Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Procesory

kl. 3B

Jak działa procesor?

Central Processing Unit

Jak działa?

Wątki

Wątki, nazywane również rdzeniami logicznymi, są minimalnie mniej istotne. Domyślnie liczba wątków równa się liczbie rdzeni. Są jednak dwie technologie, które dwukrotnie zwiększają liczbę rdzeni logicznych. W przypadku procesorów Intel mówimy o Hyper Threadingu (HT). W przypadku AMD jest to Simultaneous Multithreading (SMT). Utworzone w ten sposób dodatkowe wątki są jednak mniej wydajne od fizycznych rdzeni.

TDP

Thermal Design Power to w teorii parametr, który wskazuje ilość ciepła, którą oddaje procesor wyrażoną w watach (W). W teorii, ponieważ zarówno Intel, jak i AMD stosują różną metodykę testową i wartości podane w rubryce TDP oznaczają dwie różne rzeczy.

AMD określa w ten sposób maksymalną moc, jaką procesor może pobrać i oddać pod postacią ciepła. Intel natomiast mianem TDP określa maksymalną pobraną i oddaną w postaci ciepła moc przy obciążeniu procesora aplikacjami.

Proces technologiczny

Inaczej nazywany litografią. To od niego w dużej mierze zależy zapotrzebowanie na energię oraz to, jak dużo ciepła będzie wytwarzał procesor. Obecne procesory Intel są produkowane w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Układy AMD wytwarzane są natomiast także w litografii niższej, bo 12 i 7nm. Trzeba dodać, że obie firmy korzystają z nieco innych wyznaczników i 12nm w jednej z nich, nie jest równe tym w drugiej.

Historia

Intel

18 lipca 1968 roku Gordon E. Moore i Robert Noyce założyli firmę, której początkowo chcieli nadać miano Moore Noyce. Jednakże nazwa ta nie tylko przywodziła na myśl zakłócanie dźwięku („more noise” – to po angielsku więcej hałasu), ale była również używana przez pewną sieć hoteli. Założyciele ostatecznie zgodzili się na Intel, czyli skrót od słów Integrated Electronics. Prawa do tej nazwy musieli nabyć od firmy Intelco.

AMD

Kiedy w 1969 roku zakłady Fairchild Semiconductor opuściła grupa kilkudziesięciu osób m.in. Jerry Sanders, John Carem i Sven Simonsen, dołączyło do nich także kilku menedżerów z grupy Giffords. Razem stworzyli oni Advanced Micro Devices czyli przedsiębiorstwo zajmujące się półprzewodnikami, znane szerzej pod akronimem AMD.

Intel

- 4004

- 8008

- 8080

- 80286

- 80386 DX

- Pentium

- Pentium MMX

- Core

AMD

AMD

- 286

- 486DX2

- K5

- Athlon

- Sempron

- Athlon 64

- Ryzen

Intel vs AMD

Oznaczenia

Future

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi