Introducing 

Prezi AI.

Your new presentation assistant.

Refine, enhance, and tailor your content, source relevant images, and edit visuals quicker than ever before.

Loading…
Transcript

Varis

Darbą atliko:

Andrius Čereška 1E

VARIS

Metalas. Periodinėje elementų lentelėje žymimas - Cu (Cuprum)

VARIS

Atomo sandara

Branduolio krūvis - +29

Protonų skaičius - 29

Elektronų skaičius - 29

Masės skaičius - 63,546

Neutronų skaičius - 35

Oksidacijos laipsnis - +1, +2

Vieta periodinėje lentelėje

Grupė 1B

Periodas 4

Eilės nr. 29

Fizikinės savybės

Tankis, 8890 kg/m3

Lydymosi temperatūra 1083°С

Virimo temperatūra 2360°С

Spalva: rausvai rudas

Plastiškumas: tąsus ir kalus

Laidus elektrai ir šilumai.

Panaudojimas

Daugiau kaip 50 % vario suvartojama elektrotechnikos pramonėje (folija, laidai, kabeliai, elektriniai kontaktai, iš vario daromos šaldytuvų, šilumokaičių, vakuuminių prietaisų detalės (geras šilumos laidininkas, atsparus korozijai)). Varis vartojamas papuošalams gaminti ir dekoratyvinei apdailai.

Įtaka žmonėms, augalams, gyvūnams

Žmogui per parą reikia ~0,9-2 mg vario. Ląstelėse varis jungiasi su baltymais, kai kuriomis organinėmis rūgštimis, yra kai kurių fermentų, hemocianino, hemokupreino, nukleoproteidų komponentas, svarbus oksidacijai ir redukcijai, deguonies apykaitai, skatina kraujodarą kaulų čiulpuose. Dėl vario stokos varpiniai augalai serga chloroze, džiūsta vaismedžių šakų viršūnės, mažėja augalų atsparumas šalčiui, žmogaus ir gyvūnų organizme sutrinka geležies apykaita, kai kurios kitos fiziologinės funkcijos. Didelės vario dozės stuburiniams gyvūnams sukelia viduriavimą, sutrikdo kvėpavimą, širdies, kepenų darbą, sukelia anemiją.

Istorija

Varis buvo vienas iš pirmųjų metalų, kuriuos žmonės pradėjo naudoti. Iš pradžių buvo naudojami tik vario lydiniai, nes gryno vario ilgą laiką niekas negalėjo išgauti. Bet jo lydiniai: bronza ir žalvaris buvo vieni pirmųjų plačiai vartojamų metalo lydinių. Žmonėms išmokus gaminti bronzinius ir žalvarinius įrankius bei ginklus, patobulėjo žemdirbystė, karyba. Mokslininkai mano, kad tai iš esmės lėmė miestų kūrimasi ir civilizacijų atsiradimą. Nes išmokus panaudoti šio metalo lydinius ir prasidėjo Bronzos amžius, kuris užbaigė Akmens amžių. Taigi varis turėjo tikrai didelės įtakos žmonijos vystymuisi. Vario pavadinimą (cuprum) sugalvojo senovės graikai. Jis kilęs nuo Kipro salos pavadinimo (tikriausiai, į Graikiją varis atkeliavo iš ten). Kas konkrečiai jį atrado yra nežinoma, nes tai buvo taip seniai, kai dar nebuvo rašto.

Ačiū už dėmesį

----

Learn more about creating dynamic, engaging presentations with Prezi