Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Chlor (Cl) – występuje w oceanach i jeziorach słonowodnych, a także w podziemnych solankach pod postacią jonów chlorkowych.
W organizmie ludzkim występuje :
-w osoczu krwi oraz w żołądku, będąc składnikiem soków trawiennych ,
-obecny jest też w ślinie,
- w układzie pokarmowym, jak i w płynach ustrojowych krąży jako jony chlorkowe.
* W czystej postaci chlor jest gazem o szczególnych właściwościach – powyżej bezpiecznego stężenia stanowi truciznę. Śmiertelna ilość chloru w powietrzu to 1000 ppm, ale już przy stężeniu 3,5 ppm jego ciężki, duszący zapach jest wyczuwalny.
- W organizmie pozwala też na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Jej zaburzenia mogą doprowadzić z jednej strony do kwasicy, z drugiej do zasadowicy, a więc chorób bardzo niebezpiecznych, wręcz zagrażających życiu.
-Chlor jest poza tym ważnym pierwiastkiem przy wchłanianiu witaminy B12, a tworząc kwas chlorowodorowy (kwas solny, obecny w soku żołądkowym) zapewnia właściwe warunki do trawienia pokarmu.
- odwodnienie organizmu
- biegunki
-wymioty
-nadmierne pocenie się
-osłabiona pamięć i koncentracja
-problemy z układem pokarmowych , nerwowym i mięśniowo-szkieletowym.
Niedobór chloru uzupełnimy najskuteczniej po spożyciu soli kuchennej.
Sara Matłoka kl.3WA
- Jest bakteriobójczy , odkaża wodę
- Występują w środkach dezynfekujących, które wykorzystuje się do czyszczenia m.in. łazienek, stołów operacyjnych, laboratoriów czy narzędzi chirurgicznych,
- Szczególnie szeroko i szybko, bo już po upływie kilkudziesięciu sekund, działają specyfiki na bazie dwutlenku chloru, które zabijają grzyby, wirusy i prątki.
Chlor istnieje w bezpośrednim związku z sodem, to ryzyko wystąpienia hiperchloremii (nadmierna ilość chloru) jest szczególnie prawdopodobne, jeśli stosujemy dietę zbyt bogatą w sód.
Częste i nieumiarkowane solenie potraw oraz żywienie się produktami wysoko przetworzonymi, może prowadzić do niebezpiecznego podwyższenia zawartości chloru i sodu w organizmie.
Konsekwencja jest :
-nadciśnienie,występujące z jednoczesnym zmęczeniem, nudnościami, biegunkami, wymiotami, zaburzeniem pracy nerek i problemami ze strony układu mięśniowo-szkieletowego (jony chlorkowe są odpowiedzialne za prawidłowy skurcz i rozkurcz mięśni serca i szkieletowych).Osłabia się pamięć i koncentracja, głównie przez zmniejszoną zdolność mięśni do prawidłowego przesyłania impulsów nerwowych.
W tej sytuacji spada ponadto ilość białka we krwi, przez co naruszona zostaje równowaga osmotyczna.
www.ekologia.pl
-Jony chlorkowe, wraz z jonami sodowymi i potasowymi, są w największej mierze odpowiedzialne za zachowanie równowagi w gospodarce wodnej ciała. Dzięki temu wewnątrz komórek utrzymuje się prawidłowy poziom płynów oraz właściwie przebiega proces osmozy, przy zachowaniu odpowiedniego napięcia błon komórkowych.
- Niedobór elektrolitów prowadzi z kolei do ogólnego osłabienia organizmu, obrzęków czy zaburzenia pracy serca.