możliwe są ruchy. Na głowie pojawiają się zawiązki nosa i uszu. Przestaje rosnąć ogon w efekcie wkrótce zostaje przykryty przez część pośladkową. Początki kostnienia.
4 miesiąc: (15-16 cm) Płód zaczyna wykonywać pierwsze ruchy, ssać palec i połykać płyn owodniowy. Potrafi już robić różne miny. Płód zaczyna słyszeć dźwięki z zewnątrz.
8 miesiąc: (ok 50 cm) Płód układa się głową do dołu, aby umożliwić poród. zanika meszek płodowy, oczy są niebieskie. Tkanka tłuszczowa osiąga już ostateczną grubość.
9 miesiąc: (ok 55 cm) Płód jest gotowy do przyjścia na świat.Warzy około 3500-4000 gramów.
4 tyg
Następuje w jajowodzie
Powstaje w jego wyniku zygota