Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Loading…
Transcript

Przyczyny powstawania

Nie do końca wyjaśniono przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej. Wrodzona deformacja ma związek z nieprawidłowym ułożeniem kończyn w łonie matki lub owinięciem stóp lub goleni przez pępowinę. Jednak tylko w niektórych przypadkach możemy powiązać stopę końsko-szpotawą ze zbyt ciasnym ułożeniem płodu w łonie matki, co w konsekwencji prowadzi do złego ustawienia stopy.

Do pewnego czasu uważano, że deformacja powstaje już w okresie zarodkowym, jednak obecnie przeważa teoria, że wada kształtuje się w drugim trymestrze ciąży. Pozostałe możliwe przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej:

-nieprawidłowości w dolnym odcinku rdzenia kręgowego, kształtujące się w okresie prenatalnym;

-palenie papierosów oraz zażywanie przez kobietę w okresie ciąży ecstasy;

-wada może towarzyszyć również innym schorzeniom, np. rozszczepowi kręgosłupa, przepuklinie oponowo-rdzeniowej lub mózgowemu porażeni dziecięcemu.

W pewnych przypadkach stopa końsko-szpotawa może występować jako schorzenie nabyte. Wówczas czynnikiem zwiększającym ryzyko są oparzenia, ostre stany zapalne lub inne urazy kończyn dolnych.

Metoda Ponsetiego

Jest to nieoperacyjna metoda leczenia, która została opracowana przez profesora Ignacio Ponsetiego w latach 50-tych XX wieku. Najpierw wykonywane są ćwiczenia rozciągające stopę, które jednocześnie ustawiają ją w prawidłowej pozycji, a następnie zakładane są (w seriach) opatrunki gipsowe. W momencie, gdy stopa znajdzie się w optymalnej pozycji, likwiduje się ustawienie końskie. Kolejno przy użyciu miejscowego znieczulenia przecina się ścięgno Achillesa, co daje możliwość zgięcia stopy, a potem zakłada się opatrunki gipsowe na maksymalnie 12 tygodni. Po tym czasie dziecku zakładana jest specjalna szyna odwodząca stopę, której zadaniem jest zapobieganie nawrotom zaniekształcenia. Szyna zakładana jest tylko na noc u maluchów, które dopiero zaczynają naukę chodzenia. Zwykle zaleca się jej noszenie do ukończenia 4. roku życia.

Objawy

Dziecko dotknięte tą wada na skutek krótkiego ścięgna Achillesa posiada piętę uniesioną do góry z palcami skierowanymi do dołu. Jednocześnie pięta odwrócona do wewnątrz, a stopa wygląda jakby była przykurczona. Przykurcz mięśni wpływa również na wygląd łydek, które wydają się smuklejsze. Aby lepiej zobrazować wygląd stopy końsko-szpotawej należy porównać ją do dolnej części kija do golfa. Wada ma różne stopnie ciężkości (im deformacja jest cięższa, tym stopa jest drobniejsza). Bardzo rzadko deformacja dotyczy tylko jednej stopy; częściej występuje u chłopców.

Zaopatrzenie ortopedyczne:

AFO

Orteza unieruchamiająca- korygująca stopę i st.skokowy

DAFO

Obuwie do leczenia stopy końsko-szpotawej

Stopy końsko-szpotawe to jedna z najczęściej występujących wad wrodzonych stóp. Są one w charakterystyczny sposób zniekształcone, dlatego deformację stwierdza się zaraz po narodzinach dziecka. Czasem można ją już zauważyć w ciąży w tracie badanie ultrasonograficznego, a rodzice mają czas, by dowiedzieć się więcej o schorzeniu i podjąć odpowiednie leczenie tuż po porodzie.

Stopa końsko- szpotawa

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi