Kanada
Powierzchnia: 9,98 mln km²
Liczba ludności: 35,2mln
Stolica: Ottawa
Języki urzędowe:Angielski i Francuski
Waluta:dolar kanadyjski (CAD)
-Blisko 77% społeczeństwa zamieszkującego ten kraj to chrześcijanie,
-Osoby przyjmujące kanadyjskie obywatelstwo, otrzymują od tamtejszych władz roczny karnet do ponad tysiąca miejsc o charakterze kulturalnym pozwalającym im na dokładniejsze poznanie historii i dziedzictwa Kanady,
-W Kanadzie bardzo przestrzega się dobrych obyczajów. Nie ma tam płotów ogradzających posiadłości, rzadko zamyka się drzwi na klucz, ale wszyscy wiedzą, że nie wchodzi się na teren posesji bez pytania.
Na północy Kanady panuje klimat polarny i klimat subpolarny. Większość obszarów ich obrębie porasta tundra, czyli roślinność karłowata. W centrum kraju występuje klimat umiarkowany chłodny, a na jego południu-umiarkowany ciepły.
Ukształtowanie powierzchni
Ukształtowanie powierzchni w Kanadzie ma układ południkowy. wzdłuż zachodnich wybrzeż rozciąga się pas kordylierów. Na wschodzie występują preria-obszar porośnięty roślinnością trawiastą. Obszary nizinne znajdują się nad oceanem atlantyckim oraz wokół zatoki Hudsona.
Prądy morskie
Wpływ prądów na klimat
Nieregularny przebieg stref klimatycznych jest spowodowany również oddziaływaniem prądów. Ciepłe prądy morskie opływające zachodnie wybrzeże - prąd północno-pacyficzny i prąd alaski - nie tylko powodują ogrzanie terenów nadbrzeżnych, lecz także obfite opady.
Latem
Zimą
Powstaje rozległy wyż, który powoduje długie utrzymywanie się mroźnego arktycznego powietrza, które może się przemieszczać na południowy zachó i południowy wschód
Powstaje rozległy niż, a nad obszar kraju docierają ciepłe, czasem nawet gorące masy powietrza z ośrodków wyżowych znajdujących się na południu kanady.
Wynikiem specyficznego układu stref klimatycznych jest nietypowy układ stref roślinnych. Około 7 % powierzchni Kanady stanowią obszary rolnicze. Znajdują się one głównie w południowej i południowo-wschodniej części kraju. W Kanadzie głównie uprawia się pszenicę, jęczmień, owies, ziemniaki oraz buraki cukrowe.
Charakterystyczne dla Kanady farmy mają średnią wielkość 200 ha. Duże powierzchnie wymuszają wysoką mechanizację rac rolnych, czyli używanie wielu maszyn m in kombajnów.
Lasy i obszary zalesione pokrywają niemal 50% powierzchni kraju. W Kanadzie rośnie 10% ogólnego areału światowych lasów. Od początku XX wieku stale rośnie liczba i powierzchnia terenów będących pod ochroną prawną.
Znaczącym źródłem dochodów Kanady jest przemysł wydobywczy. W kraju tym znajdują się złoża wielu ważnych surowców, np. ropy naftowej, gazu ziemnego, diamentów i złota. Występują tam także rudy niklu, które po przetworzeniu są używane w wielu fabrykach. Jednak największy udział w tworzeniu PKB maą usługi finansowe oraz handel.
Wodospad Niagara - jeden z najbardziej znanych wodospadów na świecie - stanowi naturalną granicę między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi. Ma on ponad 50 m wysokości i około kilometra długości. Szacuje się, że ilość wody przepływająca w ciągu minuty przez wodospad napełniłaby 60 olimpijskich basenów.
W wielu kanadyjskich parkach narodowych żyją niedźwiedzie grizzly. Turyści, pod czujnym okiem przewodników, mogą je obserwowaćjesienią, kiedy niedźwiedzie polują w górskich strumieniach na ryby, głównie łososie.
Quebec to miasto założone ponad 400 lat temu przez jednego z francuskich kolonizatorów, dlatego pod wieloma względami przypomina Paryż. Jest ono także uznawane za miejsce, w którym w szczególny sposób rozwija się francuska społeczność Kanady. Ze względu na unikatowy charakter i niezwykłą architekturę Quebec został wpisany na "Listę światowego dziedzictwa UNESCO".
Kanadyjskie płynne złoto - takim mianem określa się często syrop klonowy, popularny dodatek do ciast, naleśnikówi innych deserów. Jako pierwsi zaczęli go wytwarzać Indianie, którzy umiejętność tę uważali za dar bogów. Syrop produkuje się z soku pochodzącego z trzech gatunków klonu. Kanada jest największym producentem syropu klonowego na świecie.
Na niewielkiej wyspie Sark znajduje się najmniejsze więzienie na świecie - Sark Prison. Jego łączna powierzchnia wynosi 24,3 m2. Na pierwszy rzut oka trudno domyślić się co to za budynek i jaką pełni funkcję. Więzienie funkcjonuje od 1856 roku w celu zaprowadzenia porządku na wyspie zamieszkałej przez 600 osób. Jednocześnie w tym budynku mogą być uwięzione dwie osoby, jednak potrzeby tej wyspy nie są większe. Zazwyczaj pobyt więźnia ogranicza się do jednej nocy za drobne występki.
Położone na zachodnim brzegu Zatoki Hudson niewielkie miasteczko Churchill, słynie z dość dużej ilości niedźwiedzi polarnych. Miasto bywa nawet nazywane Światową Stolicą Niedźwiedzi Polarnych. Częste wizyty, które składają te ssaki mieszkańcom miasta, zmusiły władze miasta do otwarcia pierwszego na świecie "więzienia" dla tych zwierząt.
źródła:
https://rzucijedz.pl/ciekawostki-ze-swiata/309-kanada-ciekawostki
https://www.google.com/search?biw=1517&bih=635&tbm=isch&sa=1&ei=vRTTXLinL6aprgSLwKuIBQ&q=quebec+kanada&oq=qUEBEC+&gs_l=img.1.3.0l10.264884.266549..269817...0.0..0.79.505.7......0....1..gws-wiz-img.......0i67.uq_47J90J4c#imgrc=xPk0LN47m1C0vM: