Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Wojna o niepodległość USA

Podstawowe informacje

o wojnie o niepodległość USA

Inaczej wojna ta nazywana jest rewolucją amerykańską. Był to konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego 13 koloniami

w Ameryce Północnej. Wojna trwałą 8 lat, Rozpoczęła się od potyczki stoczonej pod Lexington 19 kwietnia 1775 r. w kolonii Massachusetts. Zakończyła się podpisaniem pokoju w Paryżu w 1783 r.

Po stronie kolonii walczyli ochotnicy z różnych krajów europejskich np. Friedrich Wilhelm von Steuben, a po stronie brytyjskiej armia najemna

Hesji-Kassel i dowódca Wilhelm von Knyphausen.

Podstawowe informacje

Wilhelm von Knyphausen

Friedrich Wilhelm von Steuben

Spór z władzami brytyjskimi

Przyczyny

Władze brytyjskie zaczęły ograniczać produkcję w koloniach, podniosły podatki po wojnie z Francją, co spotkało się z protestem, a w 1765r. ogłosiły ustawę stemplową (wprowadzała ona opłaty od wystawiania dokumentów, ostatecznie została ona zniesiona przez protest kolonistów). W 1767 r. podniesione zostały cła na towary importowane do Ameryki Północnej. 6 lat później ogłoszono ustawę o herbacie zapewniającą Kompanii Wschodnioindyjskiej monopol na spzedaż

w kolonii.

Bostońskie picie herbaty

Tym razem mieszkańcy kolonii nie ograniczyli się do protestów i bojkotu towarów importowanych. Grupa mieszkańców Bostonu przebrała się za Indian, wtargnęła na statek

i zatopiła cały ładunek herbaty. Ta sytuacja wywołała liczne respresje wobec całej kolonii Massachusetts: zamknieto port w Bostonie, zawieszono działalność lokalnego samorządu oraz nałożono obowiązek zapewnienia kwater dla 10 tys. żołnierzy.

I Kongres Kontynentalny

Narastające konflikty z metropolią

i groźba otwartej wojny skłoniły kolonistów do współdziałania, dlatego w 1774 r. w Filadelfii odbył się zjazd przedstawicieli 12 kolonii brytyjskich (określony jako I Kongres Kontynentalny). Jego uczestnicy zdecydowali o powołaniu milicji, potępieniu represyjnych ustaw władz brytyjskich

i ustrzymaniu bojkotu towarów angielskich. Uchwalili też deklarację wierności wobec króla Jerzego III

i zobowiązali się do pokrycia kosztów związanych z wydarzeniami w Bostonie.

Zdrowy rozsądek

Była to broszurka, przez którą idea oderwania kolonii od Wielkiej Brytanii zyskała dużą popularność. Została ona opublikowana przez Thomasa Paine'a w 1776 r. Oskarżała ona brytyjskiego króla o nadużycie i wskazywała na korzyści z ogłoszenia niepodległości.

SKUTKI

Skutki

Rewolucja amerykańska zakończyła się traktatem pokojowym podpisanym w Paryżu w 1783 r. Rezultatem było powstanie nowego państwa- Stanów Zjednoczonych, gdzie rozwijał się system demokratyczny, opierający się na oświeceniowych ideach wolności i równości. Zarówno dzisiaj, jak i kiedyś odgrywały one bardzo ważną rolę na arenie międzynarodowej. Ponadto, rewolucja amerykańska pokazywała, że imperia kolonialne nie są trwałe i prędzej czy później może dojść do ich rozpadu.

Kolejnym skutkiem była kolonizacja terenów na zachód od pierwszych stanów, a co za tym szło-stopniowe tworzenie nowych stanów.

Nastepnym, jednym z ważniejszych skutków było ustanowienie w 1787r. amerykańskiej konstytucji- pierwszej na świecie.

KONSTYTUCJA USA

Konstytucja USA

Po zakończeniu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych pojawiła się potrzeba realnego zjednoczenia poszczególnych stanów w jednolite państwo. Był to moment przełomowy, ponieważ poszczególne stany prowadziły oddzielną politykę celną, państwową a także finansową. Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej weszła w życie po jej zatwierdzeniu przez każdy z 13 stanów. Miało to miejsce 4 marca 1789 roku, lecz została uchwalona znacznie wcześniej- 17 września 1787 roku.

Co ciekawe, każdy ze stanów zachował własne konstytucje, własny skarb, administrację i policję.

Polacy i ich udział

w wojnie

Co ciekawe pierwsi Polacy przybyli do Ameryki Północnej

już w 1608 r.

W wojnie brało udział ponad 100 Polaków, najbardziej znani są jednak Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski. Kościuszko walczył aż do końca wojny, Kazimierz zginął w 1779 r.

Udział Polaków był wielkim wkładem w zwycięstwo Stanów Zjednoczonych i zostali oni bardzo docenieni.

Dzięki swoim zasługom Kazimierz Pułaski ma nawet wielkie, własne święto zwane jako General Pulaski Memorial Day, wypada ono w dzień jego śmierci, czyli 11 października.

Kosciuszko również jest zapamiętany jako osoba, która swoim wkładem, zaanagażowaniem przyczyniła się do wygranej.

Ciekawostki

Pomnik na cześć generała Pułaskiego w Waszyngtonie

Tadeusz Kościuszko

Statua Wolności

Właściwie Wolność Opromieniająca Świat, jest to posąg znajdujący sie na wyspie Liberty. Symbolizuje wolność i stał się ważną częścią Stanów Zjednoczonych.

Posąd jest darem od narodu francuskiego dla amerykańskiego, ma na celu upamiętnic przymierze tych 2 państw podczas walki o niepodległość USA.

Od 1984 wpisano go na listę UNESCO i można go zwiedzać, wejść na koronę i podziwiac piękne widoki z góry.

Pierwszy prezydent USA

George Washington- Był on politykiem, generałem i wodzem naczelnym Armii Kontynentalnej w latach 1775-1784. Sprawował on urząd prezydenta od 30 kwietnia 1789 do 4 marca 1797. Do dnia dzisiejszego jest uważany za ojca narodu amerykańskiego.

Podsumowanie

Wybrałyśmy temat walki o niepodległość, ponieważ chciałyśmy się dowiedzieć co zmusiło ludzi do jej rozpoczęcia. Ciekawi nas tematyka odzyskiwania nieodległości, jak przebiega wyzwolenie kraju spod władzy innych państw i jakie są tego skutki.

Z pewnością dowiedziałyśmy się wielu ciekawostek, z których pare nas zaskoczyło, np. udział Polaków w tej wojnie, pojęcie Bostońskiej herbaty czy kim był pierwszy prezydent USA.

Każda wojna o niepodlgłość zostawia ślad w historii danego kraju.

Dziękujemy za uwagę

Natalia Pomykała

Zuzanna Szelużyńska

Weronika Wawrzyniak

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi