Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Loading…
Transcript

Anarchizm (anarchia – ,,bez władcy”) – ogólny termin oznaczający różnorodne hasła polityczne i ruchy społeczne cechujące się niechęcią wobec scentralizowanej władzy (szczególnie państwa) i sformalizowanych instytucji i wskazujące, że są one źródłem opresji społecznej i zagrożeniem dla wolności.

Nacjonalizm (z łac. natio, „naród”) – postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Przejawia się głoszeniem pamięci o bohaterach danego narodu, głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu.

Socjalizm (łac. societas – wspólnota) –

1. wieloznaczne pojęcie, odnoszące się do ideologii politycznej wywodzącej się z utopijnej filozofii politycznej rozwijanej w latach 30. i 40. XIX wieku we Francji

2. doktryna gospodarcza postulująca upowszechnienia świadczeń socjalnych i poddania gospodarki kontroli społecznej.

Prezentacje przygotowała Karolina Nawrot

Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – utopijna ideologia społeczno-polityczna, zakładająca całkowite zniesienie własności prywatnej, rodziny, różnic klasowych, religii i państwa, uznanych jako struktury społecznego zła i wyzysku oraz ustanowienie drogą rewolucji po etapie dyktatury proletariatu

Ideologie i partie polityczne

  • socjaldemokratyzm (socjalizm);
  • komunizm;
  • archaizm;
  • nacjonalizm.

Niezwykle istotne znaczenie społeczno-poltyczne miało także wypracowanie przez Kościół nauki społecznej, która wzbogaciła rozwijające się ideologieo elementy myśli chrześcijańskiej.

Narodziny demokracji

w Europie

W drugiej połowie XIX w. nastąpiła w wielu krajach europejskichdemokracja ustroju politycznego. Do wpływu na władzę, sprawowaną dotąd przez warstwy zamożne, zaczęły być dopuszczne coraz szersze kręgi spoleczeństwa. Stopniowo w wielu krajach wprowadzano powszechne prawo wyborcze.

Gdzie wprowadzono powszechne i równo prawo wyborcze?

Francja i Niemcy

Wielka Brytania

Najwcześniej w Europie- w 1848r.- powszechne prawo wyborcze (nie obejmowało kobiet) wprowadzono we Francji.

Ustrój parlamentarny i powszechne prawo wyborcze wprowadzone zostały również w Niemczech. Zachowano tu jednak silną pozycję ustrojową cesarza.

W Wielkiej Brytanii, gdzie ustrój parlamentarny istniał od XVII w., zaczęto wprowadzać od lat 30. XIX w. reformy demokratyzujące system wyborczy.

Polegały one głównie na powolnym obniżaniu cenzury majątkowej.

Austro-Węgry

USA

W USA o prawa kobiet upomniał się ruch sufrażystek.

W Austro-Węgrzech istniał ustrój monarchii parlamentarnej, ale system wyłaniania przedstawicieli społeczeństwa zasiadających w Izbie Poselskiej nie byl demokratyczny.

Kim była sufrażystka?

Sufrażystka (łac. suffragium - głos wyborczy) – określenie zwolenniczki lub działaczki ruchu sufrażystek w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza przed I wojną światową.

W szczególności nazywano tak członkinie założonej w roku 1903 w Wielkiej Brytanii organizacji Women's Social and Political Union. Celem ruchu sufrażystek było przyznanie pełnych lub częściowych praw wyborczych kobietom. Ruch sufrażystek był częścią pierwszej fali feminizmu, która kończy się wraz

z realizacją postulatów ruchu.

Narodziny nowoczesnych ruchów politycznych

w Europie i na ziemiach polskich

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi