Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Transcript

Dziękujemy :)

Asia Pinkiewicz

Kacper Jadanowski

Hobby

Jak rozpoznać dresa?

Dresiarze są zjawiskiem czysto polski, ich pojawienie się przypisywane jest przemianom społeczno-ekonomicznym lat dziewiędziesiątym. Obecnie dresiarzy zastępują inne subkultury. Ich ''naturalnym'' środowiskiem są małe miasteczka bądź najbiedniejsze dzielnice wielkich miast. Niektórzy łączą dresiarzy z blokersami.

Subkultura - Dresiarze

Cechą charakterystyczną dresiarza jest oczywiście jego ubiór. Jest to markowa odzież sportowa przyozdobiona często grubym, złotym łańcuchem zawieszanym na szyi i nadgarstkach. Do tego białe adidasy, a latem klapki. Włosy koniecznie krótko ostrzyżone, czasami tlenione i nażelowane. Ich ulubioną marką samochodów jest BMW koniecznie w czarnym kolorze z przyciemnionymi szybami, z którego wydobywa się głośna muzyka z podkręconymi basami.

W początkowej fazie ich ulubioną muzyką była muzyka disco-polo, z czasem zmieniło się to na house i muzyke techno.

Często wywołują burdy w dyskotekach, czy na stadionach. Nie szanują nikogo, nie szanują żadnych zasad a do tego są bardzo wulgarni, ich wrogiem jest każdy wyglądający inaczej niż oni. Często są żołnierzami mafii, których głownym zadaniem jest ściąganie haraczy i egzekwowanie długów. Jedną z wielu rozrywek jakim się oddają są walki psów, przeważnie rasy pitbul. Ich wygląd i prostackie zachowanie jest tematem wielu skeczy kabaretowych, a cała subkultura doczekała się nawet książki na swój temat autorstwa Doroty Masłowskiej.

Inne

Według socjologów, zaistnienie tej subkultury jest wynikiem polskiej tranformacji ustrojowej polegającej na przejściu od komunizmu do kapitalizmu, w ramach której znaczna część klasy roboczej okazała się ''nieużyteczna'' w tworzeniu kapitalistycznego społeczeństwa i została zepchnięta na margines. Zaistnienie subkultury dresiarzy jest wynikiem takiego właśnie wykluczenia, które przejawia się również w językowym określaniu przedstawicieli klas niższych jako dresiarzy i wynikającej z tego stygmatyzacji. W zaistnieniu etykiety społecznej dresiarza wyraża się przekonanie nowej klasy średniej o bezużyteczności robotników w warunkach nowej rzeczywistości ekonomicznej. W wyobraźni przedstawiciela klasy średniej dresiarz nie jest przystosowany do warunków kapitalizmu, stanowi przeszkodę w rozwoju społeczeństwa, jest pozbawiony gustu, anonimowy i niebezpieczny.

Styl życia

Jest to subkultura pozbawiona jakiejkolwiek ideologii. Celem nadrzędnym dresiarza są pieniądze. Najlepiej zdobyte szybko i bez wysiłku, dlatego też dokonują kradzieży i napadów rabunkowych. Zdobyte w ten sposób środki przeznaczają na zabawę, alkohol i papierosy. Zazwyczaj są mało wykształceni, a w związku z tym bezrobotni, więc całe dnie spędzają z kolegami przed blokiem pijąc i uprzykrzając sąsiadom życie.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi