Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Obszar o powierzchni minimum 1000ha o szczególnych wartościach przyrodniczych, kulturowych, naukowych, społecznych i wychowawczych. Ochronie podlega tu cała przyroda i krajobraz. Jest to najwyższa rangą forma ochrony przyrody w Polsce. Ochronie podlega na nim cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Otoczone są otuliną - strefą, w której obowiązują zakazy mające na ncelu zabezpieczenie terenu parku przed zewnętrzymi zagrożeniami spowodowanymi np. działalnością człowieka.
Pojedynczy obiekt przyrodniczy, a także ich zespoły, o szczególnej wartości naukowej, kulturowej, historyczno-pamiątkowej i krajobrazowej, np. sędziwe i okazałych rozmiarów drzewa i krzewy, głazy narzutowe, źródła, wodospady, jaskinie itp. W Polsce jest ponad 36 000 pomników przyrody.
Dąb Bartek
Cis Pospolity z Henrykowa - najstarsze drzewo 1200lat, 13m wys. oraz 5m obwód pnia
Tworzy się je w celu ochrony ekosystemów, siedlisk zagrożonych wyginięciem gatunków oraz tworów i składników przyrody nieożywionej. Stanowi go teren zachowany w stanie naturalnym lub mało zmienionym przez człowieka, szczególnie cenny ze względów przyrodniczych, naukowych, kulturowych lub krajobrazowych. Może on być częścią PN.
Jest to program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.
RODZAJE REZERWATÓW np:
leśne, wodne, przyrody nieożywionej
Jest zazwyczaj pozostałością ekosystemu o niewielkiej powierzchni, niemająca dużego znaczenia gospodarczego, ale ważna dla zachowania różnorodności biologicznej. Są to zadrzewienia śródpolne, śródpolne oczka wodne, bagna, łąki czy wydmy. Oraz stanowiska rzadkich i chronionych gatunków. W Polsce jest ich ponad 7 000.
TYPY REZERWATÓW np: florystyczne, kulturowe
Tworzą go fragmenty krajobrazu naturalnego zasługujące na ochronę ze względu na szczególne walory przyrodnicze, kulturowe i estetyczne. Zakres ochrony tego terenu jest niewielki, ale prowadzona na nim działalność musi uwzględniać postulaty przyrodników i historyków. W Polsce jest zarejestrowanych ponad 300 zespołów przyrodniczo- krajobrazowych.
PODTYPY REZERWATÓW np: wydmowy
Ochrona przyrody w Polsce ma na celu między innymi zachowanie różnorodności biologicznej oraz procesów ekologicznych zachodzących w ekosystemie. Zapewnia się ją poprzez określone formy ochrony przyrody, które są wprowadzane na podstawie wcześniejszych badań naukowych.
Stosunkowo duży obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Pełnią także funkcje turystyczne i edukacyjne.
Jest to jedna z najmniej restrykcyjnych form ochrony przyrody, obejmująca teren wyróżniający się krajobrazowo, zawierający zróżnicowane ekosystemy. Często służy jako inny łącznik między innymi formami ochrony obszarowej, może na przykład stanowić otulinę parku narodowego, krajobrazowgo lub rezerwatu.W Polsce jest około 400 obszarów chronionego krajobrazu.
Obejmuje zazwyczaj niewielki obszar ważny dla badań naukowych. Najczęsciej znajdują się na nim cenne formacje skalne lub skamieniałości, które bez odpowiedniej ochrony byłyby narażone na zniszczenie. W Polsce jest ponad 160 stanowisk dokumentalnych.
Wrzosiec bagienny
Kręczynka jesienna
Arnika górska
Poryblin jeziorny
W Polsce ochroną gatunkową objęto ponad 750 gatunków zwierząt (w tym około 220 gatunków bezkręgowców), 428 gatunków lub całych rodzajów roślin i 109 gatunków grzybów razem z porostami. Gatunki mogą być chronione całkowicie, przez cały rok lub też objęte częściową ochroną.
Podkowiec duży
Orłosęp
Salamandra Plamista
Ochronie podlegają zagrożone zbiorowiska roślin: wodne, torfowiskowe, bagienne, oraz miejsca rozrodu i regularnego przebywania zwierząt. Dla grzybów prowadzi się ochronę siedliskową. Dla zwierząt cennych gospodarczo, tzw. zwierzyny łownej oraz niektórych roślin leczniczych czy ślimaków winniczków wprowadzono okresy ochronne oraz wymiary ochronne, a dla ryb także limity dziennego połowu.
Traszka karpacka
Gniewosz plamisty
Sposób ochrony całości lub części terenu rezerwatu przyrody lub parku narodowego polegający na nieingerowaniu w naturalne procesy i zabezpieczeniu przed wpływami zewnętrznymi. W ochronie gatunkowej roślin, grzybów lub zwierząt status ochronny, przy którym zezwolenia na ewentualne odstępstwa od zakazów może udzielić wyłącznie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.
W przypadku ochrony częściowej zezwolenia na odstępstwo od zakazów może udzielić regionalny dyrektor ochrony środowiska. Niektóre gatunki spośród poddanych ochronie częściowej mogą być też, za zezwoleniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska, przedmiotem ograniczonego zbioru do celów zielarskich lub innych celów gospodarczych.
Dwupierścieniak cesarski
Kolczakówka wonna
Borowiec dęty
Sarniak szorstki