Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading content…
Loading…
Transcript

Zwierzeta Swiata

Ameryka Północna

Ameryka Północna

Ameryka Północna

Ameryka Polnocna

Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

Skunks zwyczajny

Skunks

Gatunek ssaka z rodziny skunksowatych, wcześniej zaliczane do łasicowatych, słynne z powodu cuchnącej wydzieliny, której używa do odstraszania napastników. Występuje na Wielkich Równinach w Ameryce Północnej. Zamieszkuje lasy i tereny otwarte. Jego sierść jest gęsta i puszysta w czarnym kolorze w białe paski.

Bóbr kanadyjski

Zwany niekiedy także bobrem amerykańskim – gatunek dużego gryzonia z rodziny bobrowatych, blisko spokrewniony z bobrem europejskim. Jest jednym z dwóch współcześnie żyjących gatunków bobrów. Dawniej bóbr europejski i bóbr kanadyjski uważane były za jeden gatunek.

Łoś

Rodzaj ssaka z rodziny jeleniowatych. Odrębność gatunkowa obydwu taksonów jest przedmiotem dyskusji i zachodzi potrzeba dalszych badań. Do rodzaju należą następujące gatunki:

Alces alces – łoś euroazjatycki

Alces americanus – łoś amerykański

Ameryka Południowa

Kontynent o powierzchni 17,8 milionów km² leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej.

Czapla śniada

Gatunek ptaka z rodziny czaplowatych (Ardeidae). Występuje w przymorskich i słodkowodnych mokradłach, bagnach Ameryki Północnej do Ameryki Południowej. Pióra niebieskie, głowa i szyja ciemnokasztanowate. Dziób niebieskawy z czarną końcówką. Tęczówki żółte. Długość ciała 55-65 cm

Legwan galapagoski

Legwan galapagoski

Gatunek dużej jaszczurki z rodziny legwanowatych (Iguanidae). Analizy morfologiczne i genetyczne sugerują, że niektóre populacje legwana galapagoskiego mogą zasługiwać na status odrębnych gatunków.

Kapucynka białoczelna

Gatunek ssaka naczelnego z rodziny płaksowatych. Kapucynka białoczelna zamieszkuje lasy Kolumbia oraz wschodniej części Peru i Ekwadoru oraz północnej części Boliwii. Spotykana również w Brazylii, Wenezeuli i na wyspie Trynidad.

Antarktyda

Kontynent położony najdalej na południe Ziemi, znajduje się na nim geograficzny biegun południowy. Kontynent jest położony w rejonie Antarktyki na półkuli południowej, niemal w całości na południe od antarktycznego koła podbiegunowego i jest otoczony przez Ocean Południowy.

Pingwin cesarski

Rodzina pingwinów obejmuje gatunki morskie (na lądzie pojawiają się jedynie w strefie brzegowej) zamieszkujące zimne morza półkuli południowej. Najliczniejsze wokół Antarktydy i sąsiednich wysp

Albatros

Albatrosy są pod względem rozpiętości skrzydeł jednymi z największych latających ptaków, a albatros wędrowny ma największą rozpiętość skrzydeł (251–350 cm; rekordowy osobnik miał 370 cm[5]) ze wszystkich żyjących gatunków ptaków

Krabojad foczy

Krabojad foczy charakteryzuje się giętkim, opływowym ciałem, kończynami przekształconymi w płetwy oraz ochronną, izolującą warstwą sierści i/lub podskórnego tłuszczu. Warstwa tłuszczu zapewnia izolację cieplną, dobra pływalność i zapasy energetyczne. Ciekawą cechą jest to, że zwierzęta te dobrze słyszą, szczególnie pod wodą, a nie mają małżowin usznych

Afryka

Drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Zajmuje 30,37 mln km², czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej świata. Przechodzą przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.

Afryka

Lew afrykański

Mięsożerny gatunek ssaka lądowego z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki

Ropucha zielona

Pospolity gatunek płaza z rodziny ropuchowatych. Wyróżnia się zieloną barwą. Zasięg jej występowania jest szeroki (Europa, Afryka i Azja). Zasiedla zróżnicowane siedliska, preferuje ląd nad wodę. Żywi się drobnymi bezkręgowcami. Samica składa w zbiorniku wodnym kilka tysięcy jaj, z których wylęgają się kijanki.

Cierlik

Długość ciała wynosi 15–16,5 cm, masa ciała 20–29 g[4]. Większy do wróbla. Samiec ma żółty spód ciała i zielonkawą pół obrożę na piersi. Na głowie ma czarny rysunek na żółtym tle, czarną plamkę na podbródku.

Europa

Nazwa Europy wywodzi się z greckiego słowa Εὐρώπη i zwykle poprzez łacińską formę Europa weszło do niemal wszystkich języków świata. Etymologia samego terminu Εὐρώπη jest niejasna: być może pochodzi ono od εὐρωπός (europos) – „łagodnie wznoszący się”, albo od asyryjskiego ereb, „zachód”. Używane jest też określenie Stary Kontynent.

Europa

Bocian biały

Jego upierzenie jest głównie białe, z czarnymi piórami na skrzydłach. Dorosłe ptaki mają długie czerwone nogi oraz długie spiczasto zakończone czerwone dzioby i mierzą średnio 100–115 cm od czubka dzioba do końca ogona, ze skrzydłami o rozpiętości 155–215 cm.

Grzebiuszka ziemna

Długość ciała 5–8 cm, masa ciała 20–30 g. Ciało krępe, tylne kończyny krótkie i silnie umięśnione. Wyglądem nieco przypomina ropuchę, zwłaszcza po nadęciu płuc. Głowa duża, oczy silnie wystające

Mysz domowa

Gatunek małego ssaka należącego do rodziny myszowatych. Jest gatunkiem synantropijnym, który prawdopodobnie pochodzi od myszy zamieszkującej stepy i tereny półpustynne od północnej Afryki, poprzez południowo-wschodnią część Europy, aż po Wyspy Japońskie. Obecnie znajduje się ją wszędzie tam, gdzie żyje człowiek.

Australia

Najmniejszy pod względem wielkości kontynent, jego powierzchnia (wraz z Tasmanią i innymi wyspami przybrzeżnymi) wynosi 7,7 mln km².

Australia

Cudowronki

Ptaki te charakteryzują się zwykle bardzo barwnym upierzeniem i obecnością niezwykle ozdobnych piór, czasem na głowie, czasem w ogonie. Występuje u nich silnie zaznaczony dymorfizm płciowy – samice są znacznie mniej kolorowe. U części gatunków występują – dla kontrastu – niezwykle czarne pióra.

Żółw zielony

Gatunek gada z rodziny żółwi morskich. Nazwa żółw zielony pochodzi od koloru ich tkanki tłuszczowej. Często spotyka się go na pełnym morzu w stadach.

Krokodyl różańcowy

Jest największym współcześnie żyjącym gadem, a także największym drapieżnikiem na lądzie i rzekach całego świata. Samce krokodyli różańcowych mogą osiągać 6,3 m długości i ważyć 1360 kg.

Azja

Obszar Azji to 44,6 mln km² powierzchni lądów, co stanowi około 30% powierzchni wszystkich lądów. Ma charakter wyżynno – górski (wyżyny stanowią 75% powierzchni tego kontynentu – średnia wysokość Azji stanowi prawie 1000 m n.p.m.).

Azję zamieszkuje 4.5 mld ludzi, co stanowi 60% ludności świata

Azja

Drzewiak rudy

Drzewiak ten ma gęstą sierść i tak jak inne kangury nadrzewne potężne kończyny przednie i krótsze kończyny tylne. Długość ciała wynosi od 52 do 60 cm, ogona 42-65 cm. Ubarwienie jest zróżnicowane - od barwy czarnej do bladobrązowej.

Bojownik wspaniały

W formie dzikiej gatunek w zależności od miejsca, z którego pochodzi, posiada ubarwienie czerwone lub zielone. Dzika forma bojownika wspaniałego występująca w Tajlandii posiada krótkie płetwy i jest skromnie ubarwiona, dorasta tylko do 5 cm długości. W naturalnym środowisku jednak trudno już go spotkać.

Bażant pstry

Długość ciała wynosi blisko 81,5 cm u samców

(z tego 27–42,5 cm przypada na ogon) i blisko 58 cm u samic (z czego na ogon przypada 21–27 cm). Samce ważą 900–1400 g, samice 692–970g.

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi