Introducing
Your new presentation assistant.
Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.
Trending searches
Natalia Hojoł
Jagoda Kamińska
Zuzanna Wierzbicka
Europa
Dzeus
Pazyfae
Radamantys
Minos
Alkmena
Minotaur
1. Panowanie króla Minosa na Krecie.
2. Narodziny Minotaura.
3. Budowa labiryntu przez Dedala.
4. Tęsknota ateńczyka za ojczyzna.
5. Konstrukcja skrzydeł.
6. Przestroga ojca.
7. Lot.
8. Upadek Ikara.
9. Upamiętnienie śmierci młodzieńca.
10. Przybycie Dedala na Sycylię.
11. Wyprawa Minosa na wyspę.
12. Spokojna starość wynalazcy.
Dedal
Ikar
Lot ikaryjski
Podmiot liryczny, przedstawiciel młodych, krzyczy: „Patrz na dół…”, a ziemia, pełna „starych”, jawi mu się jako miejsce, w którym panuje ciemność, bezruch, bierność, stagnacja, marazm, śmierć.
Ten czterowers mówi przede wszystkim o sytuacji kobiety. Dość przewrotnie podmiot liryczny zauważa, że kobieta-Ikar jest w lepszej sytuacji – unosi się, bo jest lżejsza. Jednak jest to oczywiście złudne.
Dedal przekonuje syna, że właśnie powinien zostać marzycielem, że „stąpa po łące”, że nie powinien tak bardzo skupiać się na tym, co dzieje się na ziemi. Ikar natomiast, paradoksalnie i zupełnie inaczej niż w micie, jest tu realistą. Nie potrafi oderwać oczu od ziemi, która jawi mu się jako gnuśna, pełna rolników-robaków, może nawet obrzydliwa. Dedal próbuje wytłumaczyć, iż „ziemia jest tylko misą cieni” (nawiązanie do idei Platona), a człowiek nie jest w stanie zmienić rzeczywistości. Ikar jednak wznosi się i spada do morza.
Brzydota otaczającego świata jest bliska człowiekowi, stanowi codzienność. Tak jak ubóstwo, kalectwo, ból. A piękno: „Piękno? Podobno w napowietrznych pokojach […]”, jest ułudą, rzadkością, to tylko kruche i ulotne marzenia, nie rzeczywistość.
Podmiot liryczny wiersza Różewicza mówi w zasadzie o dwóch postawach wobec życia i świata. Pierwsza jest postawą buntu. Kiedy człowiek jest młody, krzyczy, buntuje się przeciwko niesprawiedliwości świata, otaczającej rzeczywistości. Jednak kiedy człowiek dojrzewa, zaczyna rozumieć, że wszystko ma jak gdyby swój cel, „port przeznaczenia”, wszystko jest przemyślane, ułożone.
Źródła
https://sjp.pl/PWN
http://www.polskina5.pl/motyw_ikara_w_literaturze
https://www.synonimy.pl/
,,Mitologia'' - Jan Parandowski
https://www.google.com/search?ei=GXv5W6-HO8-bsAeJ2oPIBQ&q=google+grafika&oq=google+gr&gs_l=psy-ab.1.0.0l10.1444.4885..6021...0.0..0.107.1331.14j2......0....1..gws-wiz.....0..0i71j0i67j0i10j0i131j0i131i67.UVi11DDWeuk