Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Visą šaltąjį karą truko supervalstybių ginklavimosi varžybos, kurių pagrindinis tikslas - neleisti priešininkei įgyti ginkluotės pranašumo.
Ginklavimosi varžybos pareikalavo milžiniškų lėšų iš JAV ir SSRS. Neefektyvi, militarizuota planinė SSRS ekonomika negaėjo pakelti varžybų naštos.
Dvi valstybės, vykdančios visiškai skirtingą vidaus ir užsienio politiką, tampa lyderėmis.
Plečiasi ginklavimas
Abiejų supervalstybių šaltojo karo politika vis labiau gilino prarają tarp Rytų ir Vakarų
JAV siekis užkirsti komunizmo sklidimą,
Remiantis Domino teorija pervertinta Vietnamo reikšmė,
JAV statytinių Pietų Vietname nesusitvarkymas,
Partizaninis karas.
1947 metų birželį kartu su Trumeno doktrina buvo pristatytas ir Maršalo planas – pagalbos Europai programa, turėjusi padėti atstatyti sugriautą valstybių ūkį. Pagal Maršalo planą buvo siekiama atkurti demokratines ir ekonomines sistemas Europoje bei apsaugoti ją nuo įvairių grėsmių, kurių didžiausia – komunistų atėjimas į valdžią visame žemyne.
Geopolitinė, ekonominė ir ideologinė konfrontacija (kurio metu nebuvo tiesioginio puolimo) tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Sovietų Sąjungos bei jų sąjungininkų trukusi nuo 1946 iki 1991 m.
1962m. vos trečiuoju pasauliniu karu nesibaigęs konfliktas tarp SSRS ir JAV dėl slapto SSRS raketų su branduolinėmis galvutėmis montavimo komunistinėje Kuboje. Tada JAV prezindentas įsakė Karibų jūroje blokuoti Kubą ir neleisti ten plaukti SSRS laivams ir naujoms raketoms. Laimei, prezidentams pavyko susitarti, kad SSRS išgabens raketas, o JAV nepuls kubos. Pasaulis buvo išgelbėtas nuo trečiojo pasaulinio karo grėsmės.
Tikslas
Reikšmė
Dėl ko tai įvyko
Maršalo planas
Blokai
Lokaliniai konfliktai
Karibų Krizė
Berlyno Blokada
Padariniai
1978 balandį Afganistane prokomunistinės orientacijos ALDP ir jai prijaučiantys kariškiai įvykdė karinį perversmą ir užėmė valdžią,
ALDP paskelbė nekapitalistinį šalies vystymosi kelią,
TSRS pavyzdžiu vykdomos reformos sukėlė didžiosios dalies visuomenės nepasitenkinimą.
Tarybinės armijos intervencija į Afganistaną – devynerių metų Tarybinių Socialistinių Respublikų Sąjungos kariuomenės karas prieš antitarybinę koaliciją Afganistano teritorijoje. Tai truko nuo 1979 m. gruodžio 27 d. iki 1989 m. vasario 15 d.
1949m. JAV iniciatyva dalis valstybių įkūrė kolektyvinės gynybos bloką - NATO. Kaip atsvarą jam Sovietų Sąjunga 1955m. įsteigė Varšuvos paktą - karinę SSRS ir Rytų Europos satelitinių valstybių sąjungą.
Korėjos karas – karas tarp Jungtinių Tautų (ypač JAV) palaikomos Pietų Korėjos ir Kinijos bei Sovietų Sąjungos palaikomos Šiaurės Korėjos, vykęs 1950 m. birželio 25 d. – 1953 m. liepos 27 d., Šaltojo karo dalis. Baigėsi paliaubomis, tačiau taikos sutartis lig šiol nėra pasirašyta.
1950 06 25 Š.Korėja įsiveržė į P.Korėjos teritoriją ir greitai pasiekė Seulą,
JTO išsiuntė tarptautines pajėgas į Korėją,
iki rugsėjo KLDR kontroliavo beveik visą pusiasalį,
rugsėjo 15 d. po kontratakos KLDR pajėgos ėmė trauktis,
Spalį JTO beveik perėmė pusiasalio kontrolę
1951 TSRS sausį pasiekė Seulą,
karas tapo poziciniu,
1953 07 27 Panmunžome buvo pasirašyta paliaubų sutartis ir nustatyta demarkacinė zona.
Ernestas Kaliabin 2a
1976 m. įkurta Socialistinė Vietnamo respublika,
Vykdoma kolektyvizacija,
Šalį globoja SSRS,
Žuvo apie 2 mln. žmonių,
Kambodžoje ir Laose įsigali prosovietinės vyriausybės.
Vietnamo karas – karų už Vietnamo nepriklausomybę, o vėliau ir suvienijimą grandinė, kuri tęsėsi nuo 1940 m. vasario iki 1975 m. Pats garsiausias karas šioje karų virtinėje yra karas su JAV.
Berlyno blokada vadinama Tarybų Sąjungos okupacinės zonos viduryje buvusio Vakarų Berlyno blokada, kurią nuo 1948 m. birželio 24 iki 1949 m. gegužės 12 d. vykdė TSRS. Ji tęsėsi 11 mėnesių. Blokada buvo reakcija į valiutos reformą Vakarų okupacinėse zonose ir vakariniame Berlyno sektoriuje. Vakarų valstybių atsakas buvo Vakarų Berlyno aprūpinimas oro transportu.