Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Један од облика преноса топлоте односно размене енергије између тела је зрачењем, при чему се топлија тела хладе, а хладнија загревају.
Утврђено је да свако тело на свакој температури емитује електромагнетно зрачење, а да спектар зрачења зависи од температуре.
Што је виша температура зрачење, као вид преношења топлоте је интензивније,
док је провођење и струјање интензивније на нижим температурама.
За пренос топлоте зрачењем није потребна материјална средина јер енергију преносе електромагнетни таласи.
Процес размене топлоте траје све док се не успостави равнотежа међу телима.
Електромагнетно зрачење које емитују тела на рачун своје унутрашње енергије назива се
топлотно зрачење.
Пре свега треба знати да свако тело које је топлије од своје околине зрачи са своје површине енергију у виду електромагнетних таласа.
Физичари су у другој половини XIX века открили да хладнија тела емитују дуже таласне дужине, док топлија тела емитују краће таласне дужине, при покушају да успоставе температурну равнотежу са својом околином.
Познато је да многа тела, загрејана до високих температура, емитују светлост. Такође, познато је да светлост има видљиви и невидљиви део спектра, па можемо да кажемо да постоји светлост у правом смислу (видимо је оком) и светлост у ширем смислу.
Загрејано тело емитује топлотно зрачење (топлоту), електромагнетно зрачење у инфрацрвеном делу спектра.
Ако се тело и даље загрева онда почиње знатније да емитује и видљиво зрачење, прво у црвеном делу спектра (црвено усијање око 500°C) а после и у целом видљивом опсегу (бело усијање).
На још вишим температурама тело зрачи невидљиво ултраљубичасто зрачење,
док на температурама нижим од температуре црвеног усијања тело емитује, такође невидљиво, инфрацрвено зрачење – рецимо радијатори код класичног парног грејања.
Blackbody radiators in thermal equilibrium should emit the same spectrum of radiation; inside an oven at high temperature, objects should appear with the same color, whatever their material.
Полазна основа у разматрању ових појава били су ставови класичне физике.
Теорија се није поклапала са експериментима у области кратких и ултракратких таласа (ултравиолетна катастрофа).
Настаје криза у физици, која је решена новим (квантним) приступом овом проблему.
Sva tela koja se zagrevaju prolaze kroz iste faze, ali kvantitativno određivanje datog zračenja je otežano različitim osobinama tela.
Bilo je potrebno pronaći neko telo čije zračenje će moći da bude opisano samo pomoću suštinske veličine za toplotu, a to je temperatura.
Samo na taj način je bilo moguće formulisati zakon zračenja koji će biti primenljiv za sva tela, bez obzira na materijal, strukturu, površinu i slično.