Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Czym jest Hinduizm?

Istnieje bardzo wiele odłamów hinduistycznych, różniących się zarówno wierzeniami na temat Boga, jak i praktykami. Ich wyznawców łączy przede wszystkim:

1. Szacunek dla świętych ksiąg – Wed

2. Wiara w reinkarnację

3. Wiara w karmę (prawo akcji i reakcji)

4. Dążenie do wyzwolenia, różnie rozumianego przez poszczególne odłamy.

Miejsce, czas i okoliczności rozpoczęcia wyznawania Hinduizmu

Hinduizm może być:

1) Monistyczny- tylko jedna rzecz istnieje; szkoła Sankara

2) Panteistyczny- tylko jedna boska rzecz istnieje, zatem bóg jest tożsamy ze światem; Brahmanizm

3) Panenteistyczny- świat jest częścią boga; szkoła Ramanuja

4) Teistyczny- tylko jeden bóg; różny od stworzenia; hinduizm Bhakti

Jak wygląda życie po śmierci?

Jest to określenie zbiorcze na grupę wierzeń religijnych, wyznawanych głównie na Półwyspie Indyjskim.

Rozmaite odłamy hinduizmu wyznaje prawie 1 miliard ludzi, z których ok. 910 milionów mieszka w Indiach i Nepalu (łącznie). Hinduizm jest trzecią pod względem liczby wyznawców religią świata.

W Hinduizmie istnieje pojęcie nieba i piekła, do których trafia się po śmierci. Jednak są to jedynie tymczasowe miejsca przebywania, przed przyjęciem kolejnego wcielenia. Ostatecznym i absolutnym celem Hindusa, który ma duchowe dążenia jest Moksza, czyli wyzwolenie się z kręgu reinkarnacji i zjednoczenie z rzeczywistością ostateczną. Nirwana natomiast jest wygaśnięciem, czyli zaprzestaniem istnienia w tym świecie, pojmowanym jako iluzja.

Literatura Wedyjska powstała w latach 1500-800 p.n.e. w Indiach. Wedy, tłumaczone jako wiedza, czy święte nauki, według Hindusów są pochodzenia boskiego. Za okoliczności rozpoczęcia wyznawania Hinduizmu można więc uznać objawienie świętych nauk.

Z reguły za symbol religii hinduistycznej uważa się znak: "OM". Czasami też symbolem hinduizmu jest swastyka hinduistyczna.

Z hinduizmu wywodzi się wiele innych religii, m.in. buddyzm, dżinizm, adźiwikowie (pośrednio).

Kim był założyciel Hinduizmu?

Hinduizm nie miał założyciela. Ewoluował bowiem z Wedyzmu i wchłaniał nauki m.in. Buddyjskie i Dżinijskie. Zgodnie z literaturą, Manu był mitycznym praojcem ludzi, uratowanym przez boga Wisznu przed wodami potopu. Można więc powiedzieć, że Manu zapoczątkował historię Hinduizmu. Wprawdzie Hinduizm nie został założony, jednak zgodnie z legendą istnieje siedmiu ryszim, nazywanych nauczycielami ludzkości, którym zostały objawione Wedy.

Jak zasłużyć na nagrodę?

Ilu jest bogów w Hinduizmie?

Hindus dąży do oświecenia, czyli odkrycia boga w sobie. Stan oświecenia można osiągnąć poprzez przełamanie ciała i umysłu za pomocą jogi. Życie hinduisty wypełnione jest rytuałami i ceremoniami, czyli postem, umartwianiem się, stosowaniem się do złożonych ślubów, a przede wszystkim medytacją. Celem tych praktyk jest oczyszczenie serca i zdobywanie dobrej karmy. Karma, to bilans uczynków, który ma bezpośredni wpływ na kolejne wcielenie.

Obliczono w starożytności, że bogów w Hinduizmie jest 330 milionów, niemniej dominują trzej bogowie.

Brahma według wyznawców Hinduizmu jest stwórcą i opiekunem świata Jest postacią o czterech obliczach, które patrzą w cztery strony świata, a w czterech rękach trzyma cztery Wedy.

Wisznu pełni rolę wyzwoliciela ludu i odnowiciela prawdziwych zasad, wywodzi się z bóstwa słońca. Jest stróżem dharmy – wiecznego prawa. Wisznu wyróżnia się tym, że zstępuje na ziemię pod postacią zwierzęcia lub inną, kiedy ludzkość jest bliska zagubienia dharmy.

Śiwa jest niszczycielem. Śiwa jest niszczycielem iluzji. Hinduizm opiera się na reinkarnacji, dlatego potrzebna jest postać, która niszczy to co przemija, aby w to miejsce mogło powstać coś nowego.

Czy Hinduizm ma spisane normy?

Jaki jest życiowy cel hinduisty?

Najważniejsza literatura Hinduizmu to Wedy. Nie są to księgi święte, ale utwory powstałe w różnym czasie, podzielone na cztery części.

  • Rigweda to hymny do bogów,
  • Samaweda to pieśni liturgiczne,
  • Jadżurweda to formuły przy składaniu ofiar,
  • Atharwaweda to zaklęcia magiczne.

Jego dążeniem jest osiągnięcie możliwie największego szczęścia. Osiągnięcie szczęścia możliwe jest na trzy sposoby:

  • Dbanie o przyjemności i zaspokajanie zmysłów. Czynienie dobra, czyli gromadzenie dharmy.
  • Dążenie do zdobywania tego, co pożyteczne, jak bogactwo czy wiedza.
  • Modlitwa jest dla Hindusa sprawą indywidualną, a wspólnych zgromadzeń nie praktykuje się.

Święte krowy

Zwierzęta

Z największym szacunkiem hinduiści traktują bydło domowe. Święte pisma hinduizmu traktują krowy jako podtrzymujące życie (ponieważ ich mleko było bardzo ważnym elementem diety dla wielu ludzi). Religia hinduistyczna zakazuje spożywania wołowiny i zdecydowana większość hinduistów tego unika.

Rodzina

Hinduizm zakazuje krzywdzenia wszelkich istot czujących. Święte pisma tejże religii nakazują wegetarianizm i twierdzą, że każdy kto spożywa, a nawet ma udział w przygotowywaniu mięsa, popełnia grzech zabicia zwierzęcia, z którego to mięso pochodzi.

W wyjątkowych przypadkach dopuszczane jest jednak zabicie drapieżnika, w obronie własnej lub cudzej bądź w celu utrzymania równowagi w przyrodzie.

Jaki jest stosunek Hinduizmu do samobójstwa, aborcji, homoseksualizmu, czarów?

Według hinduizmu celem zawierania małżeństw jest podtrzymanie społeczeństwa, wzajemna opieka i wydawanie na świat potomstwa. Zgodnie ze świętymi pismami hinduizmu obowiązkiem żony jest oddanie i służba mężowi, a męża opieka i ochrona żony. Dzieci natomiast są zobowiązane służyć i szanować rodziców, a szczególną opieką otaczać ich gdy się zestarzeją.

Rola kobiety i jej wartość w Hinduizmie

• Samobójstwo – Odebranie sobie życia jest nieakceptowalne. Niektóre pisma twierdzą, że samobójcy kończą jako duchy błąkające się po ziemi.

• Aborcja – Klasyczne teksty Hinduskie, potępiają aborcję. Niemniej w praktyce, w Indiach aborcja jest dokonywana.

• Homoseksualizm – Hinduizm wyraża się pozytywnie na temat homoseksualizmu. Święta księga Rigweda pisze, że natura polega na perwersji, a co wydaje się nienaturalne, jest naturalne.

• Czary – Atharwaweda, jedna ze świętych ksiąg Hinduizmu, to zaklęcia magiczne.

Jak można porozumiewać się z bogiem?

Czym wyróżnia się Hinduizm spośród innych religii?

Ślub hinduski

Hinduizm charakteryzuje się preferencją dzieci płci męskiej. Dziewczynki są bezwartościowe, gdyż kiedy dorosną, nie pomogą wyżywić rodziny, nie zaopiekują się starymi rodzicami, dlatego ich wychowywanie to bezzwrotna inwestycja, gdyż wyjście za mąż oznacza całkowite zerwanie więzów rodzinnych.

Wydanie córki za mąż oznacza przygotowanie posagu, który zadłuża rodzinę na wiele lat.

Tradycja jest sprawą honorową, dziewczynka jest więc przekleństwem dla rodziny. Posag początkowo miał być kwotą symboliczną, jednak z czasem jego wartość stała się nie do udźwignięcia dla większości rodzin. Córka więc zagraża przetrwaniu rodziny, dlatego wielu rodziców woli przy jej narodzinach pozbyć się kłopotu i morduje dziecko

Przez codzienne modlitwy „Puja” , które odbywają się przy ołtarzach domowych, przyulicznych kaplicach, a także w świątyniach. Hinduista oprócz modlitw, może porozumiewać się ze swoim bogiem śpiewaniem hymnów pochwalnych, czy poprzez recytację świętych formuł, wraz ze składaniem ofiar z kwiatów i owoców. Rolą kapłanów w Puja, jest budzenie wizerunków bogów, mycie ich, ubieranie i karmienie. Tak przygotowane bóstwa kapłani noszą w procesji.

Hinduizm wyróżnia się systemem kastowym, dzielącym społeczeństwo na kapłanów, wojowników, handlarzy i robotników. Prastary system formalnie już nie istnieje, zniesiony w konstytucji Republiki Indii. Jednak w umysłach ludzi, system kastowy funkcjonuje, bez żadnych zakłóceń.

Przynależność do kasty jest dożywotnia i wynika z zasług z poprzedniego wcielenia. Cztery kasty tworzą hierarchię społeczną, poza którą żyją najbiedniejsi ludzie „niedotykalni”. Kodeks Manu zabrania zawierania małżeństw pomiędzy przedstawicielami różnych kast. Utrata przynależności do hierarchii kastowej oznacza potępienie i wykluczenie ze społeczeństwa.

Hinduizm

Większość wyznawców tej religii czci jedną Istotę, która jest doskonałą jednością (Brahman), ale objawia się pod postacią niezliczonej rzeszy bogów i bogiń. Różne przejawy bóstwa wcielają się w rzeźby, świątynie, guru, rzeki, zwierzęta itd.

Pozycja, jaką człowiek zajmuje w obecnym życiu, zależy od jego zachowania w poprzednim wcieleniu. Jeśli ktoś popełniał wcześniej złe czyny, może się spodziewać trudnych doświadczeń w obecnym życiu. Celem egzystencji jest uwolnienie się od prawa karmy -- uniknięcie konieczności ciągłej reinkarnacji.

W hinduizmie człowiek może samodzielnie wybrać własną drogę do duchowej doskonałości. Hinduizm proponuje również możliwe wyjaśnienie obecności zła i cierpienia w świecie. Cierpienie, którego człowiek doświadcza -- niezależnie czy jest to choroba, głód czy nieszczęście -- postrzega się jako należną odpłatę za jego złe czyny, zwykle popełnione w poprzednim wcieleniu. Ostatecznie liczy się jedynie dusza, która pewnego dnia uwolni się z cyklu ponownych narodzin i osiągnie ukojenie.

Agata Ciuraj, Martyna Maślanka, Jakub Żur

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi