Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Provjera identiteta osobe službena je radnja kojom policijski službenici provjeravaju:
- pravna,
- stvarna i
- tjelesna svojstva osobe.
Pravna i stvarna svojstva osobe određena su imenom i prezimenom osobe, datumom i mjestom rođenja, imenom oca i majke, državljanstvom i prebivalištem osobe.
Tjelesna svojstva osobe određena su njezinim osobnim opisom i njezinim osobnim znacima, po kojima se neka osoba razlikuje od drugih osoba.
Provjera identiteta je policijska ovlast propisana u Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima.
(https://www.zakon.hr/z/173/Zakon-o-policijskim-poslovima-i-ovlastima)
Policijski službenik provjerava identitet osobe:
1. koju treba uhititi, dovesti, zadržati ili uputiti nadležnim tijelima državne vlasti;
2. od koje prijeti opasnost za druge osobe ili imovinu;
3. nad kojom se obavlja pregled, očevid ili pretraga ili se poduzimaju druge zakonom propisane radnje;
4. koja se zatekne u tuđem domu, objektu i drugim prostorima ili u prijevoznom sredstvu u kojem se obavlja pregled, očevid ili pretraga, ako je provjera identiteta potrebna;
5. koja se zatekne u prostoru ili u objektu na kojem je privremeno ograničena sloboda kretanja, ako je provjera identiteta potrebna;
6. koja prijavljuje počinjenje kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja ili počinitelje tih djela, odnosno, daje obavijesti o tim djelima;
7. za koju postoje osnove sumnje da je počinitelj kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja ili da je osoba za kojom se traga;
8. koja se zatekne na mjestu počinjenja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja;
9. za koju je iz sigurnosnih razloga nužno utvrditi identitet;
10. koja bez opravdanog razloga prikuplja podatke o štićenoj osobi, objektu ili prostoru u kojem se štićena osoba nalazi;
11. na zahtjev službenih osoba tijela državne uprave te pravne ili fizičke osobe u slučajevima postojanja okolnosti iz točki 1. – 10. ili ako je vjerojatno da je ta osoba povrijedila njihovo pravo.
U slučaju sumnje da bi provjereni osobni podaci mogli biti zlouporabljeni, policijski službenik ih neće ustupiti osobi koja je zatražila provjeru nego će je uputiti da ih zatraž pisanim putem od nadležne ustrojstvene jedinice policije.
Policijski službenik dužan je upoznati osobu s razlogom provjere njezinog identiteta, osim ako drukčije nije propisano zakonom.
Provjera identiteta osobe provodi se traženjem na uvid njezine osobne iskaznice ili uvidom u drugu javnu ispravu s fotografijom (uvidom u matrikulu (pomorsku knjižicu), vozačku dozvolu, putnu ili drugu javnu ispravu s fotografijom izdanu od nadležnog službenog tijela.
Provjera identiteta osobe koja nije dužna posjedovati javnu ispravu može se provesti i uvidom u drugu ispravu s fotografijom.
Iznimno, provjera identiteta može biti provedena uvidom u informacijski sustav Ministarstva ili na temelju iskaza osobe čiji je identitet provjeren (ne može se provjera provesti na taj način, ako je osoba kojoj provjeravamo identitet zatečena u počinjenju kaznenog djela ili prekršaja).
Ako je provjera identiteta osobe zatražena na zahtjev službenih osoba tijela državne uprave te pravne ili fizičke osobe, izvršit će se uvidom u informacijski sustav Ministarstva, a uvidom u njezinu osobnu iskaznicu ili uvidom u drugu javnu ispravu s fotografijom samo ako je to naložilo tijelo nadležno za vođenje postupka.
Policijski službenik može uskratiti obavijest o stvarnom razlogu provjere identiteta i o svom svojstvu kad prikuplja obavijesti o kaznenom djelu za koje se progoni po službenoj dužnosti, ako bi to moglo ugroziti postizanje cilja provjere.
U tom slučaju, policijski službenik može to svojstvo prikrivati uporabom za tu svrhu pripremljenih isprava o svom identitetu i vlasništvu nad stvarima.
Pisano odobrenje za izradu isprava daje načelnik Uprave kriminalističke policije.
Nakon što su provjerili identitet osobi, policijski službenici su dužni popuniti obrazac - provjera identiteta (PI obrazac)
Identitet – skup značajki koje neku osobu čine onom koja jest ili onim što jest.
Izvor: https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?ID=26909
Kako bi provjera identiteta bila učinkovita trebaju se poštovati određene faze:
I. faza - obraćanje osobi (iniciranje razgovora);
II. faza - utvrđivanje pravovaljanosti isprave;
III. faza - uzimanje osobnih podataka, osobnog opisa i eventualni pregled osobe;
IV. faza - provjera podataka u operativno-kriminalističkim evidencijama;
V. faza - postupak po dobivenoj provjeri.
Policijski službenici prilikom provjere identiteta dužni su:
- primjereno izgledati,
- pozdraviti osobu,
- predstaviti se,
- obratititi se uobičajenim, ali službenim glasom,
- stav i držanje tijela treba odavati ozbiljnost,
- priopćiti razlog provjere identiteta,
- skrbiti o zaštiti osobnih i službenih podataka,
- popuniti obrazac PI.
Pristupajući provjeri identiteta policijski službenici vodit će brigu o udaljenosti od osobe, odnosno, o sigurnoj zoni (oko 1,5 m).
Kad provjeru identiteta provode dva policijska službenika ili više njih zauzet će siguran stav i taktički raspored (tzv. sigurnosni trokut).
Dok jedan policijski službenik obavlja radnju provjere identiteta, drugi policijski službenik/službenici sa sigurne će udaljenosti nadzirati osobu kojoj se provjerava identitet i druge sigurnosne okolnosti.
Policijski službenik koji provodi radnju provjere identiteta, a posebice policijski službenici koji tom prilikom pružaju zaštitu, moraju pozorno pratiti stanje i ponašanje osobe (uznemirenost, iznenađenost, zabrinutost, drskost, znojenje i sl.) te biti pripravni spriječiti mogući napad ili bijeg osobe.
Prilikom provjere identiteta policijski službenik koji pruža zaštitu neće dozvoliti osobi držati ruke na leđima, pod odjećom ili u džepovima;
neće joj dozvoliti činiti nagle pokrete prilikom davanja dokumenata i nikada neće okretati leđa osobi čiji identitet provjerava.
Policijski službenik obratit će se osobi sa zahtjevom da mu pokaže i preda na uvid osobnu iskaznicu ili neku drugu javnu ispravu s fotografijom na temelju koje se može provjeriti identitet (prilikom uvida u dokument osobitu pozornost treba obratiti na fotografiju, osobne podatke, pečat, datum izdavanja te eventualno oštećenje ili krivotvorenja isprave.
Osobi će postaviti dodatna pitanja u svezi imena: oca, majke, djevojačkog prezime majke, zanimanja i drugih podataka koji su potrebni za popunjavanje PI obrasca.
Obavezno treba zapisati točno vrijeme i mjesto provjere identiteta.
Nakon provjere pravnih i tjelesnih svojstava osobe, policijski službenik će putem operativnog dežurstva pristupiti provjeri kroz Zbirke podataka informacijskog sustava Ministarstva unutarnjih poslova (IS MUP-a) na taj način da osoba kojoj se provjerava identitet ne može čuti razgovor.
Sukladno rezultatima provjere u IS MUP-a, policijski službenik će postupiti po nalogu šefa smjene ili drugog nadređenog službenika.