Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
TEMA: Ljubav mlade Minje;
Prva i prava ljubav
IDEJA:
Ako nam nedostaje ljubav, nedostaje nam i život.
Leo Buscaglia
Više se voli ono što se teže dobije.
Aristotel
Nura Bazdulj-Hubijar rođena je 20. augusta 1951. godine u Mrđenovićima kod Foče. Od 1954. godine živjela je u Sarajevu, gdje se i školovala. Nakon završenog studija medicine 1975. godine seli u Travnik gdje i danas živi. Radi kao ljekar, specijalist medicinske mikrobiologije.
Do sada je objavila niz romana, pjesama i drama. Njena djela prevođena su na njemački, holandski i norveški, a jedan od njenih romana 1996. snimljen je u tehnici za slijepe osobe. Drama "Braća" izvedena je premijerno u Zenici 1998. Uvrštena je u školske čitanke, Antologiju bošnjačkog putopisa 20. vijeka i u školsku lektiru. Tekstovi Nure Bazdulj-Hubijar uvršteni su u čitanke, a roman "Ruža" u lektiru. Saradnik je dječijih listova "Male novine", "Lastavica", "Vrelo Bosne" i "Palčić", te časopisa "Most ", "Odjek" i "Bosanska vila"
U životu postoji mnogo uspona i padova ali trebamo se izboriti do kraja. U ovoj knjizi Minja je prošla kroz mnogo toga ali na kraju je došla do svoje prave ljubavi.
OPIS ENTERIJERA:
10. juli; 28. avgust,
citati:
"Danas je dvadeset osmi avgust,sahranjena je, prije tri dana
"Posteljina je promijenjena,mirisala je na svježinu. Jastučići svih boja i oblika rasuti po podu saplitali su mi noge. Sa zidova su iz svih mogućih poza u mene gledale oči Gregori Peka, sa onom karakteristično podignutom obrvom. Lutke, uredno poredane na polici kao da su se radovale."
-KRAJ 20. VIJEKA.
KNJIŽEVNOST U 20. VIJEKU
OPIS EKSTERIJERA:
Književnost 20. vijeka uključuje dva glavna pravca: modernizam i postmodernizam. Oba ova pravca se odvajaju od realizma koji je vladao u 19. vijeku gdje je čitalac obično sveznajući a priča objektivna. Sada su likovi dosta subjektivni i okreću svoj pogled od vanjske realnosti prema unutrašnjim stanjima svijesti pri tome se vrlo često naslanjajući na tehniku "lavine misli" kao što su to radili James Joyce i Virginia Woolf. U oba ova pravca analiziraju se fragmenti i priče i likova.
Gregory Peck (La Jolla, 5. travnja 1916. - Los Angeles, 12. lipnja 2003.), američki filmski glumac. Bio je jedan od najpopularnijih filmskih zvijezda studija 20th Century Fox, od četrdesetih do šezdesetih, a nastupao je sve do devedesetih. Jedna od njegovih najpoznatijih uloga bila je ona Atticusa Fincha u filmskoj verziji Ubiti pticu rugalicu iz 1963., za koju je dobio Oscara. Predsjednik Lyndon Johnson dodijelio mu je Predsjedničku medalju slobode 1969. za njegov humanitarni rad. 1999. ga je Američki filmski institut proglasio 12. najvećom muškom filmskom zvijezdom svih vremena.
" Vozili smo se Titovom ulicom. Bila je gotovo pusta. Drhtala sam od uzbuđenja znajući da ću uskoro ugledati moj dom- Čavrkov zamak, kako sam zvala našu kuću.
Najzad ugledah širok parking, Plavu vodu u svoj njenoj ljepoti,olistalo drveće i tu dragu kuću. Tata otvori drvenu kapiju, i mi se uvezosmo u dvorište popločano kamenom.Sunce se odbijalo od prozorskih stakala,a meni se činilo da se to prozori od radosti smiju. Bršljan je pokrio cijelo pročelje. Na klupi pod starom jabukom dočekaše me SuadamLidija i Senka."
MODERNIZAM- je dinamičan i relativan pojam koji se koristi da se označe suvremene pojave u literaturi, umjetnosti, odnosno ono što je novo, inovativno u odnosu na tradiciju.
POSTMODERNIZAM- se bazira na unutrašnjem svijetu likova, ali ne na unutrašnjem konfliktu nego svojevoljno razrušenim i samokritičnim likovima.
Praznik u Rimu (eng. Roman Holiday) romantična je komedija iz 1953. godine. Film priča o mladoj princezi koja pobjegne tijekom službenog posjeta Rimu i sprijatelji se s ciničnim američkim novinarom, koji samo želi ekskluzivnu priču, ali kasnije shvati da se zaljubljuje u nju.
U filmu je američkoj publici prvi put predstavljena Audrey Hepburn, glumica rođena u Belgiji, koja je za ulogu u tom filmu nagrađena i Oscarom za najbolju glumicu. Uz Audrey Hepburn, glavne su uloge tumačili Gregory Peck i Eddie Albert.
CITATI:
Roman je najopširnija prozna književna vrsta, a u današnje vrijeme i najpopularnija. Prvotno se tako nazivao svaki spis koji je pisan pučkim (romanskim) jezikom (za razliku od latinskog).
"Prave stvari se vide samo srcem. Bitno je očima nevidljivo."
-TRAVNIK, bolnica, Plave vode
"...svi Travničani i turisti Šumeće zovu Plava voda. Sa ove, druge strane je savremen, veliki restoran i mala kafanica. zovu je Rudolfova kafana. To je zaoravo bivša Lutvina kahva, mjesto gdje počinje i završava radnja Andrićeve "Travničke hronike".
"Toliko sam sitna da se pomalo plašim. Jer, prevelika sreća sa slutnjom već graniči."
"Kako samo čovjek uživa u stvarima koje su mu zabranjene."
" Izgubio je vjeru u ljude, a to je ono najgore."
Književni rod: epski književni rod
Vrsta književnog djela:roman
PLAVA VODA - ŠUMEĆE
TRAVNIK
karakteristicno po plavoj vodi i ribnjacima.
Oblici kazivanja:
Pripovijedanje u 1. licu:
"Trebalo mi je nekoliko trenutaka da shvatim gdje se nalazim kad sam isplovila iz slatkih dubina sna."
Dijalog:
- "Dobar dan."
-"Dobar dan."
-"Ima li ti nekog kod kuće?"
- "Nema, ja sam sama."
"PLEASE, LOVE REMEMBER"
Ruža
KOMPOZICIJA
TATA- uvijek je bio podrška porodici.Najteže mu je palo kad su se Minja i njegova mama razboljele. I sam je imao čir na želucu. Minja ga je jako voljela i bila je prisnija s njim nego sa majkom.
Minjina mama- nije bila mama Minji kakvu je ona zamišljala. Pazila je na Minju ali opet joj je nedostajao majčinski zagrljaj. Stalno je provodila vrijeme sređivajući se.
UVOD : Čestrnaestogodišnja djevojčica Minja boravi u bolnici zbog reumatske groznice.
ZAPLET: Nedugo nakon izlaska iz bolnice Minja svako veče u 10 sati dobiva ruže za koje misli da su od Dinka.
VRHUNAC: Minja saznaje da je ruže ostavljao Tahir, dječak koji je potajno bio zaljubljen u nju. Tada Minja shvata da je ljubav prema Dinku bila laž i da zapravo voli Tahira.
RASPLET: Minja i Robi saznaju da je Tahir izgubio majku odlaze mu pružiti podršku, tada Minja i Tahir osjećaju da su njihove emocije obostrane.
KRAJ: Kako je Tahir maljoljetan ostao i bez oca i bez majke morao je da se odseli u Višegrad. Minji je ostavio ceduljicu na kojoj je pisalo "PLEASE, LOVE REMAMBER." (Molim te ljubavi sjećaj se.)
ROBI-Minjin brat koji se uvijek šalio, imao je 16 godina i išao je u medicinsku školu. Trenirao je košarku, pecao ali nikad nije zaboravljao svoju porodicu. Pazio je na sestru i bio potpora svom drugu Tahiru.
LIKOVI
STILSKE FIGURE
Minja-"U mene je gledalo blijedo, ispijeno lice, duboko usađenih zelenih očiju sa modrim podočnjacima, a moja lijepa duga plava kosa, na koju sam uvijek bila ponosna, sad je ličila na rezance." Nježna i osjećajna djevojčica koja je ležala u bolnici zbog reumatske groznice. Smetali su joj ljudi koji su mislili samo o novcu, zbog čega je prekinula sa momkom. Iako nije bila bogata bila je sretna i uživala je u vremenu koje provede sa porodicom.
Poređenje:
‘’Svima kao da je maca jezik pojela.’’
‘’Na momenat mi se zacrni pred očima kao da ću se onesvijestiti.’’
Epiteti:
Bijeli, čupave, tamne, stari, lagani, zeleno, mlado, maloj,
Ironija:
"Još ako imaju djecu, pogotovo slatku kakvi su oni, da prosto pukneš od ljepote."
Pri slaboj,mutnoj svjetlosti izgledala sam tako lijepo da sam se gotovo uplašila."
TAHIR- neuredan dječak koji je bio zaljubljen u Minju. Otac mu je umro dok je bio mali, a majka mu se razboljela. Morao je sam da je pazi ali uvijek je bio najbolji u razredu. Najbolji drug mu je Minjin brat Robi. Nakon nekoliko mjeseci umrla mu je i majka pa se morao odseliti u Višegrad te je ostavio Minji ljubavno pismo.